Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Схід Опера» живе і буде жити!

Харківські митці розпочинають, в межах проєкту «Ukraine Now and Forever», гастрольний тур у Литовській Республіці – #StandWithUkraine
29 квітня, 15:30

З перших днів війни Харківський національний академічний театр опери та балету ім. Миколи Лисенка («Схід Опера») намагається попри жорсткі бомбардування рашистів не припиняти свою діяльність, зв’язок із глядачем й потужну внутрішньо-театральну комунікацію.

Як й інші будівлі Харкова у центрі міста, театр зазнав серйозних пошкоджень, але його керівництво, яке буквально живе у ньому, - наголошує, що нікому й ніколи їх не зламати: «Схід Опера» живе і буде жити! Не дивлячись ні на що, ми будемо чекати на наших працівників, які приєдналися до лав ЗСУ та Тероборони, працівників, які вимушені були покинути місто, та звісно ж на наших глядачів. Ми віримо, що зовсім скоро ми зустрінемось у повному залі і знову зможемо насолодитись оперю та балетом».

Так,  був запущений перший проєкт театру «Схід Опера - місту-герою Харкову!» - серія концертів у бомбосховищах міста під  орудою диригента, заслуженого діяча мистецтв України Юрія Яковенка та артистів і музикантів, що залишилися у мужньому Харкові.

Тим часом, головний диригент «Схід Опера» Дмитро Морозов  у Чернівцях став учасником, ініціатором цілої низки концертів разом із колегами з інших міст, які втратили домівки та знайшли тут прилисток та із головним диригентом Чернівецької обласної філармонії ім. Дмитра Гнатюка Йосипом Созанським: у залі органної та камерної музики, у бомбосховищі («Концерт для усього світу», який  транслювали на 15 країн світу, зокрема у Великій Британії, Литві, Німеччині, Франції, Нідерландах) чи просто неба («Вільне небо» / Free Sky), аби підтримати людей, дати їм змогу відволіктися від звуків війни, зібрати кошти на потреби переселенців та ЗСУ.

***

На початку квітня «Схід Опера» розпочав новий масштабний проєкт «Схід Опера»: долаючи відстань»: «Раптово, наче потужною вибуховою хвилею, війна розкидала наших колег по різних куточках світу. Польща та Австрія, Німеччина та Бельгія, Чехія та Швейцарія і навіть Індонезія – це далеко не повний перелік країн, які надали їм тимчасовий прихисток. А дехто опинився в інших частинах України. Втім, незважаючи ні на що, всі вони не втрачають відчуття причетності до свого театру і подумки завжди разом зі своїми друзями, які тримають оборону на культурному фронті Харкова. Оскільки ми, кожен на своєму місці, намагаємося робити для країни все, що можемо, тож і наші колеги беруть участь у різних мистецьких акціях, спрямованих на підтримку своєї сильної духом, волелюбної держави. І вони, безумовно, є надзвичайними й повноважними послами «Схід Опера»: куди б не закинула їх доля, артисти театру силою свого мистецтва здатні подолати будь-яку відстань – і до рідного нескореного міста і до сердець слухачів».

         В межах цього проєкту вже відбулося виконання Реквієму В.-А. Моцарта в пам'ять про загиблих від російської агресії під управлінням головного диригента Дмитра Морозова спільно з музикантами та солістами «Схід Опера» та Чернівецької обласної філармонії ім. Д. Гнатюка.

        Цими ж квітневими днями колектив театру поніс трагічну втрату: в боях у районі Святогірської Лаври, загинув боєць-гранатометник Сергій Пивоваров – електрогазозварник 6го розряду бутафорської дільниці…

        Згодом, мало не щодня на сторінці театру у Facebook  у межах проєкту почали з’являтися музичні вітання від артистів театру, яких війна розкидала світом, але не позбавила можливості і бажання приєднатися до бійців культурного фронту. Вони записують ці відео з  Полтави, Львову, Буковини, Харкова та Польщі…

        Нарешті, театр оголосив безпрецедентний (навіть для мирних часів, як не дивно) гастрольний тур Литвою, до якої вирушила трупа у складі 220 чоловік (плюс 30 дітей співробітників «Схід Опера», навіть із домашніми тваринами, яких неможливо було залишити у Харкові) на чолі із генеральним директором-художнім керівником - Олегом Оріщенком, головним диригентом - Дмитром Морозовим та головним режисером Арменом Калояном. Боронити ж театр у постійно бомбардованому Харкові залишився Ігор Тулузов, перший заступник генерального директора Схід Опера.

Цей тур  назвали - «Європейський шлях», тому що саме сьогодні наша країна, переживаючи найскладніший етап у своїй новітній історії, продовжує рухатися шляхом до Європи. І цей рух є спільним з іншими європейськими народами.

Також ці великі гастролі мають відкрити ще одну сторінку співпраці між культурними інституціями України і Литви – країни, яка так багато робить для нас сьогодні, яка пліч-о-пліч з нами протистоїть російській навалі. Тож, колектив Схід Опера, впевнений, що наше культурне співробітництво стане початком нового, спільного шляху з Литовською Республікою.

«Схід Опера», яка є членом європейської асоціації OperaEuropa,  - є одним із провідників європейських культурних цінностей в Україні: репертуар колективу на ¾ складають твори європейських композиторів, а сам театр зі своїми виставами в останні роки неодноразово ставав бажаним гостем на престижних сценах Бельгії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Хорватії та інших.

Проте важливою сторінкою гастролей стануть концерти, в яких  буде представлена широка панорама української музики: від творчості фундаторів професійного музичного мистецтва, яка вже стала справжньою класикою і до сучасних авторів. Більшість цих творів своїм корінням міцно пов’язані з основами національного мелосу. Деякі з них стануть справжнім відкриттям для європейської аудиторії, як твір В’ячеслава Самофалова «Аве Марія»  для солістів, хору, оркестру і органу, що прозвучить на відкритті гастролей у Соборі Клайпеди 1 травня, інші -  як, приміром, «Щедрик» – давно відомі усьому світові.

***

На сцені Національного драматичного театру у Каунасі, 5 травня - Схід Опера покаже свою інтерпретацію опери «Кармен» Жоржа Бізе.

Відома хорова кантата Карла Орфа «Карміна Бурана» -  постане у вишуканому поєднанні з мовою танцю на сцені Литовського національного театру опери та балету у Вільнюсі, 7 травня. Цей  твір показує, як часто і дуже швидко щастя змінюється сумом, а надія - горем, і над всіма світовими подіями, як і над людськими почуттями володарює всесильна Fortuna.

Також серед гастрольних виступів - гала-концерти оперних та балетних солістів Схід Опера у  таких містах як Йонішкіс, Паневежис, Молетай  і Паланга.

***

Знаковим твором туру стане величний і трагічний «Реквієм» В.-А. Моцарта, який прозвучить у фіналі гастролей у Вільнюському Соборі, 9 травня. Ним вшановуються загиблі герої війни і невинні мирні українці, які загинули і продовжують гинути від російської навали у Харкові, Маріуполі, Чернігові, Бучі, Бородянці, Ахтирці, Ізюмі та в багатьох інших містах і селах України.

Харківський національний академічний театр опери та балету ім. Миколи Лисенка – «Схід Опера» надзвичайно вдячний Литовському національному театру опери та балету (LNOBT) за організацію цього туру в особі його генерального директора Йонаса Сакалаускаса та керівника служби організації заходів та турів театру Артураса Аленскаса. А також Міністру культури Литовської Республіки - Сімонасу Кайрису.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати