Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Унікальні книги — для Бібліотеки української діаспори у Дніпрі

Делегація з представників мерії розповіла про цінні знахідки з колекції Володимира Пилишенка
26 серпня, 16:32

Делегація з представників мерії Дніпра налагоджує співпрацю з представниками української діаспори у США. Як вже повідомляв «День», делегація перебуває у місті Рочестер, штат Нью-Йорк, де впорядковує та готує до відправки книги з колекції покійного українського колекціонера та художника Володимира Пилишенка для Бібліотеки української діаспори ім. сенатора Джона Маккейна. — Серед відібраного — унікальні видання Степана та Мирона Куропасів, які описують життя українців у США протягом перших кількох десятиліть після еміграції. Журналіст і громадський діяч Степан Куропась народився у м. Перемишль (нині Польща) у 1900 році, а у 1927-му мігрував до Америки. Із 1931 р. жив у м. Чикаго (штат Іллінойс), де брав активну участь у націоналістичних організаціях, очолював Українську видавничу спілку та був редактором журналу «Самостійна Україна». Сьогодні у Чикаго проживає його син — Мирон Куропась, політичний і громадський діяч, науковець, дослідник історії українців у США, широко відомий своєю підтримкою української ідентичності в Америці та Канаді, а також збереженості та пам’яті про Голодомор.

З паном Мироном дніпровська делегація планує провести зустріч у Чикаго та обговорити можливості подальшого співробітництва між Дніпром та Українським музеєм у Чикаго. — Серед матеріалів, що готують до відправки, книга Василя Різниченка «Пилип Орлик. (Гетьман-Еміґрант)» (1918 р.), яка описує життя та невтомну боротьбу щирого апологета незалежності України, який, за примхою долі, помер на чужині, а також рідкісні видання «Кобзаря» Тараса Шевченка та творів Івана Котляревського. — Особливої уваги заслуговує перше повне видання казок Бехштейна (1919 р.), надруковане Катеринославським видавничим товариством «Стежка додому» спільно з віденською друкарнею Мехітаристів під загальною редакцією Івана Труби. Іван Михайлович Труба був відомим просвітянином, педагогом, викладачем та політичним і громадським діячем Катеринославщини, засновником видавництва «Стежка додому». За його проєктами у 1908—1912 рр. у Катеринославі зведено кілька будівель в українському стилі, деякі збереглися до сьогодні.

Можна відзначити й такий цікавий факт: у нещодавно створеній колекції стікерів для застосунків viber та telegram під назвою «Дніпряни зрозуміють» є стікер з портретом Івана Труби. — Також серед матеріалів було знайдено працю відомого українського вченого та активного учасника національно-визвольного руху Володимира Кубійовича «Етнічні групи Південно-західної України (Галичини) та Етнографічна карта Південно-західної України (Галичини)», де описано етнічний склад населення Галичини станом на початок 1939 року.

Приємним сюрпризом під час розбору книг став візит Ірми Пилишенко — дружини покійного пана Володимира, яка розповіла дніпрянам, як збиралася ця колекція. — Нагадаємо, Бібліотеку української діаспори ім. сенатора Джона Маккейна було створено у Дніпрі за ініціативою міського голови Бориса Філатова.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати