Вже вдома. Чекає на перемогу
До Львова з Польщі повернули фігуру Скорботного Христа. Де можна оглянути?
Кілька днів тому, 15 січня, у Львові у Музеї Івана Георгія Пінзеля представили відреставровану скульптуру «Скорботний Христос» – у межах виставки «Те, чого не видно». Варто нагадати, що Скорботний Христос майже чотири століття прикрашав на 26-метровій висоті купол каплиці Боїмів, яка є одним із відділів Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.
У галереї розповідають, що скульптуру зняли з купола каплиці Боїмів (до речі, вперше!) перед війною, 2021 року, і що консервація мала відбуватися у Львові. Коли у лютому 2022 року стало зрозуміло, що це неможливо, Міністерство культури України дало дозвіл на відновлення композиції у Польщі.
Каплиця Боїмів. Загальний вигляд з північного фасаду. Вигляд з ратуші
Над реставрацією Христа, а це – фігура з вапняка вагою 280 кг, працювала група з 20 реставраторів, і їм вдалося зберегти цілісність скульптурної композиції: «Рятувальні, відновлювальні та консерваційні заходи стали можливі завдяки співпраці Національного інституту «Полоніка», Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького та реставраційних служб Львова» . Також у ЛНГМ додають, що Скорботний Христос ‒ символ незламності міста та його мешканців: «Недаремно в основі скульптури викарбуваний напис «Перехожий, зупинись і подумай, чи твоє страждання є більшим, ніж моє?».
Про особливості відновлення скульптури Скорботний Христос під час презентації у Музеї Пінзеля розповідали, зокрема, генеральний директор Львівської галереї мистецтв імені Тарас Возняк, Генеральний консул Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкевич, радник Львівського міського голови з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко-Швець, куратор виставки Марта Кручинська та реставратор Павел Єнджейчик.
Каплиця Боїмів. Купол каплиці. Образ Христа Скорботного
Гендиректор ЛНГМ Тарас Возняк зазначив, що скульптура повернеться на купол каплиці Боїмів після перемоги.
Довідково:
Каплиця Боїмів – пам'ятка сакральної архітектури на площі Катедральній. Одна з найкращих пам'яток пізнього Ренесансу у Львові. Збудована у 1609 – 1611 рр. (або у 1606 – 1615 рр.) над фамільним гробівцем родини львівських патриціїв угорського походження Боїмів.
Хто саме спроєктував і побудував каплицю, достеменно не відомо. Найімовірніше, це був архітектор з Вроцлава Андреас Бемер.
Тетяна Козирєва, Львів
Фото Вікіпедії та з ФБ-сторінки ЛНГМ