Вже вдома. Чекає на перемогу
До Львова з Польщі повернули фігуру Скорботного Христа. Де можна оглянути?
Кілька днів тому, 15 січня, у Львові у Музеї Івана Георгія Пінзеля представили відреставровану скульптуру «Скорботний Христос» – у межах виставки «Те, чого не видно». Варто нагадати, що Скорботний Христос майже чотири століття прикрашав на 26-метровій висоті купол каплиці Боїмів, яка є одним із відділів Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.
У галереї розповідають, що скульптуру зняли з купола каплиці Боїмів (до речі, вперше!) перед війною, 2021 року, і що консервація мала відбуватися у Львові. Коли у лютому 2022 року стало зрозуміло, що це неможливо, Міністерство культури України дало дозвіл на відновлення композиції у Польщі.
![фото надане автором](/sites/default/files/inline-images/%D0%9A%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F%20%D0%91%D0%BE%D1%97%D0%BC%D1%96%D0%B2.%20%D0%97%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9%20%D0%B2%D0%B8%D0%B3%D0%BB%D1%8F%D0%B4%20%D0%B7%20%D0%BF%D1%96%D0%B2%D0%BD%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D1%84%D0%B0%D1%81%D0%B0%D0%B4%D1%83.%20%D0%92%D0%B8%D0%B3%D0%BB%D1%8F%D0%B4%20%D0%B7%20%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%88%D1%96.jpg)
Каплиця Боїмів. Загальний вигляд з північного фасаду. Вигляд з ратуші
Над реставрацією Христа, а це – фігура з вапняка вагою 280 кг, працювала група з 20 реставраторів, і їм вдалося зберегти цілісність скульптурної композиції: «Рятувальні, відновлювальні та консерваційні заходи стали можливі завдяки співпраці Національного інституту «Полоніка», Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького та реставраційних служб Львова» . Також у ЛНГМ додають, що Скорботний Христос ‒ символ незламності міста та його мешканців: «Недаремно в основі скульптури викарбуваний напис «Перехожий, зупинись і подумай, чи твоє страждання є більшим, ніж моє?».
Про особливості відновлення скульптури Скорботний Христос під час презентації у Музеї Пінзеля розповідали, зокрема, генеральний директор Львівської галереї мистецтв імені Тарас Возняк, Генеральний консул Республіки Польща у Львові Еліза Дзвонкевич, радник Львівського міського голови з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко-Швець, куратор виставки Марта Кручинська та реставратор Павел Єнджейчик.
![фото надане автором](/sites/default/files/inline-images/%D0%9A%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F%20%D0%91%D0%BE%D1%97%D0%BC%D1%96%D0%B2.%20%D0%9A%D1%83%D0%BF%D0%BE%D0%BB%20%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%96.%20%D0%9E%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%20%D0%A5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%20%D0%97%D0%B0%D1%81%D0%BC%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE.jpg)
Каплиця Боїмів. Купол каплиці. Образ Христа Скорботного
Гендиректор ЛНГМ Тарас Возняк зазначив, що скульптура повернеться на купол каплиці Боїмів після перемоги.
Довідково:
Каплиця Боїмів – пам'ятка сакральної архітектури на площі Катедральній. Одна з найкращих пам'яток пізнього Ренесансу у Львові. Збудована у 1609 – 1611 рр. (або у 1606 – 1615 рр.) над фамільним гробівцем родини львівських патриціїв угорського походження Боїмів.
Хто саме спроєктував і побудував каплицю, достеменно не відомо. Найімовірніше, це був архітектор з Вроцлава Андреас Бемер.
Тетяна Козирєва, Львів
Фото Вікіпедії та з ФБ-сторінки ЛНГМ