Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію: скільки часу є на те, щоб оновити дані в ТЦК

18 травня, 12:30

18 травня 2024 року набув чинності новий закон про мобілізацію в Україні: зокрема, у ньому мова йде про вимоги до військовозобов'язаних оновити облікові дані.

Про це пише Рубрика, посилаючись на інтерв'ю представника Генштабу ЗСУ Юрія Галущенка для Radio NV, пост заступниці міністра оборони з питань цифровізації Катерини Черногоренко у Facebook, тексти законів про мобілізацію та нові штрафи для ухилянтів.

Який термін встановили на уточнення даних

Як зазначають у документі, новий закон про мобілізацію встановлює певний термін для уточнення даних для всіх чоловіків віком від 18 до 60 років.

Зробити це треба протягом 60 днів, інакше можуть виписати штраф щодо порушення правил військового обліку.

"Законом передбачено, що громадяни віком від 18 до 60 років чоловічої статі, наголошую на цьому, зобов'язані оновити свої дані. Це пов'язано з тим, що у нас в країні введено правовий режим воєнного стану, оголошено мобілізацію і держава має знати кількість людей, які стоять на військовому обліку", – розповів представник Генштабу Юрій Галущенко.

Таким чином, потрібно оновити дані до 16 липня.

Кому потрібно з'явитися до ТЦК, а кому ні

Тим, хто оновив облікові дані після ухвалення нового закону про мобілізацію в першій половині квітня і до набрання ним чинності, повторно уточнювати їх протягом 60 днів не потрібно.

"Ті громадяни, які вже прибувають до ТЦК з цією метою, не будуть зобов'язані після набуття чинності законом йти та оновлювати свої дані, відповідні розпорядження вже віддано", – говорив Галущенко на початку травня.

Обов'язково мають з'явитися ті, хто має у військовому квитку статус "обмежено придатний".

Згідно зі змінами від 4 травня, цей статус скасовано, натомість – непридатність або кілька категорій придатності.

Чоловіки у віці 18–60 років, які до цього мали статус "обмежено придатний", тепер повинні знову пройти ВЛК. Це належить зробити до 4 лютого 2025 року.

Медкомісія (ВЛК) повинна буде дати тільки два висновки: придатний або непридатний.

Але сама придатність ділитиметься на категорії:

  • повністю придатний;

  • придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, звʼязку, оперативного забезпечення, охорони;

  • придатний за окремими спеціальностями (наприклад, сюди належать кандидати на вступ до вищих військових навчальних закладів);

  • придатний для виконання специфічних завдань.

Окрім того, всім слід пам'ятати, що висновок комісії діє рік, після чого треба пройти повторний медогляд. Оскільки протягом року можуть відбутися помітні зміни у стані здоров'я. На ВЛК або підтверджується придатність або виноситься інше рішення.

Якщо у військовому квитку стоїть відмітка про зняття з військового обліку, приходити до ТЦК не потрібно.

Таким чином, вимога уточнити дані поширюється більшість чоловіків віком 18 – 60 років. Навіть на тих, хто проживає за кордоном.

Чи обов'язково оновлювати дані через ТЦК

Ні. Це можна зробити в Центрі надання адміністративних послуг, а з 18 травня – через електронний кабінет військовозобов'язаного. Додаток треба завантажити на смартфон з AppStore або Google Play, авторизуватися через BankID та заповнити поля – номер телефону, електронну пошту та адресу проживання.

Реєстрація добровільна, але уточнення даних онлайн називають зручним способом, щоб не простоювати у чергах у ТЦК. Також у Міноборони запевняють, що, скориставшись застосунком, всі встигнуть оновити інформацію до дедлайну.

"Ви точно зможете оновити дані про себе онлайн і не порушите вимоги законодавства. Це має відбутися протягом 60 днів від набрання чинності змінами до закону про мобілізацію, тобто до 16 липня", – зазначила заступник міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

Що чекає на військовозобов'язаних, якщо не оновити дані

З набранням чинності новим законом штрафи підвищаться в кілька разів.

Зокрема, фактично запроваджуються три режими – порушення, повторне порушення та порушення під час воєнного стану. Відповідно, штрафи за ст. 210, що стосуються військового обліку, становитимуть:

  • у мирний час – від 3 400 до 5 100 гривень

  • у воєнний час (або повторне порушення) – від 17 000 до 25 500 гривень

Відповідно до ст. 210-1, за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний час:

  • для громадян – від 5 100 до 8 500 гривень

  • для посадових та юридичних осіб – від 17 000 до 34 000 гривень

За ухилення від мобілізації у воєнний час:

  • для громадян – від 17 000 до 25 500 гривень

  • для посадових та юридичних осіб – від 34 000 до 59 000 гривень

Штрафи тепер можуть виписувати заочно, без необхідності складати протокол в ТЦК у присутності військовозобов'язаного. Якщо особа була повідомлена про необхідність явки належним чином і проігнорувала виклик без поважної причини.

За неявку до ТЦК за повісткою звертатимуться до поліції з вимогою доставити військовозобов'язаного. Якщо поліція не може розшукати особу, їй надішлють повідомлення з військкомату рекомендованим листом. Якщо пошта не може вручити під розписку або особа відмовляється, вимога повертається до ТЦК із позначкою.

Потім протягом 10 днів військкомат може звернутися до суду з проханням призупинити дію водійських прав.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати