Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Навчилися розмовляти поглядом: як психологи ДСНС допомагають громадянам на місці трагедії

12 листопада, 20:47
Фото з фейсбук сторінки ДСНС України

В Державній службі надзвичайних ситуацій України на сьогодні працюють 128 психологів та психологинь. Вони залучені на місцях ліквідації наслідків ворожих ударів, де допомагають українцям, як дорослим, так і дітям, впоратися зі страхами, емоційними потрясіннями та переживаннями. Фахівці ДСНС надають екстрену психологічну допомогу постраждалим по всій території країни, забезпечують психологічний супровід під час впізнання тіл, а також  допомагають людям під час евакуаційних заходів.

Про це йшлося під час обговорення в Медіацентрі Україна.

Як зазначила Іванна Давиденко, головний фахівець відділу психологічного забезпечення, ДСНС України, прибуваючи на місце трагедії, психологи ДСНС, які працюють в командах,  швидко оцінюють ситуацію і вибудовують модель допомоги.

«Тому що, здавалося б, ситуація одна, але кожна людина реагує на це по-різному: хтось може плакати, хтось тривожитись, в когось може бути ступор, а в когось нервове тремтіння. І з цим усім треба знати, як впоратися.  Тому наші психологи під кожен негативний стан навчені, в них є певний алгоритм, що вони повинні зробити.  Наші психологи працюють у своїх маленьких командах, і якщо потерпілих дуже багато, вони вже навчилися розмовляти поглядом – вони показують, що «я працюю з цією людиною, а ти – з іншою», – зазначила вона.

За словами Іванни Давиденко, під час надзвичайних ситуацій, спочатку допомога надається тим людям, які є надто спокійними, тому що коли людина занадто спокійна, це може вказувати, що в неї ступор.

«І це найпідступніший негативний стан, тому що людина нічого не чує, не відчуває, не бачить – вона ніби завмерла. І такий загострений стан може призвести до невідворотних наслідків. Якщо людина плаче, кричить – це, навпаки, добре. Тому що вона свої емоції пропрацьовує, відкриває, і такій людині простіше справитися зі стресом. Тому наші психологи перебуваючи на місці надзвичайної ситуації, оцінюють, кому в першу чергу надавати допомогу, і тоді вибудовують модель допомоги», – пояснила психологиня.

Іванна Давиденко також зазначила, що психологи ДСНС також беруть участь у впізнанні тіл або їх фрагментів. Під час супроводу родичів загиблих осіб проявляється ефективність та необхідність такого психологічного супроводу. 

Психологи надають першу психологічну допомогу, психологічну підтримку задля того, щоб людина могла простіше пережити свій стресовий стан. Тому що це, як «швидка допомога». Коли нам фізично погано, то ми викликаємо лікарів, і коли морально погано, ми повинні звертатися до психологів. І саме в таких кризових жахливих ситуаціях психолог приходить на допомогу сам, аби надати першу психологічну допомогу», – додала вона. 

Психологи, які працюють на місці трагедії можуть бути ініціаторами того, аби людину госпіталізували, оскільки фахівці, окрім психологічної допомоги, спостерігають за людьми, аналізують де є норма поведінки, а де ситуації поза нормою. Тому в деяких випадках психологи звертаються до медиків, які також присутні на місці надзвичайної ситуації. 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати