Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Груднева афіша Національної філармонії кличе в обійми музичного Різдва

01 грудня, 10:20

Що може бути прекрасніше за музику під час різдвяних свят і підготовки до Нового року?! Музика звучить звідусіль, але у філармонії вона – особлива. Різдвяні хори і джаз, танцювальні ритми вальсу, польки, галопу і гавоту, іспанські гітарні переливи й міць вагнерівського оркестру, експерименти із голосом та електронікою, прем’єра сучасної польської опери і звуки музики до балету української сучасної композиторки, найуспішніша віолончелістка сучасної Німеччини, Кролик Філармон зі Святим Миколаєм і… прощання зі старим роком – «Прощальною» симфонією Гайдна.

3 грудня Вечір гітарної музики від бароко до сучасності подарує Національний камерний ансамбль «Київські солісти» під орудою диригента Ігоря Пучкова за участю Андрія Остапенка.

     Андрій Остапенко – гітарист-віртуоз, засновник Міжнародного фестивалю гітарної музики. Грає на гітарі німецького майстра Дітера Хопфа, яка вирізняється серед гітар інших майстрів своєю особливою акустикою і глибоким звуком. Інколи здається, що до інструмента підключено підсилювач і процесор. Насправді секрет звучання цієї гітари у спеціальній – «подвійній» – конструкції деки, що й створює ефект магічного звучання. Чи може увесь фокус у майстерності виконавця?

Фото надан5

7 грудня Ріхард Вагнер у виконанні духового оркестру? Чому ні! Оркестр Вагнера відрізняється від традиційного оперного оркестру саме розширенням групи мідних духових інструментів. Якщо в класичному оркестрі сидить один-двоє валторністів – в оркестрі Вагнера їх повинно бути четверо. Найбільший склад духових у вагнерівській тетралогії «Перстень Нібелунга»: тут композитор вводить квартет туб, спеціально сконструйованих, т.з. «вагнерівських туб», басову трубу, контрабасовий тромбон і аж вісім (!) валторн. Уявляєте собі цю міць? Але насправді оркестр Вагнера унікальний тим, що навіть в найоглушливіших fortissimo він звучить бархатисто м’яко.

       Як вийде у Національного духового оркестру України під батутою Івана Стецького? Приходьте й почуєте! Напівбожественна музика Вагнера справді варта того.

 

ПРЕМ’ЄРИ

Фото надан5

 

 «Lux aeterna. Псалми падіння» 5 грудня у Національній філармонії України  в Києві – є продовженням серії концертів проєкту, які відбулися у Німеччині, в Штутгарті та Берліні.

       Програма включає спеціально написані для ансамблю Alter Rario, на замовлення керівника – Ольги Приходько, твори – як пам'ять про всіх загиблих українських митців. У проекті взяли участь українські та болгарський композитори – Алла Загайкевич, Петер Керкелов, Максим Коломієць, Максим Шалигін. Написані ними твори є експериментами із голосом та електронікою. Проект продовжує мистецькі пошуки поєднання акапельного співу та електроніки, якими ансамбль займається останніми роками.

        Виконання твору Lux aeterna є даниною памʼяті Дьордя Лігеті, класика музичного авангарду, якому в 2023 виповнилося б 100 років. Свого часу Лігеті був піонером у цій галузі. Пошук звʼязків між Лігеті, електронною та хоровою музикою розкриває один із багатьох сенсів цього проекту.

Фото надан5

8 грудня вперше в Україні прозвучить опера «Родинний альбом» знаного сучасного  польського композитора Єжи Корновіча, перекладена українською мовою.

     Це унікальний проєкт-співпраця двох національних філармоній: прем’єрні постановки пройдуть у Національній філармонії України (Київ) та Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика. Виконавці: Національний ансамбль солістів «Київська камерата», диригентка Наталія Стець та солісти Анастасія Поважна, сопрано і Станіслав Цема, контратенор. Режисерка Марина Рижова.

... Герої опиняються у батьківському домі, який продається. Вони збирають речі, які мають найбільшу цінність для них, це їх пам’ять та ідентифікація. Будинку більше немає, дитинство пройшло, лишились тільки коробки важливих дрібниць, старий «відік» з мультфільмами на касетах і майбутнє. Брат і сестра побачаться, скоріше за все не дуже скоро. Можливо, вони живуть у різних містах або навіть країнах. Але це так важливо – не забути у дорослому житті те, що було важливо для тебе – дитини. А якщо забуваєш, то сімейний альбом завжди допоможе згадати…

Фото надан5

14 грудня відбудеться українська прем’єра фортепіанного концерту Клари Шуман у програмі Київського камерного оркестру під орудою Наталії Пономарчук – це не перша спроба диригентки, сказати б, ґендерно збалансувати репертуарну палітру вітчизняного життя класичної музики. Не так давно у виконанні оркестру звучали твори Фанні Мендельсон, сестри Фелікса Мендельсона; низку проєктів було присвячено іменам сучасних українських композиторок.

       Програма має ще одну інтригу. Крім музики Клари Шуман, прозвучить присвячена їй Йоганнесом Брамсом Серенада №2 для камерного оркестру. Молодший за Вік на 14 років, Брамс був закоханий у неї. Листи композитора до далекої коханої (подекуди доволі відверті), сповнена ніжности світла оркестрова Серенада – оце й усе, що лишилося від того почуття, хоч і без взаємности…

Фото надан5

23 грудня «Сучасне й позачасове» – новий проект, започаткований Домом Майстер клас і Національною філармонією України, який представляє серію авторських концертів сучасних українських композиторів, які вже увійшли в історію української музичної культури.

       Прем’єра балету «Дзеркало, Сни, або Маленьке життя» відбулась на фестивалі Bouquet Kyiv Stage у 2021 році, останньому довоєнному фестивалі. Це була незабутня і надзвичайно красива подія. Ті, кому пощастило бути присутніми на прем’єрі, потрапили у дивовижний, утаємничений космічний світ музики Вікторії Полевої, який поєднався з красою рухів і пластики. Сьогодні «Дзеркало» набуває нових сенсів й особливо чуттєвого звучання і сенсу, а музика композиторки залишається поза часом.

 

ІНОЗЕМНІ ГАСТРОЛЕРИ

Фото надан5

6 грудня, попри все, українській публіці знову випадає рідкісний шанс вітати на сцені Національної філармонії іноземних гостей. Цього разу це віолончелістка з Німеччини Рафаелла Ґромес, яка виконає разом із Національним симфонічним оркестром України під орудою Володимира Сіренка віолончельний концерт Антоніна Дворжака. Також у програмі – знаменита Восьма симфонія чеського класика та написаний минулого року твір сучасної української композиторки Вікторії Полевої «NOVA» для симфонічного оркестру, присвята мужності України.

        Рафаелла Ґромес – одна із найуспішніших віолончелісток сучасної Німеччини. Їй 32, і вона є лауреаткою багатьох престижних конкурсів, зокрема першої премії конкурсу Ріхарда Штрауса та Німецького музичного конкурсу. Технічно вправна, пристрасна й глибока інтерпретаторка із впевненим, благородним звуком, вона є улюбленицею німецьких музичних критиків, які називають Ґромес однією з кращих віолончелісток нашого часу. Музикантка грає на віолончелі Карло Бергонці 1740 року. Цей інструмент, виготовлений у майстерні Антоніо Страдіварі, є одним із трьох найвідоміших віолончелей видатного італійського майстра, одного з учнів та послідовників Страдіварі.

Фото надан5

10 грудня Точки перетину: концерт нової симфонічної музики – фінальний концерт Диригентського воркшопу нової музики з Етьєном Гааном (Франція). Ідея перетину у концерті втілюється на різних рівнях. Поєднаються західноєвропейська та українська виконавські традиції, а також композиторські школи. Такі перетини дозволяють виявити своєрідність усіх учасників творчої співпраці, а разом з тим продемонструвати органічну спільність української та європейської музики, відкритість до діалогу та співтворчості.

        Твори Джулії Вулф, Унсук Чина, Максима Коломійця, Етьєна Гаана та
Фаусто Ромітеллі виконають: Національний президентський оркестр і  диригенти, які взяли участь у воркшопі – Наталя Кіричук, Олег Чаплинський, Катерина Косецька, Денис Олійник.

 

РІЗДВЯНІ КОНЦЕРТИ

Фото надан5

19 грудня передріздвяна музична подорож разом із Національним ансамблем солістів «Київська камерата» проляже одразу через кілька музичних епох: від творів Антоніо Вівальді, Отторіно Респіґі та Йоганна Себастіана Баха до «Россініани» сучасного українського композитора Володимира Зубицького, в якій уважний слухач впізнає найвідоміші теми з увертюр та опер Россіні – «Севільський цирульник», «Вільгельм Телль», із пісні «Тарантела».

 

24 грудня, у Святвечір в НФУ унікальна подія: концерт-реконструкція «Гай, Рожество!» Проєкт присвячено історії тріумфальних гастролей Українського Національного Хору під орудою видатного диригента Олександра Кошиця в країнах Північної й Південної Америки у 1922-1924 роках і приурочено 100-річчю південноамериканської прем’єри «Щедрика».

        Під час концерту Академічна хорова капела Українського радіо під орудою диригентки Юлії Ткач уперше за 100 років відтворить репертуар прем’єрного концерту капели Олександра Кошиця в Карнегі Гол, яка з тріумфом виступила у Нью-Йорку 5 жовтня 1922 року.

       Українські слухачі стануть свідками унікальної історичної реконструкції Першого відділу тодішньої української прем’єри, під час якої американська публіка уперше почула «Щедрика» Миколи Леонтовича.

       Окрім того, буде виконано інші пісні з репертуару концерту хору Олександра Кошиця в Карнегі Гол та його виступів країнами Північної й Південної Америки. Це давні українські канти, колядки та щедрівки, веснянки, коломийки й народні пісні в обробці композиторів Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Олександра Кошиця, Кирила Стеценка, Василя Ступницького, Порфирія Демуцького. Сьогодні вони рідко виконуються на українській сцені, хоча підкорили понад 100 років тому серця мільйонних аудиторій обох континентів Америки.

       Також уперше з того часу на українській сцені прозвучать унікальні обробки американських та мексиканських пісень в обробці Олександра Кошиця.

Фото надан5

25 грудня розкішний святковий концерт «Різдво у стилі JAZZ». На сцені – віртуози біг-бенду Національного академічного духового оркестру, диригент – Володимир Спасіченко, фіналіст шоу «Х Фактор». Запрошеною артисткою стала Анна Кіндзерська – фіналістка шоу «Голос Країни», чий голос підкорив серця мільйонів людей по всій країні.

      У програмі – всесвітньовідомі джазові композиції із американського різдвяного репертуару: Jingle Bells, Christmas Time is Here, White Christmas, Let it Snow, The Christmas Waltz та багато інших. Популярна колядка «Silent Night» прозвучить у надзвичайно красивій джазовій обробці. Атмосферу краси і магії створить феєричний вокал Анни Кіндзерської. Талановита співачка відзначилася у півфіналі шоу «Голос країни» та сьогодні має чимало престижних регалій. Вона майстерно поєднує у своїх виступах вокальний талант та інтерактивне мистецтво. Разом зустрінемо різдвяну зірку, що віщує нашу Перемогу!

Фото надан5

28 грудня у виконанні Національного симфонічного оркестру України  під орудою Володимира Сіренка звучатимуть святково-іронічна «Ханука» Євгена Станковича, написана понад 20 років тому на замовлення оркестру в Лас-Вегасі (США), Концерт № 24 для фортепіано з оркестром Вольфганга Амадея Моцарта – один з його найвидатніших і знакових у цьому жанрі, солісткою в якому виступить Марія Пухлянко. Завершить вечір Симфонія № 4 Йоганнеса Брамса, який цим твором підсумовує не тільки власний творчий шлях, а й загалом розвиток симфонічного жанру епохи Романтизму.

Фото надан5

Традиція проводжати поточний рік «Прощальною» симфонією Гайдна у Національній філармонії України налічує років двадцять. 29 грудня 2023 року – не стало виключенням. Ідея належить диригенту Роману Кофману, який довгі роки очолював Київський камерний оркестр.

      Є декілька версій історії створення «Прощальної». Нагадаємо, у фіналі симфонії артисти почергово припиняють гру, гасять свої свічки, закріплені на пюпітрах, й один за одним залишають сцену. Гайдн, капельмейстер у князя Естергазі, нібито у такий оригінальний спосіб натякнув господарю, що оркестранти невдоволені своїм фінансовим становищем. Композитор мав неабияке почуття гумору, що чути й у музиці, тож прохання музикантів напевно було виконане. У часи блекауту виконання музики при свічках стало буденністю. Але у геніальній музиці Гайдна, що прозвучить у напівтемряві в інтерпретації Київського камерного, кожен неодмінно відчитає свій особливий сенс. У концерті прозвучить також музика Йоганна Баха, Джакомо Россіні, Арканджело Кореллі та Йоганна Пахельбеля.

Фото надан5

30 грудня «Штраус запрошує друзів». Заметіль новорічного настрою та атмосфери віденського балу у переддень Нового року! Національний президентський оркестр під батутою диригента Максима Гусака запрошує на яскраву програму улюбленої музики зимових свят. У програмі концерту звучатимуть шедеври короля вальсів Йоганна Штрауса-молодшого, який майстерно опанував стихію улюбленого танцю віденської аристократії кінця ХІХ століття. Окрім музики Штрауса, у повнозвуччі оркестрової палітри прозвучать різдвяні композиції Лероя Андерсона, одного із найпопулярніших американських майстрів симфонічної музики. Калейдоскоп музичних вражень доповнять твори автора популярних балетів та оперет Лео Деліба, а також музика творця віденської оперети Франца фон Зуппе.

          Звісно, у найкращих традиціях новорічної магії, цей концерт приберіг для публіки ще не один музичний сюрприз!

 

ДЛЯ МАЛЕНЬКИХ МЕЛОМАНІВ

17 та 31 грудня о 12:00 на маленьких меломанів від 3-х до 6-ти років чекає Новорічний квест-концерт з кроликом Філармоном і святим Миколаєм.

      У ньому не треба буде сидіти в кріслі цілу годину: дітки зможуть рухатися, танцювати, підспівувати, плескати, пробувати грати на різних музичних інструментах, спілкуватися з музикантами. А ще – усіх чекає зустріч із Святим Миколаєм, який пригощатиме новорічними смаколиками.

Фото надан5

       Малечу зустрічатимуть герої: Кролик Філармон, Професорка та Ельфійка. Всі разом вони зануряться у святкову атмосферу і спробують віднайти святковий дух Різдва за допомогою музики й різдвяних дзвоників. Так, дітки познайомляться з музичними інструментами: флейтою, баяном, домрою-контрабасом, бандурою і барабанами, послухають маленькі музичні твори й за допомогою різдвяних музичних дзвоників разом з музикантами заграють новорічну мелодію. Під музику задумають бажання і у фіналі сфотографуються із Філармоном та зможуть розповісти Святому Миколаю свої найулюбленіші віршики чи заспівати пісеньки біля різдвяної філармонійної ялиночки. Інтерактивний квест-концерт триває годину без антракту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати