Мистецька дипломатія як зброя у війні за Україну
Народний художник України Володимир Козюк об’єднав митців з 55 країн світу для підтримки України через мистецтвоВід початку повномасштабного вторгнення Володимир Козюк став учасником та організатором 89 виставок та благодійних заходів з метою на підтримку України, зокрема у таких країнах: Італія, Іспанія, Німеччина, Бельгія, Південна Корея, Литва, Польща, Греція, Великобританія, Грузія, Монако, Словаччина, Угорщина, Австрія, США та інші. Разом вони заснували творче об’єднання «In the heart with Ukraine» та створили мистецький проєкт «Фарби полум’я сердець», який увійшов до Книги рекордів України як наймасштабніша благодійна мистецька подія. Але сам Володимир не вважає це рекордом, бо справжні рекорди щодня встановлюють на фронті наші захисники і захисниці. Саме вони, за словами Володимира, дають шанс митцям в Україні і за її межами просувати українське мистецтво, застосовувати культурну дипломатію і показувати світу, що Україна – це держава з власною багатовіковою історією, культурою і звичаями.
«Просувати українське мистецтво за кордоном було і залишається досить важко, бо не має прокладеного шляху, чи алгоритму для цього, – відзначає Володимир Козюк. – Якби це не звучало, України немає у широкому сенсі в мистецькому просторі – ні в азіатському, ні в європейському, бо досі на центральному рівні не ставилася така задача. Навіть у часи великої війни, якщо взяти 10 топові музеї світу, чи були там представлені актуальні експозиції, які б відображають події в Україні, за ініціативи держави? Ні, не було! Зараз у нас найкращі теоретичні можливості, бо російських митців почали уникати, чи усувати зі світового мистецького поля, зокрема з аукціонів. Але й українські художники ці місця не можуть зайняти, бо немає державної політики, чи підтримки. Відтак, більшість митців змушені робити це самостійно, власними силами, або шукаючи підтримку серед меценатів. Зокрема мої роботи і ще 22 митців, з якими працюємо, представлені на міжнародному рівні і беруть участь у проєктах світового рівня, завдяки підтримці українського мецената Олександра Свіщова та інших благодійників, які розуміють цінність сучасної української культури, створеної у війні».
Мистецтво задля створення резонансу
Сьогодні Україна потребує нового бачення, усвідомлення себе, нового представлення у світі не тільки як країна, що воює за свою незалежність, але й як держави, що має культуру, глибоку історію та непохитний народ, відзначає Володимир Козюк. Для цього був створений і реалізований проєкт «Мистецтво через усвідомлення» – «Art through the awareness». До течії вже приєдналося більше 320 художників 32 країн світу. Це люди, які готові змінювати мистецтво і його розвиток загалом, бо наразі саме час розставити нові пріоритети в мистецтві України і світу. За ініціативи Володимира художники створили чимало робіт та експозицій: «Рефлексії» (2022 р.), «Міста Героїв» (2022 р.), «Код нації» (2022 р.), проєкт «Хто покарає злочинця?» (2023 р), «Непорушна стіна» (2023 р.), «Незламні» (2023 р.), «Нескорені» (2024 р.), проєкт «Синергія добра та позитиву» (2024 р.). З наймасштабніший Володимир Козюк називає проєкт «Молитва за Україну», який розкриває страждання та надію українців через образ Божої матері, висвітлюючи жахи війни. Експозиція створили 23 митця з 12 міст України, які продовжують творити в умовах постійних ворожих обстрілів. Вона зараз проходить у Києво-Печерській лаврі. А також потужну просвітницько-мистецьку програму «Україна крізь віки», яку торік відкрили до Дня Незалежності України в Національному заповіднику «Софія Київська». Роботи з цих та інших виставок були не один і не два рази були презентовані за кордоном. Вилучені кошти за відвідування експозицій спрямовувалися на конкретні благодійні цілі (підтримка родин ВПО, підтримка бійців на фронті, реабілітація поранених бійців та допомога дітям, які постраждали від війни).
«Разом з моїм товаришем Юрієм Котиком ми зробили цілий ряд проєктів, які були презентовані як в Україні, так і за її межами. Роботи українських художників були презентовані в Італії, Іспанії, Німеччині, Бельгії, Південній Кореї, Литві, Польщі, Греції та інших країна, – розповідає художник. – Мої роботи завдяки «Благодійний фонд Козицького» були преставлені на вистаці «Крик» у Карнеґі-хол в Нью-Йорку, та інших виставках у Великобританії, Німечині, Туреченні, а виставку «Спадок», яку я співорганізовував, відвідала перша леді Олена Зеленська в Культурному центрі України при Посольстві України в Державі Ізраїль. На ній були представлені роботи художників з різних куточків України, але всі вони були об’єднані однією темою – ідентифікація себе та свого місця у світі як єдиної нації зі своїми цінностями».
Мистецтво задля благодійності і підтримки ЗСУ
Володимир Козюк додає, що не слід недооцінювати мистецтво, як канал комунікації зі світом. Як показує досвід, творчі проєкти здатні емоційніше і сильніше розповісти про Україну, її історію, культуру, переселення народів, зв’язок з Європою, розказати про весь той біль, все те горе, той жах, що відбувається у нашій країні.
«Мистецтво існує без кордонів, мистецтво це те, що може відбутися у будь-яких проявах і взаємодіях, де важлива думка для самовираження, а шляхи реалізації відбуваються від рівня митців, їх майстерності, та головне фінансування ідеї, – відзначає митець. – Адже без коштів неможливо зробити щось величне, значиме, яке стане новою сторінкою у сучасному мистецтві, живою сторіночкою сучасної історії, та тим механізмом, що дасть можливість не тільки заявити Україні про себе як про Державу що бореться за виживання, а про Державу, що має глибоке коріння світового значення. І саме завдяки підтримці мецената Олександра Свіщова, нам вдалося презентувати мистецькі проєкти в Україні і за кордоном, зібравши трохи коштів для своїх людей».
З останніх благодійних заходів, у яких брав участь Володимир Козюк та команда митців, був благодійно-мистецький проєкт «Місця сили України – Вінниччина», що відбувся у межах восьмого пленеру «Кращий художник/The best artist – 2024». Митці з різних регіонів України впродовж десяти днів виїжджали у різні місця Вінницької області з метою написання живописних робіт. Частина з них була продана під час аукціону, кошти з якого були направлені на потреби ЗСУ, зокрема закупівлю дронів. Загалом на благодійні аукціони з метою підтримки Сил оборони, на допомогу постраждалим від війни Володимир Козюк передав вже понад пів сотні власних робіт з різних серій та різних років, а робота «Синергія Усвідомлення» вже днями буде представлена у Музеї Вікторії та Альберта у Лондоні та продана на аукціоні Christie's на підтримку України.
Мистецтво задля глибшого усвідомлення
Проєкти Володимира Козюка демонструють, як мистецтво може стати потужним інструментом підтримки України в умовах війни, об'єднуючи людей по всьому світу. Зараз митці готується нову презентацію проєкту «ХХIV». Він покликаний широко представить Україну за кордоном, висвітливши її нагальні проблеми з відновлення та реконструкції, зокрема і закладів мистецтва. До організації експозицій за кордоном планую залучити українських дипломатів, а виручені кошти спрямувати на реабілітацію поранених бійців.
«Часто можна почути про «культурний фронт в Україні», митців, артистів які допомагають армії. Я свого часу був на Кавказі і не слів знаю про війну, тому не став би будь-яку діяльність називати «фронтом». Для мене наша робота – це радше культурна дипломатія, бо немає іншого фронту крім того, що відбувається на передовій. Якщо є інша думка, можете поїхати хоча б на три дні і побути на нулі і тоді ви зрозумієте, що фронт у нас тільки один, і всі ми як один має підтримувати тих, хто утримує ворога на передовій, – відзначає Володимир. – Тому попереду у нас ще багато роботи. Маю чимало ідей, як просувати Україну за кордоном, лобіюючи її інтереси на різних мистецьких майданчиках. Вдячний меценатам, які підтримують творчі проєкти і розуміють, що мистецька дипломатія це також своєрідна зброя у війні за Україну».
Олеся ШУТКЕВИЧ,
Фото надані Володимиром КОЗЮКОМ
Author
Олеся ШуткевичРубрика
Суспільство