Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дональд Трамп та геополітика

Великодержавні амбіції і небезпечні заяви
10 січня, 15:32
Фото з сайту unn.ua

Новообраний Президент США, офіційний вступ якого на посаду, як очікується, відбудеться 20 січня цього року, вже зробив низку, щонайменше, нестандартних заяв, які свідчать, що період його, Дональда Трампа, правління точно не буде трафаретним і сірим. Тим більше людство явно вступило в період геополітичних збурень, потрясінь і вкрай загрозливої турбулентності. І війна Росії в Україні – найбільш грізне, страшне (хоч і не єдине) підтвердження цьому.

Отже, днями Дональд Трамп вдався, як відомо, до більш ніж дивних геополітичних імпровізацій. А саме: зажадав приєднання  до США (в інтересах стратегічної  безпеки) Гренландії – найбільшого в світі острова, самоврядної території Данії (йшлося про її продаж, але  Трамп не виключив і застосування інших – силових? – методів за потреби), пред’явив права Штатів на Панамський канал, переданий Панамі згідно з договором 1999 року. І ще одна заява новообраного президента, яка викликала, мабуть, найбільший резонанс у світі: він (жартома? Серйозно? Випадково обмовившись? Ось цей третій варіант варто відкинути) назвав Канаду – величезну, багату, високорозвинену державу – «51-м штатом США», додавши при цьому, що «Канада та її люди дуже багато виграють у цьому разі». Більше того, 7 січня на своїй офіційній сторінці пан Трамп розмістив фантастико-геополітичну «карту», де США і Канада вже об’єднані.

Що тут можна сказати? Мало хто може сказати достеменно, чи знає Дональд Трамп тривалу, суперечливу і досить непросту історію стосунків США і Канади. Нагадаймо – гранично коротко. Ці дві країни перебували колись у складі єдиної держави до 1776 року, коли Штати ухвалили Декларацію Незалежності, відмовившись коритись королю Георгу ІІІ, а майбутні провінції Канади (які тоді мали інші назви й кордони), навпаки, підтвердили вірність Його Величності в Лондоні.

Не минулося без бойових дій – адже солдати Джорджа Вашингтона  робили спробу утвердити й в Канаді республіканські порядки. Але зазнали невдачі – так само і в 1812 та 1840 роках. Й дотепер главою Канадської держави є Його Величність Король Чарльз ІІІ, представлений в Оттаві генерал-губернатором, а не призначений у Вашингтоні «Президент». Можливо, саме це не влаштовує майбутнього господаря Білого Дому?

Звичайно, не можна спрощувати суть справи. Безумовно, народи США і Канади мають дуже й дуже багато спільного і в політиці, і в економіці, і в культурі (зрештою, Канада є й залишиться одним з  опорних членів НАТО). Є й суттєві відмінності. Автор цих рядків, оглядаючи портрети Прем’єр-Міністрів Канади, розміщені в будинку Парламенту в Оттаві, не міг не зауважити, що ці лідери  - Лестер Пірсон, Маккензі Кінг, П’єр Трюдо – були зразком відповідальності за долю своєї країни. І, саме тому, за всіма даними, канадці,  не в захваті від пропозиції Трампа.

Резюмуючи, можна сказати так: якщо новообраний Президент США саме так буде розуміти своє коронне гасло «Made America great again» - то людство очікують часи воістину загрозливої турбулентності.

Ігор Сюндюков
 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати