МЕНЮ

У Софійському соборі розгорнули Томос

До Собору Святої Софії у Києві доставили зі Стамбула Томос про автокефалію Православної церкви України.

Сьогодні (7 січня) у Софійському соборі у Києві був виставлений сувій Томоса про автокефалію Православної церкви України. Напередодні він був підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм. Згодом Варфоломій вручив Томос предстоятелю Православної церкви України (ПЦУ) митрополиту Київському і всієї України Епіфанію. Символічним є те, що Томос був підписаний та вручений напередодні Різдва Христового.

У Софії пройшла Різдвяна літургія. У спільній молитві взяли участь Президент України Петро Порошенко, голова Верховної Ради Андрій Парубій, а також члени уряду та народні депутати.

Після літургії Томос був перенесений в Трапезний храм Софії Київської («Мала Софія»), де його можна буде побачити до 18.00. Після підписання 9 січня Томосу іншими представниками Вселенського патріархату, документ знову буде виставлений в храмі Софії Київської щодня.

Нагадаємо, що напередодні у резиденції Вселенського патріархату на Фанарі (Стамбул), Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив главі новоствореної Православної церкви України митрополитові Епіфанію Томос про визнання канонічної автокефалії ПЦУ. Після того обидва предстоятелі відслужили службу.

Згідно з Томосом, кафедра ПЦУ знаходитиметься в Києві. ПЦУ не може призначати єпископів і засновувати парафії за межами України, її юрисдикція поширюється на територію України. Автокефальна церква України визнає главою Вселенський патріархат. ПЦУ отримує всі привілеї та суверенні права автокефальної церкви. Питання внутрішнього церковного управління розглядають і вирішують виключно митрополит Київський і всієї України та Священний Синод.

ПЦУ стала 15-ю церквою, яка здобула автокефалію. Важливим моментом надання ПЦУ Томосу є те, що Україна від нині матиме не лише незалежні державні інституції та структури, але й свою самостійну Церкву. Ця подія стала ще одним кроком в розбудові суверенної держави та процесу відновлення історичної справедливості.

 

Валентин ТОРБА, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА.