Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У Львові вшанували пам'ять Ірини Калинець

01 серпня, 12:27

Вчора, 31 липня, минуло 10 років, як відійшла у Засвіти  письменниця, публіцистка, шістдесятниця Ірина Онуфріївна Калинець (6 грудня 1940 – 31 липня 2012).

Царствіє Небесне.

Марійське товариство «Милосердя», яке заснувала Ірина Калинець, організовувало поминальні заходи та зустріч спогадів.

Панахида відбулася у церкві Стрітення Господнього ( вул. Винниченка, 30), після якої автобус рушив до Личаківського цвинтаря, де похована Ірина Калинець. Потім у приміщенні товариства "Милосердя", що на вул. Руській, 10, було проведено круглий стіл її пам'яті.

Подружжя Калинців – Ірина Онуфріївна та Ігор Миронович

Довідково:

Ірина Калинець народилася і жила у Львові.

Вищу освіту здобула на філологічному факультеті Львівського університету імені Франка. Згодом викладала українську мову і літературу на підготовчому курсі Львівської політехніки.

Подружжя Ірини та Ігоря Калинців товаришувало з Валентином Морозом, В'ячеславом Чорноволом, Василем Стусом, Михайлом Горинем, Стефанією Шабатурою, Іваном Гелем та іншими дисидентами.

12 січня 1972 року Ірину арештували. У липні того року суд розглянув справу про звинувачення Ірини Стасів-Калинець та Стефанії Шабатури за ст. 62 Кримінального кодексу УРСР ("антирадянська агітація і пропаганда") і засудив Калинець до 6 років ув'язнення в таборах суворого режиму та 3 років заслання. Через пів року такий же вирок отримав і її чоловік Ігор, через що донька Калинців  – Дзвінка була розлучена з батьками на 9 років.

Ірина Калинець

Ірина Калинець з донькою Звениславою

Під час ув'язнення Ірина Калинець писала звернення в прокуратуру, генеральному секретареві ООН, в комітет прав людини ООН, оголошувала голодування, організовувала різноманітні політичні акції.

Після відбування покарання, 1981-го, повернулася до Львова. За відсутності прописки працювала секретарем-касиром у Львівському будинку вчителя. Брала активну участь в національному русі 1980-х. 

1990 року Ірину Калинець обирають депутатом Верховної Ради України. Того ж року обіймає посаду керівника обласного управління освіти. Окрема і важлива ланка діяльності Ірини Калинець на цій посаді – українізація шкільної освіти (зокрема, було скасовано вивчення російської мови в початковій школі, скорочено кількість російських шкіл і класів, внесено відповідні зміни в навчальні програми).

1998-го за громадську діяльність Ірину Калинець визнано «Героїнею світу» в Рочестері (США), 2000-го – нагороджено орденом Княгині Ольги III ступеня, а 2005-го – орденом Княгині Ольги II ступеня.

Померла 2012 року після важкої та тривалої хвороби.

Ірині Онуфріївні було 72 роки.

З 2013 року Міжнародний освітній фонд імені Ярослава Мудрого присуджує Премію імені Ірини Калинець – «За активну участь у громадсько-політичному житті України», зокрема – за видатні здобутки у розвитку українського суспільства, утвердженні історичної пам'яті українського народу, національної свідомості та самобутності, розвитку української освіти, культури та літератури, утвердженні авторитету України у світі.

Іменем Ірини Калинець у Львові назвали школу –  №87.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День»

Фото з ФБ-сторінки Звенислави КАЛИНЕЦЬ- МАМЧУР

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати