22 січня на сцені філармонії композитор і віолончеліст Золтан Алмаші відзначить 50-річний ювілей
Прикметно, що День Соборності України, 22 січня, – ансамбль «Київська камерата» пропонує відзначити особливою програмою з творів сучасного композитора і віолончеліста Золтана Алмаші.
Тривалий час українська музика розвивалася у потужних осередках, щонайперше у Києві і Львові. Та із-за розділення території України між різними державами, взаємодії між композиторами з цих міст було не багато. Вони створювали музику паралельно, часто не враховуючи творчих досягнень колег. Золтан Алмаші – один із тих, хто зшиває особливості цих двох композиторських шкіл. Навчаючись у Львові та Києві, він увібрав музичні традиції цих міст і є улюбленим композитором серед публіки і там, і там. Його музика поєднує романтичність із модерною мовою, загальноєвропейські музичні звороти із українською інтонаційністю, зокрема колядками.
Твори, написані для «Київської камерати» створюються ним із розрахунку на конкретних виконавців і дають змогу музикантам яскраво продемонструвати свій талант. Їхні творчі шляхи перетнулися в 2000-му році, і вже чверть століття триває співпраця, яка стала важливою віхою в біографічній історії обох. Золтан, з легкої руки засновника оркестру і його багаторічного керівника, диригента і піаніста Валерія Матюхіна улившись до складу оркестру, практично одразу ж став активно створювати свої самобутні твори для «Камерати». Й відразу після їхньої появи на світ, – вони включалися маестро Матюхіним у концертні виступи. Більше того, «Камерата» разом із диригентом провела не один авторський концерт митця й озвучила чималу кількість прем’єр.
Цього ж вечора оркестр предстане перед публікою під орудою головного диригента Львівської опери – Івана Чередніченка. А Золтан Алмаші виступить не тільки в амплуа композитора, а й в якості соліста-віолончеліста. Також на сцену вийдуть провідні солісти «Камерати»: Богдана Півненко скрипка, Андрій Тучапець альт, Назарій Стець контрабас, Дмитро Кузьмін флейта, Дмитро Таванець фортепіано.
До 50-літнього ювілейного рубікону Золтан прийшов із солідним творчим запасом й вагомим досвідом. Його композиторський портфель нараховує близько 100 творів, що свідчить про безумовний талант і креативний творчий потенціал. Для рідного колективу автором написано практично третину доробку, тобто більше 30 різних за жанром і образним змістом творів!
У них він уміло комбінує стильові моделі різних епох: тут присутня барокова експресивність, неокласична строгість, неоромантична елегантність, фольклорна автентичність. Така багатогранна і в той же час витончена звукова палітра обгортається сучасними технічними і виразовими музичними засобами, що надає композиціям неповторного шарму й особливої манкості. Саме тому, музика Золтана одночасно проста і складна, демократична й елітарна.
У цьому легко переконатися на ювілейному концерті, де будуть представлені найкращі твори композитора. Причому не обійдеться і без світової прем’єри, представленої версією вже знайомого слухачам твору – «Елегії» в авторській версії для віолончелі і струнного оркестру. Також прозвучать: «Genesis» для альта і струнного оркестру, присвячений альтисту, солісту Камерати Андрію Тучапцю. Він же ж і виконає сольну партію в концерті; Концерт для контрабаса і струнного оркестру – найдовший і найскладніший в історії контрабасовий концерт, присвячений Назару Стецю, який його і зіграє; Концерт для флейти і струнного оркестру, присвячений Богдані Стельмашенко, але цього разу солістом виступатиме Дмитро Кузьмін, соліст Камерати. «Elegia Hrebenica» для фортепіано і струнного оркестру, присвячена пам’яті батька Золтана, – Габора Алмаші, сольну партію в якій виконає Дмитро Таванець, фортепіано; Концерт для скрипки і струнного оркестру, присвячений Богдані Півненко і Кері-Лінн Вілсон. Сольну партію виконає Богдана Півненко.
Тож, ювілейний авторський вечір стане триб'ютом здобутків митця, святом для Золтана Алмаші і для усіх поціновувачів його творчості. А також черговим доказом багаторічної дружби композитора і «Київської камерати», які разом подарували слухачам чимало прем’єр та збагатили оригінальною музикою культурний ландшафт країни...
Сторінка події тут: https://www.facebook.com/
За акредитацією, додатковою інформацією, організацією інтерв’ю, запрошенням у прямі етери / записи, репетиції, включенням через месенджери соцмереж, –
звертатися до керівниці комунікаційного відділу НФУ Ольги Стельмашевської: +380672388185, [email protected]