«Україна вакантна»
Україна фактично вакантна. Вакантна щодо кадрів кваліфікованих, ефективних, здатних повести країну в майбутнє. Але широкого усвідомлення цього поки ще немає. Суспільство ніяк не осмислює цей факт. Він узагалі не присутній як такий у масовій свідомості.
Але щоб усвідомлення цього факту, такого важливого для нашого майбутнього, взагалі з’явилося, необхідно раніше усвідомити інший факт: в Україні зберігається принцип підбору кадрів, що базується на принципах особистої відданості. Принцип підбору кадрів за ефективністю та компетентністю є для нас тільки мрією, але не фактом нашої реальності.
Але сьогоднішня ситуація, побудована на принципі підбору кадрів за особистою відданістю, близька до вичерпності. Країна стоїть перед вибором: або неефективна, відстала за структурою та менеджментом, економіка, керована натовпом чиновників, або використання свого потенціалу. А використати потенціал нашої країни неможливо, поки не буде здійснено кадрову революцію. Її суть — це нові принципи підготовки, підбору та розстановки кадрів.
Економічне зростання протягом двох останніх років надало можливості для активного розвитку як чинних, так і нових структур у різних галузях економіки. Це — промислове і сільськогосподарське виробництво, сфера обслуговування, інформаційні технології. Розширення виробництва вимагає нових грамотних керівників, здатних забезпечити рух уперед. Колишнє покоління менеджерів не здатне цього добитися.
Крім того, «світлі голови» нового покоління менеджерів повинні бути здатними не тільки ефективно керувати наявними структурами, але й створювати нові напрями бізнесу за рахунок інновацій, свіжого «ноу-хау», нарощуючи тим самим динаміку економічного зростання.
Межі нашого економічного зростання — побудованого на старій технологічній базі та сприятливій кон’юнктурі на світовому ринку — вже досягнуто. Це підтверджує і зниження його темпу, що вже зараз близький до нуля. Подальше зростання неможливе без усвідомлення того, що і старі ресурси, і колишня система управління, що грунтується на хибних принципах підготовки, підбору та розстановки кадрів, вичерпала себе. Складається ситуація, за якої вакансії існують у великій кількості, але їх ніким заповнити. А вузи, як і раніше, «штампують» фахівців, які нікому не потрібні.
Чинна система освіти відстала від життя та не забезпечує потреб зміненої економіки у кадрах. Школи і вузи все ще готують фахівців за колишніми схемами, слабо пов’язаними з реальністю, а не для справжніх потреб економіки. Фахівцям, які вийшли з вузів, доводиться перевчатися, щоб вписатися в сучасну економічну систему. Нинішня система освіти не є, і у найближчому майбутньому не буде дієвою щодо результативного відбору ефективних фахівців. Нам необхідно вибудовувати альтернативну систему відбору.
Суспільство і держава не ставлять перед найбільш продуктивною та динамічною частиною суспільства високу планку професійних вимог і особистих амбіцій, не створюють стимулів для інтелектуального і творчого розвитку, просування в кар’єрі. Роль відсутнього «стимулятора» і повинна відіграти альтернативна структура відбору та розстановка кадрів.
У сучасному українському суспільстві відсутня ідеологія успішності. Молоді люди не зорієнтовані на побудову кар’єри, саморозвиток, соціальне зростання. Ті ж, хто має такі риси, не мають достатніх можливостей для реалізації своїх професійних і особистих амбіцій. Таке становище згубно позначається на моральному стані країни, — а це висить важким тягарем і на всій її економіці. У свідомості молодих фахівців закріпилося переконання, що можливість отримати хорошу високооплачувану роботу, не кажучи вже про кар’єрний ріст, — виняток, а не правило. Для молодих, активних, прогресивних громадян нашої країни потрібна нова ідеологія «роблення себе», нові ідеали життєвого успіху. Таку ідеологію не здатне створити інертне суспільство та слабка держава.
У результаті в країні виникає кадровий вакуум: кількість вакантних місць, де необхідні по-новому мислячі ефективні менеджери, близька до критичної маси. Без розв’язання кадрової проблеми подальший розвиток країни стає неможливим. Але держава в особі нинішнього уряду не демонструє стратегічного мислення і не проводить цілеспрямовану роботу з вирішення кадрової проблеми.
Проект «Кадровий резерв — Нова сила України», що реалізується на базі розгалуженої партійної структури соціал-демократичної партії України (об’єднаної), стане тією точкою опори, за допомогою якої вдасться повернути ситуацію в належному напрямі. Створена на базі партійної структури СДПУ(о) система пошуку «менеджерів майбутнього» дозволить знайти керівників, здатних повести країну уперед. Серед них — керівники органів державного управління різних рівнів, топ-менеджери бізнес- структур, а також молоді фахівці. Необхідно активізувати інтелектуальний потенціал цих людей, націлити на зайняття провідних керівних посад на підприємствах та організаціях, на ефективну роботу й подальший кар’єрний ріст. Процвітання країни співпаде з їх особистим життєвим успіхом.
Відбір кращих кадрів буде проводитися за допомогою низових осередків СДПУ(о), які діють у кожному районі України та зможуть охопити практично все її населення.
Україна вакантна для тих, хто поєднує високий професіоналізм з особистими амбіціями. Такі люди завжди знайдуть собі місце у нашій країні. СДПУ(о) бере на себе зобов’язання зробити все можливе, щоб цих людей було знайдено, щоб для них було створено умови, які дозволять їм повести Україну вперед.