Міцкевич залишиться в Україні
У рамках культурної програми «Рік Польщі в Україні», у київському Музеї мистецтв ім. Богдана і Варвари Ханенків відкрилася виставка «Кримські сонети Адама Міцкевича».
Організатори говорять, що ця виставка — другий візит Міцкевича до Києва. Перший був на початку лютого у 1825 році, коли поет, вирушивши саньми з Петербурга до Одеси, відвідав і українську столицю. Із Одеси Міцкевич двічі плавав кораблем до Криму. Ці подорожі й знайшли своє відображення у поетичній формі сонетів, наповнених місцевим колоритом. Дослідники творчості Адама Міцкевича навіть називають його перебування в Одесі й Криму як переломний період у творчості поета, котрий у «Сонетах» намагається підбити підсумки свого творчого шляху: свій образ світу та своє місце у ньому. За задумом куратора виставки та співробітника Музею літератури ім. Адама Міцкевича у Варшаві Йоланти Поль, експозиція «Кримських сонетів» — це зіставлення кримських реалій XIX століття з поетичними текстами «романтичного мандрівника» і вигнанця, враження й переживання якого стали джерелом створення поетичного циклу, що належить до шедеврів польської літератури. Зображення кримських пейзажів виконане на спеціальних банерах у модерному стилі, що до того ж відбиває сучасні тенденції у виставковій діяльності.
Головним акцентами експозиції є два портрети із зображенням Міцкевича. Перший — копія відомого портрета Валентина Ваньковича «Адам Міцкевич на Аюдагу Скелі». Портрет був створений у 1827—1828 роках відповідно до традиції романтичного живопису як ілюстрація до сонету «Аюдаг». Поет зображений у «байронічній» позі — він спирається на скелю, а його плечі вкриті буркою кримських горців. За словами Йоланти Поль, такий Міцкевич став для багатьох поколінь поляків «іконою Романтизму». Портрет «Адам Міцкевич на Аюдагу Скелі» мав таку надзвичайну популярність у Росії, що сам Ванькович на замовлення виконав кілька авторських копій та багато літографій цієї картини. Другий — копія картини «Міцкевич імпровізує на березі моря». На ній зображено натхненного Міцкевича-поета, зодягнутого в романтичні шати, із рукою, здійнятою в драматичному жесті.
За задумом організаторів та авторів виставки, ці експонати мають бути подаровані Державному літературно-біографічному музею в Одесі. Тож тепер Міцкевич залишиться в Україні. А виставка в Києві триватиме до 1 березня.