Кримінальні пологи
як наслідок худого гаманця майбутніх батьківЯКЩО У ВАС НЕМАЄ ТИСЯЧІ ГРИВЕНЬ...
Днями моїм знайомим, які чекають на поповнення в сім'ї, свої послуги вдома запропонувало подружжя лікарів-гінекологів з Дніпропетровська. За 500 гривень медики обіцяли прийняти пологи у майбутньої матері в її власній квартирі, у ванні. Обіцяли за допомогою води цілком знеболити пологовий процес.
Наперекір моїм запереченням проти кримінальних пологів, дитина Люби і Сергія все-таки з'явилася на світ удома. Її пуповину і плаценту матері як доказ народження поклали в морозильну камеру. Слава Богу, пологи у ванні обійшлися без особливих труднощів. Вони виникли у подружньої пари пізніше, коли необхідно було реєструвати немовля. Нелегко було довести різним міським службам, що дитина, за бажанням батьків, справді народилася вдома. Коли я спитала молоду маму, чому вона не захотіла народжувати малюка в пологовому будинку, то почула у відповідь безліч найсуперечливіших і вагомих аргументів. Головною причиною кримінальних пологів було побоювання підчепити в пологовому будинку якусь інфекцію. Як доказ чоловік Люби Сергій навів кілька прикладів загибелі дітей і смертей породіль з вини медиків.
За неофіційними даними, тільки 1998 року послугами Дніпропетровського підпільного кооперативу з пологів удома скористалися три криворізькі породіллі. За словами їхніх родичів, ціна за кримінальні пологи коливається в межах $200—300. Згідно з даними опитування породіль Кривого Рога, в деяких пологових будинках міста пологи обходяться не дешевше. Державні пологові будинки поділено жінками на такі категорії: елітні, робітничо-селянські й наркоманські. Перша категорія обслуговує здебільшого іногородніх і заможних породіль. Друга — працівниць КМК, домогосподарок і сільських трудівниць. Третя, яка має спеціальні палати (бокси для ВІЛ-інфікованих і сифілітиків), свідчить сама за себе.
ПОЛОГИ З ОБІГРІВАЧЕМ
Сьогодні дітонародження передусім залежить від батьківського гаманця. І що він товстіший, то більше у сучасної матері шансів народити здорову дитину. На всю вагітність з урахуванням різних ускладнень і обстежень, підготовки до пологів і нарешті самих пологів, навіть за підрахунками фахівців, необхідно зовсім небагато — від 800 до 1000 гривень. Наша гарантована безплатна медицина оцінює перебування породіллі в стаціонарі з розрахунку 38 копійок на добу.
Офіційними і неофіційними шляхами п'ять пологових будинків Кривого Рога ведуть нелегку боротьбу за своє існування. За добу в них народжується від 12 до 20 немовлят. Чоловічий рід переважає над жіночим. Через проблеми з опалюванням у деяких пологових будинках міста жінкам доводиться народжувати з обігрівачем біля пологового крісла. У медиків, які приймають пологи, мерзнуть руки. Породіллі просять не знімати з них теплі шкарпетки. Кількість пологів у місті зменшилася. Рідко яка майбутня мати не проходить за час своєї вагітності через стаціонар патології. У 75% жінок пологи ускладнені. За даними акушера-гінеколога міського відділу охорони здоров'я Лариси Васильєвої, «букет» захворювань вагітних різноманітний. 40% майбутніх матерів страждають на анемію; 16% — на захворювання нирок; 10% — на токсикоз; 9% — на сердцево-судинні захворювання; 7% мають гіперплазію щитовидної залози; 7% пологів відбувається за допомогою кесаревого розтину.
Основний діагноз новонароджених — внутрішньоматкова гіпоксія. Ще перебуваючи в утробі матері, немовлята відчувають брак кисню. А що казати про неї саму?.. Майбутній матері доводиться відчувати не тільки катаклізми нашої несприятливої екології, а й усієї соціальної горе-політики, в якій її інтересам давно немає місця.
В екстрених випадках, звичайно, ургентну допомогу жінці в пологовому будинку нададуть. Завдяки героїчним зусиллям старшого лікаря міської станції переливання крові Цигіца Василя Григоровича всі пологові будинки Кривого Рога в достатній кількості забезпечені препаратами крові. В ургентній шафі на екстрений випадок завжди є один літр альбуцину, чого немає в інших пологових будинках не тільки Дніпропетровської області, а й України. Є в Кривому Розі й платний пологовий стаціонар РЦПД для іногородніх жінок з невиношуваністю вагітності. За допомогою ультразвукової діагностики в медико-генетичному центрі жінки мають можливість пройти в ранній період вагітності повне обстеження для виявлення у плода вроджених і спадкових аномалій. За 11 років свого існування в медико-генетичному центрі міста Кривого Рога проведено більш як 100 тисяч УЗД.
За нашими підрахунками, для нормальних пологів при надходженні в пологовий будинок необхідно 150 гривень — саме на цю суму затверджено місцевою владою перелік необхідних медикаментів для матері й дитини. У разі кесаревого розтину плата зростає до 400 гривень, залежно від складності операції. Та якби проблеми пологових будинків полягали тільки в медикаментозному забезпеченні. Сьогодні своїми силами лікарі здійснюють поточні та капітальні ремонти, перетворюючись з гінекологів на виконробів, малярів, штукатурів, сантехніків тощо. На свої мізерні добровільні пожертви ведуть боротьбу з внутрішніми лікарняними інфекціями. І ще рятують породіль асоціального контингенту, виходжуючи їхнє кволе потомство. Та й як йому не бути кволим... Звернемося до нашої сумної статистики. За 9 місяців 1998 року в міських пологових будинках було зареєстровано 4248 пологів. У 136 випадках жінки взагалі не перебували на обліку в жіночих консультаціях, хоча й народжували в стаціонарі. Здебільшого це асоціальний контингент — алкоголіки, бомжі, наркоманки й циганки. Більшостi з них доводиться переривати вагiтнiсть за серйозними показаннями. Так, наприклад, у листопаді 1998 року показаннями для цього у семи випадках був сифіліс. А скільки жінок, хворих на сифіліс, народжують, відмовившись від переривання вагітності. Наша гуманна медицина навіть «пропащим» надає можливість нікому не потрібного горе-материнства.
Наталія СОКУРЕНКО
P.S. Робітники Хмельницького облуправління статистики щиро поділяють турботи сільських священнослужителів, яким дедалі рідше доводиться виконувати урочистий обряд хрестин. Якщо, мовляв, десять років тому кількість народжених на кожну тисячу душ населення краю становила 13,1 дитини, то наразі — лише 9,6. Найгірше ведеться настоятелям храмів Новоушицького та Чемеровецького районів, яким таке щастя посміхається раз чи два на рік. Статистики з сумом прогнозують, що у недалекій перспективі подекуди доведеться геть забути про обряд хрестин. Одначе запевняють, що безробіття священикам не загрожує. Аби лише встигали відспівувати своїх прихожан: «...коефіцієнт смертності підвищився від 12,9 до 16 осіб на тисячу осіб населення». Найбільше «роботи з відспівування» у приходах Славутського, Ярмолинецького, Кам'янець-Подільського районів». Там щодня грають по три-чотири траурні марші. І скорботний висновок статистиків: «У сфері відтворення населення області, як і України, почали домінувати негативні процеси, що згодом переросли в демографічну кризу». Демографи пояснюють цю біду православних «негативними процесами, що згодом переросли у соціально-економічну кризу в нашій країні». Кому ж залишаться мальовничі та безкрайні простори Батьківщини?
№248 24.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»