Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iнвестор «Укртелекому» чекає надійного законодавства

15 червня, 00:00

Найтісніший зв'язок економіки з політикою і навпаки в нашій країні можна простежувати мало не щодня, особливо в часи тих або інших криз, і ще сильніше — за перших проблисків надії на їх вирішення. Учора «по партах політичного класу» пострибали записки про те, що парламентська і, відповідно, урядова коаліція може бути створена на основі угоди між «Нашою Україною» і Партією регіонів. При цьому ймовірна така кадрова комбінація: спікер парламенту — Віктор Янукович, прем'єр-міністр — Юрій Єхануров, перший віце-прем'єр і, можливо, також і міністр фінансів — Микола Азаров. А усунення з переговорного процесу бютівців і соціалістів розв'яже Президенту руки в призначенні «силовиків»...

Але де тут вихід на економіку?

Він проявився ще у вівторок, коли Єхануров знову відчув себе верхи на кабмінівському коні та гордо заговорив про вдалий для країни травень, що забезпечив зростання реального ВВП на 8,5% проти травня 2005 року та з початку року на 4%. Це дозволяє передбачувати покращання бюджетної ситуації, а отже, не буде такої гострої потреби виставляти на приватизацію небагатьох із решти великих привабливих об'єктів, так би мовити останній резерв головного командування. Саме так, схоже, треба розуміти заяву прем'єра про те, що приватизація національного оператора електрозв'язку ВАТ «Укртелеком» у 2006 році не відбудеться. І річ тут, швидше за все, не в тому, що в уряді не вбачають перспектив його приватизації. Головний резон для чергової відстрочки полягає в тому, щоб не продешевити.

Нагадаємо, що в березні уряд відмінив низку своїх постанов і розпоряджень, що стосуються особливостей приватизації цього ВАТ, зокрема рішення про затвердження плану розміщення його акцій. Тоді ж міністр транспорту та зв'язку Віктор Бондар висловився на користь продажу стратегічному інвестору понад 50% акцій «Укртелекому», а також за реалізацію решти пакета в розмірі близько 40 з лишком відсотків на українському та міжнародному фондових ринках. Цю думку розвинула голова ФДМ Валентина Семенюк. За її словами, невеликі пакети акцій ВАТ «Укртелеком» можуть бути виставлені на фондові торги на початку наступного року.

Минулого тижня уряд нарешті затвердив фінплан «Укртелекому» на 2006 рік. У ньому передбачено отримати 466 млн. грн. чистого прибутку та 8,3 млрд. грн. валових доходів від реалізації послуг. Минулого року чистий прибуток становив 519 млн. грн., а дохід — понад 7,7 млрд. грн. Як бачимо, рентабельність вітчизняного монополіста зв'язку (він займає приблизно 70% вітчизняного ринку місцевого фіксованого телефонного зв'язку, обслуговуючи 9,7 млн. абонентів) дещо скорочується... Одночасно, в результаті того, що приватизація держпакета акцій компанії відкладається з 1997 року, частка «Укртелекому» в загальному обсязі ринку послуг зв'язку неухильно знижується, а відповідно, не може зростати і його потенційна приватизаційна ціна.

У цих умовах Мінфін, яким усе ще, хоч і мовчазно, керує Віктор Пинзеник, раптом пропонує підвищити ставки щомісячного збору за використання радіочастотного ресурсу щонайменше на величину інфляції за період із початку 2001 року (40%), коли ці ставки змінювалися востаннє. За словами заступника міністра фінансів Віктора Кальника, за цей час прибутковість операторів мобільного зв'язку, до яких тепер значною мірою належить і «Укртелеком» (він до того ж єдиний у країні володар ліцензії на зв'язок третього покоління), збільшилася всемеро. Але Нацкомісія регулювання зв'язку (НКРЗ) запропонувала відкласти це питання до 1 серпня, а у випадку ухвалення такого рішення — ввести підвищений збір лише з 1 січня наступного року. У результаті урядовий комітет із питань реальної економіки вирішив доопрацювати проект рішення наступного тижня.

Чого все ж таки чекає уряд, відкладаючи, як здається, неминучу приватизацію і при цьому не приймаючи інших рішень щодо «Укртелекому», за допомогою яких із нього можна було б отримати до бюджету додатковий «жмут вовни»?

Відповідаючи на це запитання «Дня», директор Міжнародного інституту приватизації, управління власністю й інвестицій Олександр Рябченко сказав: «Уряд чекає створення парламентської більшості, щоб розуміти, які будуть позиції щодо приватизації політичних сил, які прийдуть до влади. Якщо в новій коаліції буде настрій на приватизацію, то уряд продасть «Укртелеком» досить швидко. Хоч, звісно, не менше ніж півроку знадобиться для того, щоб підготувати його до продажу. А ще треба законодавство «почистити», адже в такому його вигляді, як тепер, продажу краще й не починати. Інвестор хотів би бачити надійне та більш звичне для себе законодавче поле».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати