«1+1» позбавиться залишків культури
Українська інтелігенція звернулася до керівництва каналу з проханням «не забувати про соціальну відповідальність бізнесу» та не закривати програму «Документ». Нагадаємо, що вперше програма з’явилася 2003 року, тоді її автором та ведучим був Юрій Макаров, а з 2008 року — дует Анатолія Єреми та Лариси Денисенко. Як зазначено на сайті самого каналу, «Документ» — «чи не єдиний на українському телебаченні проект про Культуру з великої літери». Очевидно, тепер керівництво каналу вирішило, що «Культури з великої літери» пора позбавлятися.
Відтак, інтелігенція звернулася до генерального директора ТРК «Студія 1+1» Олександра Ткаченка із закликом переглянути рішення щодо припинення випуску «одного з небагатьох інформаційних продуктів, який поважає глядача», «не забувати про соціальну відповідальність бізнесу та про інвестиції в людський капітал, що є внеском у наше майбутнє.» Ініціаторами звернення стали «Форум видавців», Національний художній музей України, Польський інститут у Києві, Музей мистецтв імені Ханенків, Національний музей Т.Шевченка, «Я Галерея», Молодий театр, гурти «Гайдамаки», «Тартак», «Сонцекльош», письменники Микола Рябчук, Ірен Роздобудько, Галина Вдовиченко, Леся Воронина, театральні діячі Борис Куріцин, Анна Варпаховська, Влад Троїцький та інші. Майже всі вони свого часу були гостями програми «Документ».
Згідно з інформацією, поданою в листі, своє рішення відмовитися від програми керівництво каналу мотивує низькими рейтингами, що, по суті, є закономірним для продукту, що виходить у ефір близько четвертої ранку... До чого ту рейтинги? — обурюється письменниця Ірен РОЗДОБУДЬКО. — Насправді це обмеження прав інтелектуально глядача. Я думаю, це свідома політика. І не тільки на цьому каналі. І не лише щодо програми «Документ». Це стосується і «Книги.UA», і низки радіопередач. Зараз на нас чекають великі «перетрубації», пов’язані з оглупленням людей.
Навряд чи ця тенденція стане для українського глядача несподіванкою. Адже курс на обглуплення наші телеканали проголосили вже давно. Можливо, бити на сполох треба було раніше? Приміром, тоді, коли програму «Документ» залишили в сітці мовлення сам на сам із глухою ніччю, виставили за двері не лише прайм-тайму, а й будь-якої адекватної глядацької уваги, вказавши на місце і конкретній програмі, і «розумному телебаченню» загалом. До речі, «Документ» — не єдиний маргінал в ефірі «1+1». Є ще й «Аргумент Кіно», що виходить у ніч із неділі на понеділок. Чи повернеться програма Володимира Войтенка з літніх канікул — також невідомо.
Хоча заклик інтелігенції не закривати «Документ» однозначно заслуговує на підтримку, треба визнати, що одна програма в нічному ефірі на фоні «мертвого» телевізійного ландшафту нічого не змінить. Питання вимагає системних змін та принципових рішень. Тільки хто їх продукуватиме?