Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Мистецтво війни»

Під такою назвою 7 квітня у Львівському органному залі відбудеться прем'єра гра[н]д-опери
06 квітня, 14:40

Це творчий проєкт від формації NOVA OPERA та композитора Сергія Вілки (Вхід за попередньою реєстрацією).

Гра[н]д-опера "Мистецтво війни" - це історія про нелегкий шлях до неминучої перемоги. Народ, який століттями готувався до ключової битви за право бути, — буде!

Оперу створено за мотивами класичного давньокитайського трактату та безпосередніх рефлексій над тим, що відбувається вже — у цей момент, у цій країні. За словами автора лібрето - Мирослава ЛАЮКА, "класичний військовий трактат Сунь-Цзи пропонує діяти, рекомендує не давати ворогу застати нас у стані — отетеріння. Ворогу вигідне заціпеніння жертви. І справді, після побаченого в Маріуполі, Харкові, Бучі — стискає горло й блокуються будь-які рефлексії".

- У цьому проєкті ми шукаємо голос музики, театру, мистецтва в жорстких реаліях нашого дня, - каже режисер Богдан ПОЛІЩУК. - Ми рефлексуємо на зміни нашої реальності, які принесла війна.

Мистецтво й культура залишаються важливим полем протистояння. Адже ми маємо сьогодні відстоювати свою ідентичність, заявляти світу про самобутність нашої культури, утверджувати суб'єктність України на міжнародній мапі. Мистецтво - така само зброя, як і кулемет. І, на мою думку, українські митці мають мобілізуватися до боротьби за незалежність на своєму культурному фронті".

Інструментальний склад постановки включає у себе струнні, перкусію, флейту, кларнет, фортепіано та орган. Традиційним для формації NOVA OPERA є використання вокальної імпровізації та розширених технік співу: від академічного, народного та джазового вокалу до горлового співу, які дають змогу досягти максимального ефекту на межі можливостей людського голосу.

Сопрано формації NOVA OPERA Анна КІРШ зазначає, що в «Мистецтві війни» її голос звучить у нижньому регістрі. "Завдяки такому прийому тембр набуває темних фарб. Немає радості, у нас вкрали життя! Щоб голос зазвучав дзвінко потрібна радість перемоги! Віримо у неї, вдячні нашим захисникам і захисницям за можливість творити й жити".

Постановники: композитор Сергій Вілка, режисер Богдан Поліщук, :лубето - Мирослав Лаюк.

  Виконавці: Анна Кірш (сопрано), Андрій Кошман (баритон), Руслан Кірш (баритон), Олексій Фіщук (бас-баритон), Павло Москаленко (тенор), Сергій Вілка (флейта), Андрій Надольський (перкусія), Дмитро Пашинський (кларнет) та Віктор Рекало (віолончель).

ДОВІДКА «ДНЯ»

Від 2014 року формація NOVA OPERA, заснована режисером Владом Троїцьким, представила понад десять сучасних українських опер. Першою була імпровізована опера «Коріолан», що задала напрям наступних творчих пошуків. Спільно з композиторами Романом Григорівим та Іллею Разумейком були створені опери IYOV, BABYLON, ARK, Wozzeck, «НепрОсті», AEROPHONIA, GAZ, «Чорнобильдорф». У співпраці з композиторами Сергієм Вілкою, Яною Шлябанською та Андрієм Мерхелем були реалізовані «Про що мовчить Заратустра» та LE.

У 2018 році опера-реквієм IYOV (комп. Р.Григорів, І.Разумейко, реж. В.Троїцький) увійшла до ТОП-10 сучасних опер світу з-поміж 436 учасників з 55 країн за версією міжнародного конкурсу Music Theatre Now, а 2020 року здобула перемогу у номінації «Театральне мистецтво» Національної премії імені Тараса Шевченка. 2021 року археологічна опера «Чорнобильдорф» (Р.Григорів, І.Разумейко) увійшла до ТОП-6 опер світу за версією Music Theatre Now.

Упродовж останніх сезонів сучасні українські опери, створені формацією NOVA OPERA, пролунали на таких європейських та американських майданчиках, як: Віденська філармонія, Македонський театр опери та балету, театр Шекспіра у Гданську, Львівський національний театр опери та балету, Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка, Одеський національний академічний театр опери та балету, Зал Корто у Парижі, театри La Mama та HERE в Нью-Йорку на фестивалі сучасної опери PROTOTYPE, у Нідерландах у Rotterdamse Schouwburg та новому театрі Luxor на фестивалі Operadagen Rotterdam.

Сергій ВІЛКА – закінчив Національну музичну академію України (клас композиції Євгена Станковича). Мультиінструменталіст, співзасновник ансамблю сучасної музики Sed Contra Ensemble. Головний диригент оркестру Житомирського академічного музично-драматичного театру ім. І.Кочерги. У творчому доробку понад 50 творів, створених у жанрах оперної, симфонічної, камерно-інструментальної, камерно-вокальної, соло-інструментальної та електронної музики. Серед них камерна опера (In)side для 6 голосів, камерного оркестру та електроніки, створена впродовж Першої Української музично-театральної резиденції Схід ОПЕРА (2020). У складі формації Nova Opera став співавтором PhD-опери "Про що мовчить Заратустра" за Ніцше, re:post-опери LE за текстами Лесі Українки (2021).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати