Ідеальне бачення
У Національному музеї українського народного і декоративного мистецтва відкрито виставку «Омріяні світи Лариси Лукаш»Це вже десята персональна виставка мисткині з Полтави – члена Національної спілки художників України Л.Лукаш, яка є постійною учасницею всеукраїнських виставок та міжнародних симпозіумів у Херсоні (Україна), Ізмірі (Туреччина), Мінську (Білорусь).
У ліричних творах художниці (а в експозиції представлено понад 40 її робіт, виконаних у 2015–2016 рр.), наче лунають поетичні рядки Ліни Костенко: «Ми хочем тиші, хочем храмів, ми хочем музики й садів»… Той, хто підтримує геніальну поетесу в її побажанні, може вгамувати цю жагу на виставці Лариси Лукаш, насолодившись фантастичної краси квітами, деревами, рослинами, які художниця «вирощує» в своїх музикально-ритмічних розписах на шовку. У них виразно звучить тиша гармонії, чому життя на якийсь час уявляється прекрасним у своїй суті, очищеним від людської тривоги і туги («Трави», «Бабине літо»).
Створені своєрідною уявою Л.Лукаш декоративні панно, сприймаються як ідеальне бачення художниці природи, якою вона зачарована з раннього дитинства. «Ще маленькою, сидячи посеред маминого квітника і спостерігаючи за яскравим дріб’язком, що повзав, стрибав та літав, забувала про час та уявляла себе однією з них. Мама і тато саджали городину, а я літала на крилах дитинства, ще необтяжених дорослими проблемами. Вважається, що дитячі враження найяскравіші,тому в моїх роботах до сьогодні спливають образи чарівної природи, квітки та Любові», - стверджує мисткиня. І тепер, здається, природа залишається для неї справжньою творчою майстернею («Так прокидається дерево», «Дерево-квітка»).
«ВЕСНА» (ШОВК, БАТИК)
Проте у розписах на шовку Лариси Лукаш особливо імпонують жіночі образи, що органічно вплетені у символічний контекст її квітково-рослинних композицій: усі вони наче пронизані таємничою атмосферою «різнобарвних» внутрішніх станів жінки і настроїв закоханої Душі («Блакитний пес», «Подарунок», «Царівна осінь, або Перший сніг»).
В міцно побудованих композиціях і злагоджених колористичних рішеннях шовкових панно Лукаш відчувається серйозна професійна школа, яку мисткиня пройшла у Львівському поліграфічному інституті імені Івана Федорова. Виразно окреслений рисунок, точно вивірені силуети гранично умовних фігуративних зображень свідчать про високий рівень майстерності художника-графіка, який водночас віддає перевагу роботі в текстильній техніці батика. Між тим навчання на факультеті книжкової графіки інституту сформувало своєрідний авторський стиль пані Лариси разом із самобутньою образністю у її фігуративах на тканині («Натюрморт з тюльпанами», «Початок»). Хоча митцем вона стала не після закінчення інституту у Львові, а, за словами самої авторки, набагато раніше: «Художником почувалася з тієї пори, як почала усвідомлювати прекрасне, навколишній світ як мистецтво Творця. Малювала завжди, з самого малечку, а мама і тато всіляко заохочували та підтримували моє захоплення».
«ПОЧАТОК» (ШОВК, БАТИК)
Творчість полтавської текстильниці-графіка (чи графіка-текстильниці) – це той рідкісний випадок, коли багаж отриманих в інституті академічних знань не заважає зберігати безпосередність дитячого світосприйняття, відтвореного у декоративних панно, де художниця намагається втілити утопічну мрію про тандем ідеальної жінки і досконалої природи («Чистий четвер», «Весна»).
Лариса Лукаш переконана, що «світ цікавий і сповнений чудес, треба тільки уважніше придивитися, як він відкриється і з легкістю крила метелика розфарбує полотно». Якщо мисткиня умовить в цьому і глядачів своїх творів, впевнена, її персоналія буде приречена на успіх. Отже, побажаємо цього автору і музею.
Виставка працюватиме у залах НМУНДМ, розташованого на території Києво-Печерської лаври, до 10 травня.
Author
Зоя ЧегусоваРубрика
Культура