Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На межі

Підрив довіри до інституту держави і відсутність відкритої дискусії може призвести до провалу земельної реформи
11 листопада, 18:27
ФОТО НАДАНО ВСЕУКРАЇНСЬКОЮ АГРАРНОЮ РАДОЮ

У понеділок, 11 листопада, на автомагістралі у Львівській області розпочалася акція протесту «Ні розпродажу України!». У селі Малі Підгірці представники «Всеукраїнської Аграрної Ради» та Національного корпусу заблокували рух дорогою. Такі ж акціїї відбулися у 13 областях країни.

Організатори заявляють, що люди обурені обманом та підступними діями влади у питаннях введення ринку землі. Попри свої обіцянки не ставити на розгляд жоден з законопроєктів щодо ринку землі, проєкт закону №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», яким відкривається ринок землі, включений до проекту порядку денного роботи Верховної Ради України цього тижня.

Це означає, що влада планує прийняти даний законопроєкт до проведення парламентських слухань, щодо земельної реформи, які призначені на 4 грудня 2019 року.

«Усе це відбувається, незважаючи на численні звернення людей та рішення 15 обласних і 64 районних рад, акції протесту, під час яких аграрії, селяни, громадські активісти закликали Президента, уряд та депутатів відкликати подані законопроєкти про ринок землі. Також влада ігнорує думки 82% громадян України, які, згідно з даними соцопитувань, категорично проти продажу сільськогосподарських земель іноземцям», — зазначає прес-служба Всеукраїнської аграрної ради.

ФОТО НАДАНО ВСЕУКРАЇНСЬКОЮ АГРАРНОЮ РАДОЮ

Учасники акції вимагають відкликати обидва законопроєкти (№2178, №2178-10), оскільки вони «спрямовані на повну олігархізацію аграрного сектору і тотальне знищення малого та середнього фермера».

Нагадаємо, що на початку вересня Президент Володимир Зеленський доручив уряду підготувати, а парламенту ухвалити до 1 грудня законопроєкт про ринок земель сільськогосподарського призначення зі скасуванням мораторію на продаж землі. Але вересневе опитування Київського міжнародного інституту соціології показало, що 52% українців не схвалюють ідею скасувати мораторій на землю, підтримують рішення Зеленського лише 35% опитаних, а 64% респондентів — за референдум із цього питання.

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час наради щодо реформування діяльності Держгеокадастру заявив, що не може бути мови про відкриття ринків землі, поки до державного кадастру не будуть внесені всі сільськогосподарські землі.

«До 1 серпня наступного року до державного кадастру мають бути внесені абсолютно всі землі сільськогосподарського призначення. Ми неодноразово говорили, що не може бути навіть мови про те, щоби говорити про якість ринки землі, поки в базі даних немає порядку», — сказав Олексій Гончарук. Також прем’єр-міністр зазначив, що в Україні є публічна кадастрова карта, але вона давно прострочена.

«Вже зараз проводиться агрофотозйомку принципово іншої якості території України. Дві області мають бути завершені в цьому році. Ми пропілотуємо інтерпретацію цих даних за зиму і весною, які тільки зима закінчиться, буде проведено агрофотозйомку всієї території України. Це означає, що станом на кінець літа у нас якість даних про землю буде принципово інакшою», — додав Гончарук.

У той же час у короткому відеозверненні Президент України Володимир Зеленський назвав обманом статтю Конституції про те, що земля є об’єктом права власності українського народу.

«Чому це обман? Бо сьогодні, як і всі попередні роки, українці насправді не є повноцінними власниками своєї землі. Держава не надала їм такої можливості. Не створила умови для того, що українець міг розвивати господарство на своїй землі. Українці не можуть продавати чи купувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення», — сказав Зеленський.

Він зазначив, що цього права позбавлені також громадяни таких країн, як Північна Корея та Венесуела. Водночас майже у всіх інших країнах ринок землі існує.

Зеленський зазначив, що існують різні моделі цього ринку — коли іноземці можуть чи не можуть купувати землю. Глава держави вважає, що питанням ринку землі в Україні маніпулюють вже 20 років, а старі політики намагаються залякати людей.

«У будь-якому випадку я розумію, що це питання дуже чутливе для людей. Нашим гаслом було «Зробимо це разом». І ми завжди обіцяли, що важливі питання будемо вирішувати разом. Тому ухвалено таке рішення: між першим і другим читаннями проєкту закону будуть внесені правки, згідно з яких, право продавати і купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані виключно українськими громадянами. Іноземці та компанії, які мають серед своїх засновників іноземців, отримують право купувати українські землі, земельні ділянки тільки у випадку, якщо буде дана згода народу України на всеукраїнському референдумі. Відповідний пункт буде у законі», — заявив президент.

Він наголосив, що найближчим час Верховна Рада розробить і ухвалить закон, який чітко встановить види і механізми референдуму і «нарешті надасть українцям право вирішувати долю того чи іншого дуже важливого для них питання».

Посилаючись на акції протесту аграріїв,  голова фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко вимагала зняти з розгляду парламенту проєкт закону №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».

«Ми вимагаємо від імені аграріїв і громадян України, де 75% громадян не підтримують продажу землі і 81% проти продажу землі іноземцям, зняти ці законопроекти з розгляду, поставити наразі це питання на публічне голосування і проголосувати мораторій на продаж землі на один рік. Я прошу поставити це питання на голосування наразі. Для цього і збирається погоджувальна рада, щоб ми тут ухвалювали рішення, а не люди, які під стінами парламенту і офісу президента», — сказала Тимошенко.

З аналогічними вимогами також виступили співголова фракції «Опозиційна платформа — За життя» Юрій Бойко та співголова депутатської групи «За майбутнє» Віктор Бондар.

Ірина Геращенко з фракції «Європейська солідарність» заявила, що її фракція підтримувати законопроект №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» не буде.

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков виніс на розсуд погоджувальної ради питання про зняття з порядку денного цього законодавчого акту, а пропозицію щодо мораторію на продаж землі на голосування не виносив, оскільки профільний аграрний комітет не рекомендував її до розгляду.

За результатами голосування голів фракцій, у якому враховується кількість депутатів-членів, пропозицію Тимошенка, Бойка та Бондаря було відхилено — а отже проєкт закону №2178-10 залишається в порядку денному. Його планують розглянути завтра 12 листопада.

Чи принесе вирішення задавненого для України питання ринку землі  політичні дивіденди?  Лише при одній умові — якщо не буде провалена комунікаційна складова реформи.  Для цього треба розпочати відкриту дискусію, в тому числі із завзятими противниками реформи. Дискусію, яку будуть висвітлювати усі телеканали і ЗМІ.  Утім, діалог з суспільством — це те, чого апріорі не вистачає новій команді,  і ніякі відеопідкасти  і «чашки з прем’єром» його не замінять!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати