Залучення підприємців до бізнес-об’єднань України: крок до зміцнення економіки та розвитку суспільства
Україна сьогодні переживає період суттєвих трансформацій в економічній, політичній та соціальній сферах. Одним із важливих рушіїв цього процесу є підприємництво — галузь, яка сприяє створенню нових робочих місць, розвитку інновацій та формуванню конкурентоспроможної економіки. Проте, для того щоб підприємці могли максимально реалізувати свій потенціал, необхідно створити ефективні платформи співпраці, обміну досвідом і захисту інтересів. Саме таку роль виконують бізнес-об’єднання.
«Чому залучення підприємців до бізнес-об’єднань є важливим? Як це впливає на розвиток України та які переваги це може дати як окремим підприємцям, так і суспільству загалом?», — відповіді на ці запитання будемо шукати разом.
Що таке бізнес-об’єднання і яка їх роль сьогодні?
Бізнес-об’єднання — це організації, створені для сприяння розвитку підприємницької діяльності. Вони можуть існувати у формі громадських об’єднань, галузевих асоціацій, кластерів чи інших об’єднань підприємців.
Основними завданнями таких об’єднань є:
1. Захист інтересів підприємців/адвокація. Об’єднання часто виступають посередником між бізнесом і державою, забезпечуючи врахування потреб підприємців у законодавчих ініціативах. Бізнес-об’єднаннями організовуються та проводяться адвокаційні кампанії на захист інтересів підприємців.
2. Нетворкінг/комунікація між учасниками. Учасники беруть участь у різних заходах, які організовують бізнес-об’єднання, та отримують доступ до нових партнерів, інвесторів та клієнтів.
3. Освіт/підвищення кваліфікації. Бізнес-об’єднання організовують тренінги, семінари та навчальні програми.
4. Просування спільних проєктів/ініціатив. Завдяки колективним зусиллям можна реалізувати масштабні ініціативи, які були б недосяжними для окремих підприємців. Підприємці можуть мати економію коштів, наприклад, при створенні бізнес-об’єднанням спільних закупівельних груп для своїх членів.
5. Інформування. Бізнес-об’єднання стають важливим джерелом для отримання корисної інформації для своїх членів, як за напрямками галузевих питань, так і з питань нововведень в законодавстві, наприклад. Крім того, бізнес-об’єднання акумулюють інформацію про різні заходи, що відбуваються в Україні та за кордоном, та діляться нею зі своїми членами.
6. Підтримка членів в доступі до фінансових ресурсів. Бізнес-об’єднання збирають інформацію з ринку про можливі програми підтримки бізнесу: від держави, від донорів, від банків тощо. Деякі бізнес-об’єднання вже вийшли на вищий рівень – надають не тільки інформацію своїм членам, а і реальну допомогу в складанні грантових заявок.
Чому підприємцям важливо об’єднуватися?
Давайте розглянемо деякі аспекти участі підприємців у бізнес-об’єднаннях, які можуть вплинути на ефективність діяльності їх організацій.
Спільний голос для захисту інтересів.
Україна, як країна, що розвивається, стикається із багатьма викликами, серед яких високий рівень бюрократії, корупція, складне податкове регулювання та недостатня підтримка мікро-, малого і середнього бізнесу. У цих умовах окремий підприємець має обмежені можливості для впливу на системні зміни. Водночас бізнес-об’єднання мають більше важелів впливу, щоб домогтися сприятливих умов для розвитку підприємництва.
Представники бізнес-об’єднань регулярно проводять переговори з урядом та депутатами щодо покращення бізнес-клімату, а також надають консультації підприємцям щодо ведення діяльності в умовах змін законодавства.
З метою збільшення впливу голосу бізнесу бізнес-об’єднання підприємців об’єднуються в коаліції та стають членами організацій, що надають підтримку бізнес-об’єднанням, для збільшення ефективності діалогу з владою. Лише об’єднаний голос бізнесу буде почутий!
Комунікації.
Співпраця в межах бізнес-об’єднань дозволяє підприємцям знаходити нових партнерів і клієнтів. Участь у форумах, виставках чи конференціях, організованих такими об’єднаннями, відкриває нові можливості для розширення бізнесу.
Наприклад, Національна платформа МСБ організовувала для підприємців своїх членів проєкт з перезавантаження бізнесу для членів бізнес-об’єднань, що знаходяться на постраждалих від агресії рф територіях, де вони мали можливість поділитись своїм досвідом та створити нові партнерства. Бізнес-асоціація «4Бізнес» (Суми) та Спілка підприємців «Стіна» (Вінниця) на постійній основі проводять регіональні форуми, де можна отримати цікаву інформацію, зкомунікувати з представниками влади та іншими підприємцями.
Все це сприяє обміну інноваціями, спільним можливостям щодо участі у виставках, виходу на міжнародні ринки тощо.
Доступ до освіти та інформації.
Бізнес-об’єднання є джерелом актуальної інформації про ринок, законодавство та інші аспекти діяльності. Завдяки організованим тренінгам і семінарам підприємці можуть вдосконалювати свої навички та підвищувати конкурентоспроможність.
Уявіть, як корисно для власника малого бізнесу долучитися до тренінгу з цифрового маркетингу чи управління фінансами, організованого бізнес-асоціацією. Такі знання можуть суттєво вплинути на розвиток його компанії.
Спільна реалізація великих проєктів.
Іноді для реалізації проєкту або отримання інвестицій потрібна кооперація кількох компаній. Бізнес-об’єднання допомагають знайти партнерів для спільних ініціатив. Це особливо важливо для мікро- і малого бізнесу, які мають обмежені ресурси.
Питання переваг та викликів діяльності українських бізнес-об’єднань в умовах війни розглядалися на Першому Національному форумі «Розвиток бíзнес-об’єднань в Україні: залученість, стандарти, діалог, який було організовано Національною платформою МСБ в Києві 19 грудня 2024 року у межах Проєкту Програми розвитку ООН (ПРООН) «Зміцнення членських бізнес-об’єднань ММСП в Україні», що впроваджується у партнерстві з Міністерством економіки України та за підтримки Швейцарії.
Голова ГС «Національна платформа МСБ» Ганна Стрикун розповіла результати дослідження про наявні виклики і потреби для розширення членської бази бізнес-об’єднань, яке було проведено в межах швейцарсько-українського Проєкту «Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні», який впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії.
Так, ключовими мотивами для вступу до бізнес-об’єднань було названо: доступ до актуальної інформації, середовище для спілкування, репутація бізнес-об’єднання, колективний захист членів, можливість комунікації з владою, нові бізнес-партнери та контакти тощо.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ МОЖНА ТУТ
Бізнес-об’єднання сприяють економічному розвитку через кілька ключових механізмів:
1. Створення нових робочих місць. Розвиток бізнесу, який стимулюють об’єднання, призводить до збільшення кількості вакансій.
2. Збільшення обсягів експорту. Спільна робота у галузевих асоціаціях дозволяє виходити на міжнародні ринки та сприяти зростанню валютних надходжень.
3. Залучення інвестицій. Бізнес-об’єднання створюють позитивний імідж українських підприємців, що є важливим для іноземних інвесторів.
Хоча переваги бізнес-об’єднань очевидні, існують і виклики. Так, на сьогодні маємо низьку довіру до інституцій громадянського суспільства. Частина підприємців не вірить у те, що об’єднання можуть реально вплинути на зміну умов їх діяльності. Вплив на ці процеси має і відсутність культури співпраці, довгострокового партнерства. Українське суспільство часто характеризується індивідуалізмом, що ускладнює створення дієвих мереж.
Стають на шляху збільшення членів і фінансові бар’єри. Деякі підприємці не готові платити внески за участь у бізнес-об’єднаннях, вважаючи це непотрібною витратою. Щоб надати можливість відчути переваги членства в бізнес-об’єднаннях, деякі організації ввели таке поняття, як інформаційне або асоційоване членство. Долучившись до життя об’єднання, підприємці починають розуміти переваги, які вони отримують.
Із результатів згаданого вище дослідження про наявні виклики і потреби бізнес-об’єднань дізнаємось, що основними перешкодами для вступу нових членів до них представники об’єднань вважають недостатню поінформованість про користь, яку надають бізнес-об’єднання, необхідність сплачувати членські внески, відсутність орієнтації частини представників ринку на сервісну модель діяльності, недовіра до бізнес-об’єднань з боку бізнесу тощо.
При цьому, досвід розвинутих країн показує, що залучення підприємців до бізнес-об’єднань є ключовим кроком для побудови сильної економіки, тож в Україні повинні це взяти до уваги, як представники влади, так і міжнародних донорів, і самі підприємці. Розвинутий сектор бізнес-об’єднань дозволить не лише вирішувати поточні проблеми бізнесу, але й створювати умови для інноваційного розвитку та міжнародної інтеграції.
Підприємці, які стають частиною об’єднань, отримують унікальні можливості для зростання, а суспільство загалом — міцний фундамент для економічного процвітання. У сучасних реаліях єдність та кооперація стають тими інструментами, які здатні змінити обличчя України.
Ця публікація була підготовлена в межах швейцарсько-українського Проєкту «Зміцнення членських бізнес-об’єднань мікро-, малих і середніх підприємств в Україні», який впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні у співпраці з Міністерством економіки України і за підтримки Швейцарії. Відповідальність за зміст цієї публікації несе виключно автор. Точка зору автора не обов’язково відображає точку зору донора.
Автор Олександр Дмитренко
Рубрика
Економіка