Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Народні депутати планують підтримати українського виробника у питанні поштової контрабанди

07 січня, 18:51

Нещодавно голова Комітету з питань податкової та митної політики зазначив, що до питання оподаткування міжнародних посилок Парламент невдовзі повернеться.

Голова Комітету зазначив, що зараз Україна фактично пільгує китайського товаровиробника, закордонного товаровиробника, ставлячи українського у нерівні умови.

Провідні бізнес асоціації неодноразово закликали представників Парламенту усунути викривлення конкуренції через неоподаткований поштовий імпорт, яке шкодить українським підприємцям.

Як дрібні посилки перетворились на проблему для країни?

 

Проблема тіньового імпорту через пільговий режим міжнародних посилок виникла через прагнення підтримати звичайних споживачів, які купують товари за кордоном для особистих потреб. Сьогодні товари, придбані на закордонних маркетплейсах і вартістю до 150 євро - ввозяться в Україну без сплати ПДВ (20% від вартості) та мита (приблизно 10%). Якщо вартість посилки більш за ліміт у 150 євро, податки нараховуються лише на суму перевищення.

Однак із часом ця ініціатива перетворилася на зручний інструмент для тіньового імпорту. Недоброчесні підприємці використовують фізичних осіб для уникнення сплати ПДВ та мит. Саме так в Україні створюються нерівні умови для легального бізнесу, бюджет недоотримує значні податкові надходження, а якість товарів, які купують споживачі, часто не відповідає жодним стандартам.

За оцінками експертів, обсяги тіньового імпорту через пільговий механізм вимірюються мільярдами гривень. Загалом, за оцінками Української Ради Бізнесу - звільнення від оподаткування посилок вартістю до 150 євро призвело до втрат держбюджету у 12 млрд грн у 2024 році, і 17,7 млрд гривень - прогноз на 2025 рік. Найпопулярніші категорії товарів — електроніка, одяг, косметика. Їх легко транспортувати та реалізовувати через онлайн-продажі. Отже, менше коштів на фінансування для оборони, соціальних програм, стимулювання економіки.

Тіньовий бізнес розробив ефективні способи обходу законодавства: партії товарів розділяють на невеликі відправлення, які оформлюють на фізичних осіб, аби уникнути митного оформлення і продають ці неоподатковані товари через маркетплейси, соцмережі та інші онлайн-канали без сплати податків і гарантій якості.

За даними Міністерства фінансів - обсяги посилок без сплати податків зростають щороку - за перші 9 місяців 2024 року показники вже перевищили річні дані 2023 року на 43,8% за сумою.

Крім недонадходжень до держбюджету - неоподатковані китайські товари (78% всіх посилок - з китайських Aliexpress, Cainiao, Temu) спотворюють конкуренцію та суттєво шкодять українським виробникам аналогічних товарів.

Як захистити українського виробника та споживача?

 

Для вирішення проблеми із “поштовою контрабандою” Європейський союз успішно застосував модель One Stop Shop, яка передбачає оподаткування податком на додану вартість продавця, без жодних незручностей для споживачів.

ОЕСD пропонує країнам чіткі рекомендації щодо початку застосування оптимальної «моделі продавця/постачальника» у адмініструванні податків у посилках з ТНВ:

- Перекласти відповідальність за справляння ПДВ на постачальників-нерезидентів та цифрові платформи - нараховувати ПДВ на місці продажу.

- Запровадити дієвий та ефективний механізм збору - періодична сплата ПДВ через спрощену онлайн-реєстрацію та режим відповідності.

- Сприяти відповідності та посилювати правозастосування за допомогою сучасного управління ризиками на основі даних та адміністративної співпраці - без стягнення ПДВ при імпорті та швидке звільнення на митниці.

Україні є доцільним застосувати таку модель (OSS) та зобов’язати продавців сплачувати ПДВ в Україні через зареєстроване представництво, запровадивши спрощену систему податкової звітності для операцій дистанційного продажу

Така зміна дозволить не тільки збільшити надходження до бюджету, а й створює більш справедливі умови для всіх учасників ринку. Важливо, що такий підхід не передбачає додаткового завантаження на легальний бізнес, а навпаки – спрямований на боротьбу з недобросовісними схемами усунення від оподаткування.

Український бізнес сподівається, що народні депутати у 2025 році реалізують ці важливі зміни, наблизивши податкову систему України до європейських стандартів.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати