Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Корупціонерам «дають по руках»

Проте вони діють дедалі організованіше і навіть пишуть під себе закони
02 грудня, 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

На сайті Мін’юсту з’явився звіт Групи держав проти корупції (GRECO) щодо третього раунду оцінювання України у сферах криміналізації корупційних діянь і прозорості фінансування політичних партій. Виявляється, дозвіл на оприлюднення документа дав Кабмін «з метою забезпечення прозорості в діяльності Президента й уряду України» і, звичайно, відповідно до правил і практики GRECO.

Автори звіту відзначають позитивні кроки, зроблені Україною. Це кримінальна відповідальність за корупційні правопорушення, незаконне збагачення, торгівлю впливом тощо. GRECO бачить також необхідність продовження відповідної роботи. Україна дістала немало зауважень і рекомендацій, про виконання яких запропоновано інформувати до 30 квітня 2013 року.

А напередодні Президент України Віктор Янукович, зустрічаючись із кандидатами на посади голів районних держадміністрацій, заговорив про досягнення України у протистоянні корупції (з того часу, як набуло чинності нове антикорупційне законодавство). «Його (законодавство) все більше відчувають ті, хто робив свій бізнес на бюджеті і шукав собі місце на тих посадах, де це можна було робити», — сказав Президент і передбачив, що побороти корупцію буде непросто, бо «це не сподобається чиновникам, яких відлучають від солодких місць і дають по руках». Президент бачить джерело корупції у країні в існуванні тіньового капіталу і вважає, що «це заважає життю людей в нашій країні». «Яка частина суспільства займається корупцією? Фахівці говорять: не більше 5%. Але за рахунок кого ці 5% живуть? За рахунок усіх інших 95%, які платять податки». «Президентська» соціологія значною мірою підтверджується думками експертів (політологів, журналістів, громадських діячів), опитаних Інститутом української політики. За словами директора інституту Костянтина Бондаренка, 61,4% опитаних вважають корупцію головною загрозою національній безпеці України, 42,6% зазначають, що у нашої країни за останній рік з’явилися досягнення у боротьбі з корупцією. Але 36,4% не побачили істотних зрушень.

81,5% опитаних невдоволені, що до судів доходить мінімальна кількість справ. А там значна частина підсудних отримує можливість відкупитися (громадська думка розглядає суди як лідера у корумпованості). 38% підтримують введення більш суворих заходів для боротьби з корупцією. Але 2/3 експертів не робили б ставку виключно на каральні заходи. На їхню думку, боротися потрібно не з проявами, а з причинами корупції. Серед їхніх рекомендацій — скорочення чиновницького апарату, перевірних і контролюючих структур у регуляторній системі, підвищення зарплат держслужбовцям, впровадження іноземного (грузинського) досвіду боротьби з корупцією, широка пропагандистська робота, реформа судів, міліції і прокуратури. І всі експерти згодні з тим, що успіх реформ неможливий без подолання корупції.

«Передовиком» українського антикорупційного фронту сьогодні є СБУ. Цю думку вселяв журналістам на круглому столі «Боротьба з корупцією в Україні: ефективність, результати, звершення» співробітник Головного управління боротьби з корупцією і організованою злочинністю цієї служби Павло Кузьменко. За його словами, за січень-жовтень цього року підрозділами СБУ або за їхніми матеріалами іншими правоохоронними органами порушено 1179 кримінальних справ за ознаками злочинів у галузі службової діяльності, зокрема 377 справ за статтею «Одержання хабара». За матеріалами СБУ порушено 462 кримінальні справи за фактами і ознаками злочинів, скоєних співробітниками правоохоронних органів і контролюючих органів, серед них 238 — щодо співробітників міліції, 18 — прокуратури, 71 — податківців, 44 — працівників пенітенціарної системи, 43 — митників. За ознаками хабарництва в цьому середовищі розкрито 204 злочини.

Коментуючи таку «діяльність» колег, Кузьменко стверджував, що останнім часом корупція стає дедалі організованішою. «Отже, ми прагнемо ліквідувати конкретні корупційні ланки, які паразитують на державній владі», — розповідає співробітник спецслужби і нарікає на те, що в апараті міністерств і відомств не квапляться «виносити сміття з хати».

Директор Інституту глобальної економічної і енергетичної стратегії Юрій Нерубай також зазначає роль СБУ в боротьбі з корупцією і навіть вважає, що саме спецслужба внесла до цієї справи системність. Водночас він говорить про те, що «корупційна машина» в Україні продовжує діяти і, з одного боку, як і раніше «створює під себе закони», а з іншого — «намагається прорахувати інтереси різних відомств, що протистоять корупції, і навіть зіштовхнути їх лобами».

ДО РЕЧІ

Міжнародна неурядова організація Transparency International (TI) опублікувала чергову доповідь про рівень протистояння корупції в держсекторі різних країн світу. Україна в ньому за цим показником (2,4 бала) — на одному рівні з Таджикистаном і виглядає гірше, аніж Росія, Азербайджан і Білорусь (2,4), Вірменія (2,6), Казахстан (2,7), Молдова (2,9), Грузія (4,1) та країни Прибалтики (Литва — 4,8, Латвія — 4,2, Естонія — 6,4). Із пострадянських країн Україна випередила лише Туркменистан та Узбекистан (1,6), а також Киргизстан (2,1). Найкращі результати у протистоянні корупції показує Канада (8,7), Німеччина (8), США (7,1) та Великобританія (7,8).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати