Вибори архітектора. Ще один дубль
Фінал конкурсу на головного зодчого Києва завершився... стартом нового відбору. Хто від цього виграє?Конкурс із відбору головного архітектора Києва призупинено за рішенням столичного міського голови Віталія Кличка. Майже на фініші архітекторські змагання зайшли у глухий кут. Після оголошення імен п’ятьох кандидатів, з яких члени конкурсної комісії мали обрати переможця, щось пішло не так. По-перше, жоден із претендентів не влаштовував громаду. Нагадаємо, до топ-списку увійшли бізнесмен Андрій Миргородський, причетний до скандальних будівництв у центрі столиці; колишній головний архітектор Севастополя Юрій Скляренко, якого підозрюють у корупційних аферах; автор скандального Генерального плану міста до 2025 року Сергій Казарянц; директор КО «Інститут генерального плану міста Києва» Сергій Броневицький та малознаний архітектор, керівник ТОВ «Архітектурний дім» Ігор Писарець.
Претензії були і до самого конкурсного журі: замість узгодженої процедури відбору кандидатів за їхніми професійними якостями, досвідом, репутацією, урбаністичними поглядами в останній момент воно вирішило голосувати за фіналістів, ставлячи хрестики напроти своїх фаворитів.
ПРОЦЕДУРНІ КОЛІЗІЇ
На цьому етапі конкурс загальмувався: комісія збиралась ще кілька разів, щоб узгодити процедуру голосування за переможця, врахувати вимоги громадськості, аспекти, на які треба звернути увагу при вирішальному відборі. До консенсусу так і не дійшли. Віталій Кличко на одному із засідань зазначив, що коли комісія не зуміє домовитись, то він оголосить призупинення конкурсу. Як бачимо, мер дотримав слова.
«Комісія зіткнулася з обставинами, які унеможливили ухвалення об’єктивного та справедливого для міста рішення. Зокрема, з відсутністю чітко прописаних процедур (бо конкурс проводився вперше). І також проблемною перешкодою у визначенні переможця конкурсу стало суміщення посад головного урбаніста і директора департаменту містобудування та архітектури. У процесі роботи усунути ці моменти не вдалося», — ідеться в заяві міського голови Києва.
«РИЗИКИ НЕ ВІДПОВІДАЮТЬ ЗАРПЛАТІ»
Тепер посади головного архітектора і директора Департаменту архітектури та містобудування Київської міської державної адміністрації будуть розділені. Експерти бачать у цьому позитив, бо занадто велике навантаження на одну людину.
«Але у рішенні Кличка не прозвучало, що буде переоцінена їхня система оплати, — називає мінуси такого розподілу архітектор Олег Гречух. — За штатним розкладом найбільший посадовий оклад у працівників департаменту становить 1730 гривень. Може, є якісь премії, але базова зарплата низька для Києва та для ризиків цієї посади. За загальними підрахунками, близько мільйона квадратних метрів житла здається щороку у столиці — це мільярдна сума, а потрібні для цього дозволи видає головний архітектор. Тобто якась абсолютна невідповідність ризиків і системи оплати. Це мотивує до роботи людей, які готові або безкорисливо працювати, або добре заробляють на корупційних схемах».
«ТОКСИЧНІ» КАНДИДАТИ
Міський голова не пояснив, хто ж обиратиме архітектора з другої спроби — та сама комісія чи нова. Незрозуміло, за якими процедурами і коли це робитимуть. На думку громадського активіста Сергія Щелкунова, новий відбір буде не раніше, ніж у травні, коли набуде чинності новий закон про держслужбу — за його правилами місто й обиратиме свого зодчого. Керівника департаменту можуть призначати, як і раніше, з-поміж чиновників КМДА внутрішніми розпорядженнями.
«З одного боку, маємо перемогу, бо нарешті зайшла мова про розподіл посад. Адже кандидати на головного архітектора були відверто слабкі, «токсичні». Тепер є більша ймовірність, що з’являться нові учасники, у яких немає конфліктів інтересів чи зв’язків з окупаційною владою Криму. З іншого боку, має бути призначений в. о. керівника департаменту, бо весна — це будівельний сезон, має бути людина для підпису документів. Але поки незрозуміло, хто це буде», — додає Сергій Щелкунов.
ЯКА ЙМОВІРНІСТЬ ЧЕСНОГО КОНКУРСУ?
Хоч новий конкурс офіційно не оголошено, експерти наперед діляться порадами, як його провести без провальних помилок. «Спочатку варто дослідити корупційні схеми, що працюють у департаменті, їх мінімізувати, а потім уже братись за розвиток міста, планувати якісь об’єкти, — вважає Олег Гречух. — Навіть якщо з другої спроби не вийде обрати достойного кандидата, треба чекати третьої. До чиновників рано чи пізно має дійти, що з такою зарплатою, корупційними ризиками та наявною системою, провести чесний конкурс чи обрати ідеального кандидата, неможливо. Поставивши його в цю систему і в такі умови, все одно дійдемо до того, з чого починали. Має бути бачення міста — як воно буде оплачувати цю роботу, контролювати, карати за корупційні дії, а вже потім треба підбирати людину на посаду».
Чи вдасться обрати головного архітектора з другої спроби — експерти уникають прогнозів. Бо важлива не кількість, а якість. Щоб перемогли інтереси міста, а не чиїсь бізнесові зацікавлення.