Скільки нас?
Триває підготовка до Всеукраїнського перепису населення: «тест» проведуть уже наприкінці рокуУ грудні 2019 року в Оболонському районі Києва та в Бородянському районі Київської області буде проведено пробний перепис населення, щоб відпрацювати інструментарій та механізми проведення Всеукраїнського перепису у грудні 2020 року. Ідеться не лише про підрахунок кількості громадян, а про підґрунтя, необхідне для ефективної державної політики в Україні. Як технічно проходитиме перепис в умовах високої внутрішньої і зовнішньої міграції населення й настороженого ставлення людей до соціологічних опитувань? Чи увійдуть до перепису економічні мігранти, як бути з жителями «сірої зони»? Ці та інші питання ми адресували заступнику директора Інституту демографії та соціологічних досліджень імені Михайла Птухи, доктору економічних наук Олександру ГЛАДУНУ.
ШВИДШЕ ЧИ ЯКІСНІШЕ?
— Олександре Миколайовичу, як сьогодні проходить підготовка до пробного перепису у двох районах? Чи не буде змінено місце проведення пілоту, наприклад, щоб провести його в Західній Україні, де вищі міграційні процеси, як про це говорять деякі експерти?
— Ці території визначені розпорядженням Кабінету Міністрів від 18 липня 2018 року, і жодних змін не передбачається. Перший пункт звучить так: «Державній службі статистики провести в Оболонському районі Києва та Бородянському районі Київської області пробний перепис населення з використанням інноваційних технологій збирання даних про населення». Потім ідуть доручення міським та районним адміністраціям і Національній поліції забезпечити безпеку. Розпорядження діє, його ніхто не скасовував. Що буде робити чинна влада, ми не можемо прогнозувати. У них є бажання у грудні 2019 року провести Всеукраїнський перепис населення, але це нереально. Я вважаю, що зараз змінювати цю постанову недоцільно, тому що підготовчі роботи уже розпочато.
— Як у владі пояснюють такий поспіх — зробити загальний перепис уже за два місяці?
— Річ у тім, що ми запізнилися років на десять. Адже перший та єдиний перепис населення відбувся 2001 року. За рекомендацією ООН його потрібно проводити раз на десять років. 2011 року ми пропустили його, хоч Державна служба статистики була повністю готова його провести: не дали грошей на останній стадії. Потім переносили на 2012-й, 2013-й, 2015-й — і згодом перенесли на 2020 рік. Тому він потрібен. Але підготовка до перепису населення — це дуже складний організаційно-технологічний процес. Я вважаю, що в грудні цього року основний перепис провести неможливо. Тим більше, що під час пробного відпрацьовується певні технології, координація з місцевими органами влади, відбувається тестування запитань, які є в переписному листі, з’ясовується, як громадяни загалом реагують на перепис, відпрацьовується програмне забезпечення і багато інших аспектів. Без цієї підготовки таку серйозну роботу проводити просто недоцільно.
«АРМІЯ» ПЕРЕПИСУВАЧІВ
— Як залучають фахівців до перепису населення?
— Є організаційний порядок проведення перепису. Першим пунктом іде складання переліку та визначення меж населених пунктів. Потім складається картографія по населених пунктах — містах, селищах міського типу, селах (відбувається поділ населеного пункту на менші території). Потім робиться попередній обхід — це роблять працівники Державної служби статистики. Вони з’ясовують у жеках, ОСББ, сільських радах, скільки живе населення — приблизно по обліку в цих будинках. Після цього стає приблизно відомою чисельність населення, яке має бути опитаним на певній території. Під час пробного перепису з’ясовується, скільки може переписувач опитати за один день. Це так зване навантаження на один день. Після цього, залежно від визначеної тривалості перепису населення, розраховується навантаження на переписувача на повний цикл і залежно від інтенсивності (скільки він може опитати за один день і скільки днів триватиме перепис, скільки населення проживає на певній території) визначається кількість додаткового персоналу. Пробний перепис дає можливість визначити необхідну кількість персоналу для забезпечення самого процесу опитування.
Перепис населення — це соціально-демографічний портрет країни, області, населеного пункту і база для подальших прогнозних розрахунків чисельності та складу населення. У законі «Про Всеукраїнський перепис населення» зазначено, що участь є обов’язковою. Але, як завжди, у нас немає жодних санкцій. Вважаю, що уже сьогодні потрібно впливати на свідомість людей, щоб вони зрозуміли важливість цього заходу. Плюс — у рекламній кампанії слід гарантувати громадянам безпеку за участю місцевої влади
Під час проведення перепису 2001 року тільки переписувачів було набрано 186 тисяч. Це — величезна цифра. Потім на інструкторських дільницях працювали ще 51 тисяча осіб і в переписних відділах — ще 11 тисяч. Усього ж додаткового персоналу в процесі перепису населення 2001 року було залучено в кількості 248,7 тисяч осіб. Їм було потрібно пояснити порядок проведення перепису, навчити працювати з інструментарієм, провести тренінги тощо. Це доволі трудомістка і тривала робота.
— Цього разу теж буде така кількість?
— Складно сказати. Тому що раніше люди ходили з паперовими носіями, зараз внесення інформації відбуватиметься електронним способом — на планшеті. Зменшиться навантаження чи збільшиться — складно сказати. Число запитань зараз у новому опитувальнику — 12. Але окремі з них містять підпитання. Наприклад, 12-те запитання «міграція» складається із восьми різних підпитань, 11-те запитання «зайнятість» складається із п’яти підпитань, «мовні ознаки» — три підпитання. Загалом буде 27 запитань. Після пробного перепису кількість запитань та формулювання можуть змінитися.
— Щодо економічної міграції, то сьогодні за кордоном — мільйони українців. Їх порахують, якщо вони будуть відсутні?
— Перепис населення проводиться в період найменшої міграційної активності населення. Зараз це початок грудня. 2001 року перепис проводився станом на 5 грудня; найімовірніше, наступний перепис також відбудеться у грудні, але остаточно дату ще не визначено. Заробітчани, які працюють за кордоном, поки здебільшого повертаються: попрацюють кілька місяців, і повертаються додому, і знову їдуть. Якщо їх під час візиту переписувача не буде вдома, інструкція дозволяє родичам дати відповідні відомості. Але є часовий критерій: якщо ця людина знаходить за кордоном більше року, тоді вона не буде переписуватися. Якщо менше року, то буде включена в чисельність населення.
БЕЗПЕКА ТА ВІДКРИТІСТЬ
— Як проводитиметься інформаційна кампанія щодо перепису? Як доноситиметься до громадян, що перепис потрібен, що слід іти назустріч переписувачам?
— Я вважаю, що це — одна із найскладніших проблем, з якою ми зіткнемося при проведенні як пробного, так і всього перепису. Тому що ситуація змінилася, люди не дуже довіряють одне одному. Також є випадки шахрайства. Соціологи кажуть, що коли вони проводять опитування, то 50% респондентів не відчиняють двері, відмовляються надавати інформацію. Тому повинна бути потужна просвітницька, рекламна кампанія в ЗМІ — на телебаченні, радіо, в електронних, друкованих ЗМІ. Плюс — це має бути справа не лише Держстату, а й усього уряду — високопосадовці також повинні сприяти успішному проведенню перепису.
Що стосується роботи на місцях, то, скоріш за все, потрібно буде відпрацьовувати взаємодію з місцевими органами влади — щоб під час проведення перепису хтось із місцевої влади (наприклад, поліцейський, голова сільради, голова ОСББ) допомагав: щоб люди бачили, що є офіційний працівник місцевої влади, громади. Це також має бути відпрацьовано під час пробного перепису населення. Бо якщо великий відсоток населення не відповість на запитання, ми знову казатимемо, що у нас є проблема з визначенням чисельності населення.
Також хочу наголосити, що запитальник не містить запитань, відповіді на які була б необхідність приховувати чи замовчувати (стать, вік, громадянство, місце народження, етнічне походження, шлюбний стан, мовні ознаки, освіта, джерела для існування та міграція). Тим більше, що перепис проводиться виключно зі слів людини, і жодних документів не вимагатимуть. Але побоююсь, що можуть бути фейкові повідомлення, якась протидія проведенню перепису — все це може бути, до цього також слід бути готовим.
— У «сірій» зоні не проводитиметься перепис?
— Зараз не можу сказати. Це буде відомо у грудні — залежно від того, який буде стан на лінії зіткнення. Але наражати людей на небезпеку, думаю, немає жодного сенсу. Тим більше, що в «сірій» зоні проживає небагато людей. Можливо, це зможуть робити військові.
— Чи може перепис вважатися недійсним? Є такий досвід у світі?
— В історії був один випадок, коли в СРСР результати перепису 1937 року були визнані «дефектними», а організаторів перепису було репресовано. Причиною стали значні розбіжності між результатами перепису і завищеними прогнозними оцінками, які давала сталінська влада. Розбіжності були обумовлені значними втратами населення СРСР внаслідок голоду 1932—1933 років, особливо в Україні. Перепис це чітко зафіксував, що не сподобалося Сталіну. Тобто причина була суто політичною. Аналіз архівних матеріалів, які збереглися, засвідчив, що методологічних та організаційних помилок при проведенні перепису 1937 року припущено не було.
Інших випадків я не знаю. Єдине, що в окремих країнах може виникнути проблема з якимись територіями, але вона розв’язується іншими демографічними засобами. Для того щоб не було помилок, які змусять відмовитись від результатів перепису, проводиться пробний перепис, а статистичні служби різних країн обмінюються досвідом.
Перепис населення — це соціально-демографічний портрет країни, області, населеного пункту і база для подальших прогнозних розрахунків чисельності та складу населення. У законі «Про Всеукраїнський перепис населення» зазначено, що участь є обов’язковою. Але, як завжди, у нас немає жодних санкцій. Вважаю, що уже сьогодні потрібно впливати на свідомість людей, щоб вони зрозуміли важливість цього заходу. Плюс — у рекламній кампанії слід гарантувати громадянам безпеку за участю місцевої влади.