Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як «подружитися» з правилами?

02 березня, 00:00

Підсумки українського відбірного туру на конкурс «Євробачення-2005» і перемога івано-франківської команди «Гринджоли» стали несподіванкою для багатьох. Для когось приємною, для когось — підозрілою. Фаворитка гонок Ані Лорак не вірить у чесність голосування. За словами продюсера співачки Юрія Фалеси, «замість музики перемогла політична кон’юнктура». І хоч організатори стверджують, що підрахунок голосів вівся абсолютно прозоро й цифра 2247, віддана за «Гринджоли», сумнівів не викликає, але, як свідчать численні дзвінки до редакції, запитання залишаються. Буквально за тиждень до фіналу були змінені правила, й до 15 учасників, що пройшли відбірне сито, додалися чотири команди героїв помаранчевої революції з Майдану (групи «Мандри», «Де шифер», «Тартак» і «Гринджоли»). Запитання перше: чи можна довільно порушувати правила гри й ставити учасників у явно нерівні умови? І друге: чи не зумовили ці зміни підсумки голосування?

Олена МОЗГОВА , продюсер відбірного туру:

— Після перемоги Руслани Лижичко в Туреччині перед НТКУ постало питання проведення «Євробачення-2005» у Києві. Ми звернулися до всіх наших зірок естради, знаменитих рокерських команд, тобто до всіх співаків і груп з пропозицією взяти участь у конкурсі, й НІХТО (!) з наших народних, заслужених та інших метрiв не побажав брати участь. Я вважаю, що вони просто побоялися змагання. Тому Олександр Савенко (тоді президент НТКУ, генеральний продюсер «Євробачення-2005») запропонував оголосити відбірний конкурс. 22 липня 2004 р. він підписав правила, в яких зазначалося, що надіслати заявку на участь у конкурсі може будь-який співак, який досяг 16 років. Нам надіслали більш як 200 фонограм, а потім оргкомітет відбірного туру вибрав 75 претендентів. Виступи співаків і груп транслювалися по УТ-1. Найкращих визначали голосуванням. Відібрали 15 номінантів. За тиждень до фіналу на відбірному турі побував віце-прем’єр-міністр Микола Томенко, й він зауважив, що після помаранчевої революції змінилася не лише наша країна, а й музика, з’явилися нові імена, нові пісні, й було б непогано, щоб цю нову музику почули у відбірному турі. На мій погляд, цілком здорова пропозиція. Адже голосуватимуть телеглядачі, й саме вони приймуть рішення. Ніхто на нас не тиснув, і ми вирішили — нехай виступлять.

Про новаків знали всі 15 номінантів, і ніхто з них не заперечував. Були проведені репетиції — й знову ніхто не обурювався, що список виступаючих подовжився. Просто ніхто не передбачав, що хлопці становитимуть їм конкуренцію, недооцінили суперників. Адже, за великим рахунком, «Разом нас багато» «Гринджол» — не пісня, а так — річівка. До речі, не висловлювала своє невдоволення й Ані Лорак. Вона почувалася дуже впевнено. Я вболівала за неї, але підтасовування з голосами не було. Це я заявляю відповідально. «Гринджоли» обійшли співачку на 200 голосів, а це, погодьтеся, серйозний розрив.

Тепер, заднім числом, Ю. Фалеса обурюється, що правила змінили. Але ж немає жорстких правил відбірних турів! Країна сама приймає рішення, кого їй послати на конкурс, а представники оргкомітету European Broadcasting Union у цей процес не втручаються. Наприклад, рішення, що Руслана Лижичко поїде на «Євробачення-2004» приймалося в кабінеті особисто Олександром Савенком. А цього разу ми вперше пішли на експеримент, надавши народу самому вибрати конкурсанта від України. Телеглядачі сказали «за» «Гринджолам». На революційній хвилі їхня пісня стала у нас хітом, а як її сприймуть у Європі? Подивимося. Ви знаєте, «Євробачення» — конкурс непрогнозований. Можна пригадати, що коли 2003 р. Сашко Пономарьов уперше від України виступав на «Євробаченні», то третє місце посів співак-клоун з Австрії, а минулого року в п’ятірку призерів увійшли репери з Туреччини.

ФОМА , лідер гурту «Мандри»:

— У мене з цього приводу багато запитань, та мало відповідей. З одного боку, відбірний тур «Євробачення-2005» проводився непрофесійно. З самого початку була заявлена одна зірка — Ані Лорак, а решта були або маловідомі музиканти, або ж ті знані артисти, які точно не могли їй скласти конкуренцію. Я як глядач не відчував жодним чином, що відбуваються чесні змагання за право представити свою Батьківщину на престижному міжнародному музичному фестивалі. Складалося враження, що все уже вирішено. І, зрештою, чому Україну має презентувати космополітична співачка?

А з іншого боку — правила порушені: ще чотири гурти пройшло поза конкурсом. «Мандрам», наприклад, довелося запропонували зовсім «нерозкручену» пісню. Врешті-решт, перемогли «Гринджоли» зі своїм мега- хітом. За цією піснею нас знає Європа — там на неї ді-джеї ремікси писали. Можна сперечатися багато щодо якості цих музикантів, говорити, що вони — виконавці однієї пісні тощо. Але те, що «Разом нас багато» — хіт — це незаперечний факт.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати