Буча. Змучена, катована, але жива
Днями весь світ був вражений фотографіями з Бучі, на яких усі побачили мирних місцевих жителів, убитих російськими окупантами, причому в багатьох жертв були зав’язані за спиною руки. Також усі бачили численні фото масових поховань. Тож учора, незважаючи на комендантську годину, яка у звільнених містах та селах триватиме ще декілька днів, для представників ЗМІ був організований колективний виїзд на місця злочинів росіян. Головою Київської ОВА Олександром Павлюком ухвалено рішення, щоб весь світ побачив ті жахіття, які принесли на нашу землю загарбники. Тому й дозволили роботу журналістів у звільнених населених пунктах Київщини і під час посиленої комендантської години, за погодженням безпечних шляхів руху з місцевою владою та представниками Національної поліції.
Ми вирушили в дорогу невеликою колоною автобусів. До війни шлях у Бучу був набагато коротшим і швидшим, але зараз через те, що деякі ділянки доріг не доступні для пересування, він значно триваліший. Дорогою до Бучі минаємо деякі ділянки, на яких точилися бої. Також часто на узбіччі трапляються машини, які були розстріляні росіянами. На деяких є написи «Діти», але, на жаль, вони окупантів не спиняли. Ближче до міста частіше видно підбиті російські танки та броньовані машини з характерними літерами V. Такі картини за вікном значно приємніші. З підбитою технікою працюють наші військові, проводять розмінування та документують.
У Бучу заїжджаємо через приватний сектор. На щастя, не все місто зруйноване, більшість приватних будинків або ж непошкоджені, або мають не надто значні ураження. На відміну від багатоповерхівок. І на відміну від мирних мешканців, які більше місяця потерпали від насильства росіян. Один із місцевих, Володимир (я сфотографував його на подвір’ї власного зруйнованого будинку), розповідав, що окупанти забороняли їм пересуватися вулицями навіть за водою. На даху сусідньої дев’ятиповерхівки майже весь час чергували снайпери, які стріляли по мирних мешканцях. Неподалік, у досить новому кварталі, окупанти влаштували свій штаб. Вигнали всіх місцевих мешканців та жили в їхніх квартирах. Причому не просто жили, а використовували житлові кімнаті як туалети. З одним із мешканців, які намагаються повернутися в домівки, Зауром, заходимо до його квартири. Одразу відчуваємо сморід та бачимо повністю розгромлену квартиру. Багато речей вкрадено, а те, що окупантам було непотрібно, просто побито та зруйновано. Ходити по квартирах зараз досить небезпечно через численні повідомлення про замінування вхідних дверей – волонтери та військові, зважаючи на це, заходять не у всі житла.
На вулиці зустрічаю Юрія Снегірьова. Під курткою він тримає Кнопа – його собаку. Юрій розповідає, що окупанти його декілька разів виводили та повідомляли, що ведуть на розстріл. На щастя, він живий.
Неподалік, поруч зі зруйнованим продуктовим супермаркетом, велика черга містян за гуманітарною допомогою. Місто зараз звільнене, але дуже багато чого ще не працює: магазини, мобільний зв’язок, електрика. Всім зараз важко – і місцевим, і тим, хто займається відновленням інфраструктури.
Далі дуже важке місце. Поліція проводила ексгумацію вбитих, а потім спалених тіл шістьох місцевих мешканців. Попередньо, це три жінки, дівчина підліток, та два чоловіки. Станом на вчора були невідомі їхні прізвища.
Далі потрапляємо на відому вулицю, на якій наші військові дуже точними ударами знищили колону ворожої техніки. На вулиці працюють співробітники ДСНС, які займаються розмінуванням та пошуком нерозірваних снарядів. Деякі місцеві проходять повз та розповідають свої історії кореспондентам.
А насамкінець, перед посадкою в автобус, на вулицю вийшов красивий рудий кіт. Він не дуже хотів фотографуватися, а просто підходив до всіх фотографів у пошуках людського тепла.
ТИМ ЧАСОМ
Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні в ніч із вівторка на середу заявив: «Після того, що світ побачив у Бучі, санкції проти Росії мають бути пропорційними тяжкості воєнних злочинів окупантів. Якщо після цього російські банки ще зможуть функціонувати як завжди, якщо після цього транзит товарів до Росії триватиме як завжди, якщо після цього країни Євросоюзу будуть платити Росії за енергоносії як завжди, то політична доля деяких лідерів буде розвиватися вже не як завжди». «Нині принциповий момент насамперед для західних лідерів, – сказав Зеленський, додавши: –Це стосується того, як рішення про санкції оцінять у самих західних суспільствах. Раджу всім відчути, що момент насправді принциповий».
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив: НАТО має докази того, що звірства в Бучі та інших містах в Україні відбулися в період, коли РФ контролювала ці території, і вона несе відповідальність за них, – повідомляє Інтерфакс-Україна.
Постійний представник ЄС при ООН Олоф Скуг на засіданні Ради безпеки ООН щодо ситуації в Україні у вівторок сказав: «Ми найрішучішим чином засуджуємо злодіяння, вчинені російськими збройними силами в низці окупованих українських міст. Супроводжуючі зображення масових вбивств з великою кількістю смертей і жертв серед мирного населення, а також руйнування цивільної інфраструктури показують справжнє обличчя російської жорстокої агресивної війни. Ці масові вбивства будуть занесені до списку злочинів, скоєних Росією на європейській землі».