На Вінниччині почався Міжнародний фестиваль «OPERAFEST-TULCHYN»
Перший в Україні Міжнародний оперний фестиваль під відкритим небом «OPERAFEST-TULCHYN» розпочався на території легендарного Палацу Потоцьких, що у Тульчині. Для невеличкого містечка ця подія стала номером один, бо звідусіль до Тульчина з’їхалися тисячі туристів. Упродовж двох днів, вчора та сьогодні, вони насолоджуватимуться грандіозними постановками у виконанні українських та європейських зірок. А ідея привезти високе мистецтво до провінції досить проста – організатори прагнуть показати усім відвідувачам велич палацу Потоцьких, знайти інвесторів і врятувати його від руйнування.
«Подібних фестивалів в Україні ніхто ніколи не проводив. Це велична культурна подія, яка проходить під гаслом «Поїхали за враженнями!», бо це справді щось нове й цікаве, доступне не тільки елітарній публіці, а й широкому загалу. Адже всі концертні програми – безкоштовні, цікаві для людей різного віку і смаку, – каже арт-директор фестивалю Ірина Френкель. – В Європі практика проведення різноманітних фестивалів у невеличких містах досить популярна і економічного вигідна. Ми ж тільки починаємо цей шлях. Це сміливий крок, і ми дуже сподіваємося, що він буде успішним».
Відкривав перший день фестивалю проект «Гала опера», під час якого прозвучали кращі оперні арії Джузеппе Ведрі, Ріхарда Вагнера та інших європейських композиторів у виконання академічного хору «Глорія» Львівської обласної філармонії та галицького камерного хору. Солістами були кращі оперні співаки України, Угорщини, Німеччини, США та Італії.
«Я з 2000 року мешкаю в Італії. Спершу навчалася в Академії оперного співу міста Озімо, а зараз виступаю і займаюся у майстер-класах метрів оперного мистецтва, – розповідає про себе оперна співачка з Італії, але з українським корінням Софія Соловій. – На фестиваль до Тульчина приїхала на запрошення керівника Львівської обласної філармонії, оскільки маю гарні стосунки з оркестром і хором. Щиро вдячна, що мені випала нагода заспівати на сцені під відкритим небом для рідних українців. На фестивалі панує неймовірна атмосфера. З одного боку– це велич палацу Потоцьких, а з іншого – щирість та гостинність українців. Погода додала свого сонячного настрою. Страшенно задоволена, що приїхала на Вінниччині. Фестиваль обов’язково мусить мати продовження».
Не забули організатори і віддати належне Леонтовичу, який 13 років свого життя прожив у Тульчині. З нагоди 140-річчя від дня його народження на сцені «OPERAFEST-TULCHYN» відбулася постановка казкової опери-феєрію «На русалчин Великдень», яку Леонтович почав писати у Тульчині, а завершив її український класик, композитор Мирослав Скорик 40 років тому. На сцені фестивалю опера прозвучала у виконанні симфонічного оркестру Вінницької обласної філармонії та академічного камерного хору «Вінниця». Диригував сам маестро – Мирослав Скорик.
«Щасливий, що маю можливість вдруге виконати оперу легендарного Леонтовича у Тульчині, де вона була написана. Мені приємно, що вона звучить сьогодні, тут і зараз. Але ще більше радує те, що нею цікавляться і вона подобається людям, – розповідає Мирослав Скорик. – «На русалчин Великдень» – це фактично новий виток творчості Леонтовича. Він був новатором у музиці. І хоча деякі критики кажуть, що я багато чого свого вніс у цей музичний твір. Це не так. Я тільки його завершив, форма і гармонія – це почерк Леонтовича».
Сьогодні, у другий день фестивалю, буде показана концертна версія всесвітньовідомого мюзиклу Джима Стеймана «Танець вампірів». Організатори фестиваль «OPERAFEST-TULCHYN» отримали ексклюзивне право на єдине виконання постановки мюзиклу в Україні. Також глядачі побачать найкращі українські і знамениті опери європейських столиць. Серед них концертна версія одного з найкасовіших мюзиклів світу – «Привид опери» Ендрю Ллойда-Веббера. А на завершення гостям фесту покажуть допрем’єрну презентацію окремих номерів опери «Алкід» Дмитра Бортнянського.
Величний палац Потоцький на два дні став культурним осередком Тульчина зі своєю фут-зоною, наметовим містечком, мистецькими локаціями, інсталяціями, які зачаровують вдень і сяють вночі, фото-зонами та вітражами. І хоча фестиваль ще не завершився, вже зараз його можна назвати непересічною подією культурного життя України, бо організаторам вдалося зібрати на одній сцені понад три сотні артистів з різних країн світу, а програма фестивалю була сформована так, що кожен міг знайти для себе щось цікаве. І такий експеримент був правильним. Як доказ – у перший день фестивалю його відвідали щонайменше 10 тисяч глядачів. Сьогодні відвідувачів буде не менше.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина