Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Останні роботи Яблонської —

як згустки сонячної енергії
23 березня, 00:00

Днями в Національному художньому музеї України (Грушевського, 6) відбулося відкриття виставки видатної української художниці Тетяни Нілівни Яблонської (1917—2005) за присутності сестри та доньки художниці. Були представлені останні роботи майстра, створені в період із 2003 по 2005 роки.

Дочка Яблонської Гаяне Атаян розказала, що Тетяна Нілівна після інсульту, що стався кілька років тому, володіла тільки лівою рукою. Проте вона знову почала малювати і практично відновила свої творчі здібності. Навіть дочка до кінця не вірила в те, що це може статися. Але могутній дар Яблонської та її незвичайна сила волі — зробили чудо.

Для цього, щоправда, їй довелося перейти на техніку пастелі, в якій і виконані її останні картини. Рівень гармонії в цих пейзажах і натюрмортах — вражає. На них фізично відчувається, як сонячний потік огинає різні предмети: від помаранчів, до птахів і квітів. Він залучає до цього світлову, затишно-м’яку і якоюсь мірою — святкову реальність.

Зрозуміло, особливий інтерес на виставці викликала остання робота геніальної художниці «Дзвіночки», написана 16 червня 2005 року.

Фіолетові дзвіночки буквально «клубочаться» на ній, «плаваючи» на зеленому фоні, що переходить у відкрите вікно. Цей, такий начебто простий натюрморт, породжує містичні відчуття. Але в цих почуттях зовсім немає холоду, лише — тепло любові.

Цю роботу глядачі з особливою відчайдушністю рвалися споглядати. Вона стояла окремо на мольберті. Фотокореспонденти ніяк не могли відобразити «Дзвіночки» через спини тих, хто хотів її побачити наочно. Яблонська й за життя користувалася успіхом (три Держпремії) й після смерті викликала цілком зрозумілий ажіотаж навколо свого імені. Оскільки справа зовсім не в «соціалістичному реалізмі» (до якого з великою натяжкою можна було віднести деякі її роботи, на зразок «Хліба»), а в тій загадковій, метафізичній силі, що дозволяла художниці створювати шедеври. Вони — поза часом і соціальних підтекстів. У чому ви можете пересвідчиться, відвідавши її виставку. Таких майстрів як Тетяна Яблонська — одиниці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати