Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Грона гніву в Iсмаїлах

Лейла АЛІЄВА — про нещодавні протести в Азербайджані й обмеженість революційних механізмів
29 січня, 12:59
Лейла АЛІЄВА

В Азербайджані зростає незадоволеність населення владою. Підтвердженням цього стали безлади, що днями сталися в місті Ісмаїлли на північному заході країни. Демонстранти підпалили віллу глави виконавчої влади цього району, готель і три автівки. Згідно з однією з версій, гнів протестувальників викликало те, що готель, на їхню думку, перетворився на «лігво розпусти».

Як повідомляють місцеві інтернет-видання, ще один натовп зібрався біля будинку глави виконавчої влади Ісмаїллінського району. Було підпалено, принаймні, одну з допоміжних споруд, будинок закидали камінням. Присутні вимагають відставки глави районної влади Нізамі Алекперова, який є братом міністра праці й соціального захисту Азербайджану Фізулі Алекперова. За даними сайту minval.az, сам глава районної адміністрації встиг разом з родиною залишити будинок до того, як той був оточений людьми.

За іншою версією, приводом для початку безладів могла стати ДТП за участю машини Hummer, яка належить Вугару Алекперову, синові міністра праці й, відповідно, племінникові районного глави. За даними інформаційного агентства «Кавказький вузол», за ДТП послідував скандал, викликаний образливими висловлюваннями на адресу місцевих мешканців з боку Алекперова-молодшого. Обурені молоді люди стали громити готель і підпалили автівки. Згоріли, як повідомляється, Hummer і два Chevrolet. За даними азербайджанських сайтів, готель належить родині Алекперових.

За інформацією «Кавказського вузла», дані про кількість затриманих доволі суперечливі. Влада району оголосила про затримання 32 чоловік, в той час як спостерігачі повідомляють про затримання не менш як 150 осіб.

Нагадаємо, що в березні минулого року аналогічні зіткнення пройшли в іншому провінційному центрі Азербайджану, місті Ѓуба, розташованому в 170-ти кілометрах на північ від Баку. В Губі все почалося з обурення, пов’язаного з образливими висловлюваннями глави виконавчій влади району Рауфа Хабібова, який заявив, що губинці «продали свій район і себе». Зібрався натовп, протестувальники спалили одне з приміщень гостьового будинку виконавчої влади, а потім підпалили будинок Хабібова і не підпускали до нього пожежні машини. У місто було введено підрозділи внутрішніх військ, що використали для розгону демонстрантів сльозогінний газ. За повідомленнями місцевих інформаційних агентств, сталися зіткнення між протестувальниками і внутрішніми військами. В уряді Ѓубою займався міністр транспорту Зія Мамедов, а глава виконавчої влади доводився йому родичем.

«День» звернувся до директора Центру національних і міжнародних досліджень, Баку, Лейли АЛІЄВОЇ з проханням прокоментувати ситуацію довкола безладів в місті Ісмаїлли і спрогнозувати, до чого може призвести незадоволеність населення.

— Невеликий дорожній інцидент — зіткнення Hummer, який належить родині глави виконавчої влади з якоюсь машиною — став тригером подій, дуже схожих на те, що сталося торік в місті Ґуба.

— Група людей підпалила віллу глави виконавчої влади й готель. Люди вийшли на вулиці, зі свого боку влада задіяла внутрішні війська. Я думаю, що ми, напевно, спостерігатимемо все більше і більше таких подій. Ці події демонструють, що зараз в країні дуже багато невдоволених політикою уряду й концентрацією дуже великих ресурсів в руках можновладців. Особливо важка ситуація в районах. Немає робочих місць, немає елементарної соціальної захищеності. Представники місцевої влада почувають себе як маленькі царьки, володіючи абсолютно необмеженою владою. Тому, я вважаю, що зараз навіть будь-який дорожній випадок може послужити сірником, який спроможний запалити вогонь такого соціального протесту. Сьогодні вранці ці протести продовжувалися, люди пройшли головною вулицею міста Ісмаїлли. Характерно, що серед протестувальників було дуже багато молоді. Натовп був настільки чисельним і рух настільки масовим, що поліція навіть не втручалася, хоча зазвичай вона це робить.

Ми бачимо ознаки активізації протестного електорату напередодні президентських виборів цього року.

— Чи не нагадує це початок арабської весни у вашій країні?

— Тут в Азербайджані насправді більше контролю. Не забувайте, що це багата на нафту країна. Тут трохи інша динаміка, що підкоряються загальній динаміці ситуації в пострадянських країнах, коли у нас вже була перша хвиля революцій. У якій формі тут буде все відбуватися — це вже інше питання. Але в будь-якому разі баланс сил до початку президентських виборів (16 жовтня 2013 року. — Авт.), я вважаю, зміниться.

— На чию користь?

— Зараз складно сказати, чи буде якийсь масовий загальний рух, подібний до революції. Або чи зможе ситуація до виборів призвести до якихось серйозних змін, відставок. Вочевидь, що це говорить про наростаючу динаміку ситуації. Який сценарій найбільш вірогідний — це вже питання більш пізніх оцінок.

— Ви сказали, що Азербайджан — багата на нафту країна. До виборів влада може підвищити зарплати, різні види допомоги і таким чином купити виборців. То хіба так не може статися?

— Я думаю, що так не може бути. Тому що все ті підвищення зарплат, які було заплановано, дуже маленькі. Єдине, кому підвищують зарплату серйозно, — це міністерство внутрішніх справ і правоохоронні органи. І робиться це для того, щоб підвищити мотивацію правоохоронних органів, коли вони розганятимуть демонстрації. Але я не думаю, що це може вплинути на масовість виступів. Тому що сама система настільки корумпована, що просто можливості розподілу ресурсів, різкого підвищення зарплат в такий короткий термін дуже низькі.

— Чи є в Азербайджані сильна опозиція, якій можуть повірити виборці?

— Насправді ми завжди маємо альтернативні сили. З цим проблем ніколи не було. Звичайно, люди зараз довіряють менше всім політичним силам. Але в ситуації, в якій ми зараз знаходимося, навіть не зовсім альтернативні є привабливішими, ніж ті, які зараз має влада. Думаю, що проблем у цьому немає. Проблема в іншому. В умовах контролю, який існує в Азербайджані, завдяки нафтовим грошам з жорстким патронажем і системою, яку нам збудували колишні комуністи, опозиційні революційні механізми обмежені. Поки всі ці виступи носять спорадичний і неорганізований характер і не пов’язані між собою. Швидше вони мають ланцюговий характер. Звичайно, діяльність наших альтернативних політичних партій утруднено. Але об’єктивному процесу буде дуже складно запобігти, якщо все йде по наростаючій. Одне зрозуміло: так легко сфальсифікувати вибори, як все це було раніше, цього року не вийде. Я думаю, що динаміка, яка спостерігається зараз в країні, накладе свій відбиток на характер зміни влади. На разі складно сказати, яким буде сценарій під час президентських виборів цього року. Проте ясно, що владі буде складніше здійснити сценарій, який мав місце під час попередніх президентських виборів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати