Врятувати аеропорт «Бориспіль»
Перейменування столичних летовищ викликає подив, адже їхні назви не містять пропаганди комуністичної символікиУ брежнєвські часи гуляв анекдот про голого, який франтував при краватці. Цей персонаж уособлював Радянський Союз із космічними ракетами, але без елементарних речей, необхідних людям у повсякденному побуті. У нашого голого на шиї не краватка, а зашморг тарифів на комунальні послуги, складених із космічних величин. З якої стелі беруться ціни, ніхто пояснити не може, натомість є аж п’ять пропозицій про перейменування аеропорту «Бориспіль». Для цього прожекту знайшлися обґрунтування і пояснення. Найбільш убивчий аргумент полягає в тому, що нам треба йти в Європу та в дусі європейських традицій називати аеропорти іменами великих українців.
По-перше, з таким прожитковим мінімумом можна хіба що пішки шкандибати в Європу, а не літати. Сьогодні в очах людей актуальність перейменування «Борисполя» є дуже сумнівною і особливо дражливою на тлі негласного кріпосного права, коли багатьох громадян зробили невиїзними за межі свого міста, села, селища.
По-друге, назви аеропортів із прізвищами є не тільки в Європі, а і в Азії, Африці й Америці. Проте найбільша кількість аеропортів в усьому світі має назви міст, островів, місцевості, на якій розташовано летовище. Отже, «Бориспіль» — це класична назва аеропорту, і її треба зберігати, а не знищувати. На жаль, «Жуляни» вже встигли перейменувати, врятувати аеропорт «Бориспіль» ще є можливість.
Чи варто копіювати чиїсь традиції надавати аеропортам прізвища людей і відкидати свої традиційні назви аеропортів за місцем їхнього розташування? «Бориспіль» — добра назва, красива, лаконічна, до якої всі звикли. Вона легко вимовляється і походить від назви одного з найдавніших міст Київщини. А чим давніша назва, тим вища її культурно-історична цінність.
Як відомо, до «Євро-2012» Донецький аеропорт перейменували у Міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф’єва. Задум був бездоганний, видатний композитор народився в маєтку Сонцівка в Донецькій області, й цілком логічно, що донеччани внесли прізвище земляка в назву аеропорту. Але назва з прізвищем не прижилася ні у спілкуванні, ні в засобах масової інформації. Воно й не дивно, бо щоб вимовити таку довгу назву, треба мати гарну дикцію. Як розповіла мені знайома, яка мешкає в Донецьку, після перейменування аеропорту всі називали його, як і раніше, — Донецький аеропорт.
Під час запеклих боїв українських воїнів із російськими окупантами ЗМІ скоротили назву до мінімуму: Аеропорт — з великої літери як символ героїчної оборони.
Тим часом у назві «Бориспіль» є ім’я Борис (князь Борис, син князя Володимира, один із перших святих Київської Русі. — Авт.), і постає це ім’я природно і ненав’язливо. Чому ж тоді у владних колах виникла ідея перейменування аеропорту «Бориспіль»? Можливо, тому що Бориспіль — невелике місто, а аеропорт — столичний. Пригадується, як у ЗМІ розповідали про обурення мешканців Комсомольська новою назвою Горішні Плавні: «Ми не село, щоб нас селом обзивати». Складається враження, що ініціатори перейменування аеропорту «Бориспіль» теж хочуть сказати щось подібне: «Не обзивайте селом столичний аеропорт». Так це чи не так, але було б добре врятувати історичну назву аеропорту — «Бориспіль».