Тому що патріоти
Плідним виявився минулий рік для Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського, — очолює його голова правління Державної акціонерної компанії «Хліб України», народний депутат України IV скликання Іван Миколайович Рішняк, який дбає не лише про хліб насущний, а й про хліб духовний.
Наприкінці минулого року Фонд видав збірку документів та матеріалів «Петро Калнишевський та його доба» з вступним словом кандидата економічних наук Івана Рішняка — обсяг цього тому майже 500 сторінок. У ньому викладено і прокоментовано кількасот документів XVIII століття, пов’язаних з останнім кошовим Запорізької Січі Петром Калнишевським. А ще минулого року Фонд видав збірку поезій Данила Кулиняка «Підводний материк», історичну повість Наталі Околітенко «Рось-Марія» про Івана Сошенка, друга Тараса Шевченка, та книги інших авторів, забезпечив зйомку і показ по телебаченню документально-публіцистичного телефільму «Повернення Петра Калнишевського» (автор сценарію — директор Фонду письменник Данило Кулиняк), замовив диск козацьких пісень, провів міжнародний пленер на Роменщині, в рідному краї Петра Калнишевського, і видав альбом із репродукціями творів його учасників — митців не лише українських, а й із Молдови, Кореї, Китаю, Японії та інших країн. Узагалі ж за десяток років своєї діяльності Фонд видав десятки книг різних авторів, провів багато конференцій та інших тематичних заходів, із популяризації героїчної історії України та її славного сина Петра Калнишевського. Письменник та історик Данило Кулиняк досліджує життя і діяльність останнього Кошового Запорізької Січі з 1967-го року, коли став науковцем Роменського краєзнавчого музею. Перші його публікації про Петра Калнишевського з’явилися в пресі ще 1968-го року. Звідтоді він написав і видав кілька книг про Калниша. Тож логічно, що вони разом з Іваном Рішняком заснували Всеукраїнський благодійний фонд імені Петра Калнишевського.
Українському суспільству бракує української книги, зокрема книги, що правдиво висвітлює історію. Певною мірою цю прогалину заповнює Всеукраїнський благодійний фонд імені Петра Калнишевського.
Фонд разом із видавництвом «Варта» заснував серію «Військово-патрітична бібліотека», в якій вийшла в світ низка книг. Наприклад, надзвичайно цікава книжка Григорія Нудьги «Республіка козаків».
Про останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського розповідає Данило Кулиняк в історико-документальній повісті-есе «Лицар Дикого Поля».
В цій же серії вийшов друком збірник «Козак у рясі». Він містить спогади ще одного українця незвичайної долі — Андрія (Агапія) Гончаренка, невтомного борця за свободу, першого перекладача творів Тараса Шевченка англійською мовою на американському континенті, засновника і редактора двотижневика «Alaska Herald — Свобода».
Великим попитом, особливо серед юних читачів, користується науково-фантастична література. Отож було видано збірку наукової фантастики доктора біологічних наук Наталії Околітенко «Політ на вогнених крилах».
Цікавою є і книга подружжя Михайла та Ольги Гурбів. Вона складається зі спогадів військового радника Михайла Гурби про маловідомі широкому загалові обставини війни в Афганістані «Війна без перемоги» та української поезії його дружини Ольги «Печальна жінка місячної ночі...»
Клопочеться Фонд і відкриттям пам’ятника Петру Калнишевському в Одесі, розбудовою меморіального комплексу в рідному селі останнього кошового Пустовійтівці. Скоро на хвилях Чорного моря з’явиться корабель з назвою «Петро Калнишевський». Є у Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського і своя почесна відзнака — «Лицарський хрест» Петра Калнишевського, якою правління Фонду нагороджує за особливі заслуги в пропаганді української історії, національної ідеї, державності.
Найближчим часом заплановано ввести літературно-мистецьку історико-культурну премію імені Петра Калнишевського, іменну стипендію, видання часопису Фонду «Калнишева рада»... Отже, зроблено вже чимало, та ще більше буде зроблено. Своєрідною вершиною діяльності Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Калнишевського можна вважати канонізацію Українською православною церквою Київського патріархату останнього кошового Січі Запорозької — із літа 2008-го він поповнив сонм українських святих, як «святий праведний Петро Калнишевський».
Нині ж керівництво Фонду готує до відзначення 310-ліття від дня народження Петра Калнишевського на загальнодержавному рівні.
Як справедливо сказав колись Іван Рішняк в одному з інтерв’ю: «Це велике щастя — бути причетним до відродження національних святинь України, — за словами поета, «в океані рідного народу відкривай духовні острови».