Зрадник чи «цап-відбувайло»?
Воєнна прокуратура висунула звинувачення колишньому начальнику Генерального штабу ЗСУ Володимиру Замані25 лютого Військова прокуратура і Служба безпеки України провели обшук у квартирі екс-керівника Генерального штабу Збройних сил України Володимира Замани. Згодом правоохоронці затримали генерал-полковника.
«Розслідування... завершилося оголошенням підозри колишньому начальнику Генштабу... Заману підозрюють у скоєнні злочину за ч.1 ст. 111 «держзрада», — сказав на брифінгу в Генеральній прокуратурі України головний військовий прокурор України Анатолій Матіос (interfax.kiev.ua).
За словами Матіоса, на виконання протиправних рішень начальника Генштабу Замани 2013 року було скорочено майже 17 тис. осіб, зокрема понад 14 тис. військовослужбовців, розформовано понад 70 військових частин, об’єднань переважно бойового та оперативного забезпечення, а також навчальних центрів і територіальних центрів комплектації.
Розповідаючи детальніше про суть пред’явленої підозри, головний військовий прокурор розповів, що внаслідок особисто підписаних Заманою директив Збройні сили України підлягали скороченню на 4646 осіб більше, ніж було передбачено законом України про чисельність Збройних сил України 2012 року, також за його розпорядженням були розформовані зенітні ракетні дивізіони, на озброєнні яких перебували ЗРК С-300В, 19 авіаційних військових частин та установ, а 114-ту бригаду тактичної авіації було переформатовано на ескадрилью.
Новину про звинувачення Володимира Замани сприйняли неоднозначно. Зокрема в соцмережах почали згадувати, що під час перебування на посаді начальника Генштабу за часів правління Віктора Януковича Замана відмовився вводити до Києва війська для зачистки Майдану, за що і був звільнений 19 лютого 2014 року. До речі, вже за нової влади — з 22 до 27 лютого 2014 року Замана був уповноваженим Верховної Ради з контролю за діяльністю Міноборони. Отже, Володимир Замана зрадник чи «цап відбувайло»?
«Щоб звинувачувати чи виправдовувати Заману, у мене немає конкретних даних, — висловлює свою думку директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак. — Я можу говорити лише те, що знаю. Дуже добре пам’ятаю концепцію про скорочення до 70 тисяч військових. Але ця концепція не походила від Замани. Це був мейнстрім тодішньої влади. Подолати цю тенденцію окремим особистостям було неможливо. Тоді експертні організації вказували на ризики такого суттєвого скорочення особового складу та техніки. Тому вважаю, що начальник Генштабу тих часів не міг бути відповідальним за цю концепцію. Вона походила не від нього. Автором тієї концепції був Дмитро Саламатін — тодішній міністр оборони України. Другий момент. Саме при керівникові Генштабу Замані було запущено найсерйознішу ракетну програму, яка сьогодні називається створення ракети «Нептун». Генерала Заману ми запрошували до експертної Ради, яка існує з 2014-го року. Він як практик, який багато разів їздив на передову, давав дуже цікаві оцінки».