Виграв один — програв кожен
2/3 українцiв вважають матеріальне становище своїх сімей нестерпнимСьогодні одній людині щомісяця на продукти харчування необхідно витрачати як мінімум 200 гривень ($47). Про це заявив «Дню» доктор економічних наук Олексій Плотников. А, за словами начальника Управління рівня життя й соціальних гарантій Міністерства праці та соціальної політики Олени Скрипник, вартість мінімального продуктового набору тільки в липні становила 80 гривень 88 копійок (тобто $17). Тим часом сьогодні хліб, цукор, масло, пральні порошки тощо безперервно дорожчають — у Луганську, наприклад, хліб білий селянський коштує 1,3 гривні, а кіло цукру в столиці вже дотягає до двох гривень.
На цьому тижні навіть голова Нацбанку країни, у якій, згідно з офіційною статистикою, 28% населення живе за межею малозабезпеченості (тобто не в змозі придбати навіть мінімальний продуктовий набір), заговорив про стабільність цін. Тобто Віктор Ющенко вважає можливим стабільність(?!) цю зберегти й наступного року, але за умови стабільності грошей, які будуть такими за умови «зваженої фіскальної та монетарної політики». Тому глава НБУ знову прогнозував оптимізм і заявляв, що «трагедії в 2000 році немає». При цьому складалося враження, що Віктор Андрійович таки приєднався до правильних (у світлі майбутньої жовтневої події) прогнозів, раніше властивих міністру економіки, прем'єру й адміністрації Президента. «Роблячи заяву про стабільність цін, Ющенко відверто переслідує політичні цілі й намагається напередодні виборів створити видимість сприятливої економічної обстановки в країні», — вважає О. Плотников. Тим часом ще в перших числах червня Мінекономіки обіцяло, що в кінці поточного року курс гривні до долара не перевищить позначки 4,0. А сьогодні — на початку вересня — в обмінних пунктах долар коштує майже 5 гривень. Викликає подив i рішення Нацбанку прив'язати девальвацію курсу гривні до зміни споживчих цін. Адже в умовах слабо розвиненої вітчизняної економіки зростання цін є не причиною, а наслідком девальвації, стверджує О. Плотников.
«Стабільні гроші» на заяви головного банкіра відреагували негайно, і курс гривні на міжбанківському валютному ринку в середу знову вийшов за межі валютного коридора (3,4—4,6 грн.) і становив у середньому 4,62 гривні за один долар. Вже котрий день банкіри говорять про надлишки готівкової гривні на міжбанку й прогнозують надалі розвиток ажіотажу на купівлю долара. А це означає, що знецінення гривні, яке триває й далі, буде знижувати рівень життя населення та його платоспроможність (рівень прибутків якого вже давно аж ніяк не відповідає рівню витрат навіть на найскромніше харчування). І, відповідно, ставить під дуже серйозні сумніви стабільність цін не тільки наступного року, але й прямо тепер.
ДО РЕЧI
Опитування 2400 чоловік, проведене компанією «СОЦІС» у серпні, показало, що тільки 1% респондентів оцінили рівень матеріального становища своїх сімей як «вищий, нiж середнiй», 19% — як «середній», 17% — «нижчий, нiж середнiй», а 63% — як «низький» і «дуже низький».