Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Україна перед вибором

Європейське законодавство не дозволить віддати ГТС «Газпрому»
30 червня, 00:00

Якщо у вас раптом запитають не лише про відмінності, а й про схожість російського шпигунського скандалу у США з підсумками зустрічі голів урядів України та Росії, не дивуйтеся. Знайти схожість, у принципі, не так уже й важко. Екс-директор ФСБ Росії, голова комітету Держдуми у справах ветеранів Микола Ковальов вважає, що шпигунський скандал у США інспірований силами, яким не подобається оголошене президентом Бараком Обамою «перезавантаження» в російсько-американських відносинах. І так само наступного ж таки дня після відльоту з Москви прем’єр-міністра України Миколи Азарова в Першопрестольній пролунали голоси, яким теж щось не до смаку.

Але спочатку слід усе ж таки сказати про візит прем’єр-міністра Миколи Азарова до Москви. Звісно, гріх засмучуватися через те, що наші прем’єри раді бачити один одного й бачаться дедалі частіше. «Пов’язано це, звісно, з виходом із кризи — торік у нас упав товарообіг із 40 мільярдів (доларів) до 22 з лишком. Цього року за перші чотири місяці поточного року він збільшився вдвічі — по суті, ми виходимо на докризовий рівень товарообігу», — пояснив взаємне тяжіння й стиль взаємодії російський прем’єр. На практиці ж сторони обмінялися пропозиціями. Українська представила проект нової міжурядової угоди щодо газу, в якому, як можна передбачити, червоним кольором виділено пункт про гарантії обсягу російського транзиту через українську територію та про відповідний тариф у разі зростання транзиту на 60 мільярдів кубометрів. Окрім того, Україна продовжує спроби зацікавити РФ не в злитті й подальшому поглинанні української газотранспортної системи, а в створенні трибічного СП (із залученням європейської компанії) плюс будівництво двох нових підземних сховищ газу.

Росія передала Україні проект нової угоди щодо транзиту нафти, в якому, певна річ, ратує за зниження тарифів її прокачування через українські трубопроводи та її перевалки в українських портах. (Сюди одразу заклали цукерочку. Якщо на цю умову пристануть, то обсяг транзиту становитиме від 9 до 17 мільйонів тонн.) Заразом розглядалося також питання про участь Росії в гідроенергетичних проектах на території України. Йдеться про входженні «РусГідро» до статутного капіталу каскаду ГЕС на Дніпрі й участі в їхній модернізації.

Зовсім не через кому розглядалася можливість об’єднання авіабудівних комплексів двох країн. «На моє глибоке переконання, альтернативи цьому об’єднанню немає, тому що в умовах глобалізації на світових ринках немає місця малим підприємствам — на світовому ринку господарюють великі й навіть супервеликі об’єднання, такі, як «Боїнг», Європейське агентство «Ейрбас» і так далі», — умовляв Путін.

Кажучи про об’єднання й дружбу, росіяни не забували й про «тютюнець», який, як відомо, завжди нарізно. Віце-прем’єр РФ Ігор Сєчин розповів журналістам: «Ми поставили питання також щодо повернення власності російських компаній. Саме щодо Кременчуцького заводу ми щойно говорили з Мінпаливенерго. Домовилися формалізувати це питання й просуватися до його вирішення». Словом, українському олігархові Ігорю Коломойському, в чиєму управлінні фактично знаходиться це підприємство, слід чекати чергової судової епопеї.

Але повернімося до нашого «радіо» та чужого шпигунського скандалу. Мовби пояснюючи російські ризики через старі й нові газові угоди з Україною, віце-прем’єр і міністр фінансів РФ Олексій Кудрін зазначив, що випадаючі доходи російського бюджету в результаті надання Україні знижки на газ в найближчі 10 років становитимуть по $4 мільярди щороку. Щоправда, він тут-таки запевнив слухачів, що в результаті Росія не помилиться: «Взамін ми обговорюємо інші можливості, які будуть реалізовані російським бізнесом разом з українським у розвитку енергетики, в оренді наших баз»...

Ще жорсткішу позицію щодо України зайняв одразу після відльоту Азарова на Батьківщину віце-спікер Держдуми й президент «Російського газового товариства» Валерій Язєв. Він вважає, що Україна, імплементуючи європейське законодавство в газовій сфері в національне законодавство, може закрити собі шлях до інтеграції з Росією. За його словами, в цьому випадку Україна повинна буде зняти заборони, що існують на акціонування газотранспортної системи, й при цьому виникнуть складнощі для «Газпрому» для отримання частки в ГТС України. «Вони зараз стоять перед вибором, — сказав Язєв і продовжив в ультимативному тоні: — Якщо не буде нормальних відносин... трубопровідна система України, абсолютно очевидно, зачахне».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати