Російсько-українська зустріч на високому рівні
Сьогодні в київському кінотеатрі «Жовтень» закінчується фестиваль «Богдан Ступка запрошує друзів», який тривав п’ять днів.
Як сказали організатори, ідея кіновернісажу — об’єднання культур, а це відбувається завжди навколо непересічних особистостей. А хто в нас сьогодні Актор № 1? Звичайно ж, Богдан Ступка — це, як говориться «наше все»: бренд українського кіно і театру, слава і гордість, артист загальноєвропейського масштабу (проте, сам Богдан Сильвестрович зізнається, що в нього є ідея фікс — отримати «Оскара»). У кінотеатрі «Жовтень», який через місяць святкуватиме свій 75-річний ювілей, вернісаж став прелюдією майбутніх урочистостей.
— Невже тобі 75 років? — запитували гості Ступку.
— Ні, трохи менше, — з усмішкою зазначав Богдан Сильвестрович (насправді актору ще далеко до цієї дати — йому 64 роки)…
Сьогодні Богдану Ступці вдається поєднувати творчість (грати в театрі, зніматися в кіно виробництва переважно близького та далекого зарубіжжя) з адміністративною роботою: як художнiй керівник Театру ім. І. Франка. Ступка — актор, який може зіграти все — навіть телефонну книгу, і це буде прекрасно. Якщо ви порівняєте ролі, представлені на вернісажі, а це лише маленька частина з його величезного кінорепертуару, то дивуватиметеся, наскільки різні його персонажі. При цьому, як правило, Ступка мало користується гримом. Зовні його відразу впізнаєш на екрані, але герої, яких він грає, — справжній парад характерів. Актор не рахував, у скількох фільмах він знявся, але є стрічки — знакові в його долі. Наприклад, «Білий птах із чорною ознакою» — в ній відбувся кінодебют Ступки. Коли сьогодні дивишся цю картину, то дивуєшся, як сильно грає роль Ореста актор. За 35 років роботи в кіно Богдан Сильвестрович знявся в кількох десятках картин. Дуже часто, завдяки його таланту та майстерності, навіть незначна стрічка залишається в пам’яті глядачів.
Кіновернісаж надав можливість киянам подивитися десять фільмів, у яких актор знімався, і презенти — прем’єри від друзів- кінорежисерів, які приїхали до Ступки в гості. Зокрема, нехитру, але смішну комедію «Заєць над безоднею» Тиграна Кеосаяна (прем’єра картини в Москві відбудеться лише в лютому); легендарного «Білого птаха…» і спірну «Молитву за гетьмана Мазепу» Юрія Іллєнка; історичні стрічки «Вогнем і мечем» і «Старовинну легенду» Єжи Гофмана; драму — «Водій для Віри» Павла Чухрая, «Схід—Захід» Роже Варньє та «З життя Остапа Вишні» Ярослава Ланчака. А також поспілкуватися з гостями Богдана Сильвестровича — режисерами Нікітою Міхалковим і Станіславом Говорухіним, у яких він хоча й не грав, але, як зізнався актор — «мріє про це». Вони показали на вернісажі фільми «Статський радник» і «Не хлібом єдиним». Продюсер Олександр Роднянський представив «9 роту» Федора Бондарчука.
— Для нас, тих, хто працював із Ступкою, його запрошення приїхати до Києва стало радістю, — зізнався режисер Павло Чухрай. — Він не просто чудовий актор, а співавтор картини. Коли я написав сценарій «Водій для Віри» та подивився фільм «Схід-Захід», зрозумів, що знайшов актора, який зможе зіграти роль генерала — це Богдан Ступка. Дав актору прочитати сценарій, і, бачачи його зацікавленість, запросив зніматися без жодних проб.
— Богдан Ступка — особистість, а особистостям завжди живеться непросто, — сказав Нікіта Міхалков. Богдан Сильвестрович володіє всім акторським арсеналом. Він профі найвищого класу — може грати все і робить це чудово. Остання роль, яку я бачив у його виконанні — Старий-староста в картині «Свої» Месхієва. Ступка мене своєю грою приголомшив (за цю роль актор отримав гран-прі Московського кінофестивалю, на якому Міхалков очолював журі. — Т. П. ). У цьому акторові є потужність, енергетика, гнучкість, і на екрані він завжди несподіваний і абсолютно різний… (Інтерв’ю з Міхалковим і Чухраєм читайте в найближчих номерах «Дня». — Ред.)
— Якби Богдан Сильвестрович відмовився грати в стрічці «Заєць над безоднею», то цієї картини не було б, — заявив Тигран Кеосаян. — Він грає «дорогого та улюбленого Леоніда Ілліча». І хоча героя звуть Бежнєв (без букви «р»), глядачі в цьому образі відразу впізнають нашого колишнього генсека. А те, що фільм вийшов веселим, — багато в чому величезна заслуга Ступки.
Через травму ноги не зміг приїхати в гості до Ступки Єжи Гофман. Він надiслав дуже теплу телеграму. Богдан Сильвестрович перед переглядом «Старовинної легенди» розказав, що в основі цієї картини волинські перекази. Погоджуючись грати роль короля Попіла він хвилювався, оскільки є ролі, які можуть вплинути на долю людини. Попіл — з розряду шекспірівського Макбета. «У мене був випадок у театрі, коли довелося відмовитися від ролі Майстра в «Майстрові і Маргариті», — згадує актор. — Я погано себе почував, не міг зрозуміти, що ж відбувається. Коли поміряли тиск, то він був 240 на 140. Лікар хотів госпіталізувати, але я все ж дограв виставу, а потім відмовився від ролі». До речі, Ступку відраджували від ролі Богдана Хмельницького у «Вогнем і мечем», вважаючи, що актор погоджується грати в антиукраїнському фільмі. Були навіть погрози. Але в актора гетьман вийшов справжнім українським вождем і гідним противником турків та поляків, а картина Гофмана лідером кінопрокату в багатьох країнах. «Я знявся в двох фільмах у Єжи Гофмана: чекаю третьої ролі...» … Все-таки Богдан Сильвестрович збирається отримати «Оскара».