Найкращий засіб від мігрені — гільйотина
Регіональні лідери взялися вилікувати «головний біль» Кучми шляхом розподiлу владиПерше, що зробили представники Союзу лідерів регіональної влади на своїй прес-конференції після підписання «декларації про вдосконалення державної політики» — спростували чутки про те, що: а) Союз створено з підривною метою розпуску ВР; б) Союз — частина передвиборної кампанії Леоніда Даниловича; в) регіональні еліти заради посилення власних владних повноважень готові піти на деуніфікацію України. Представники регіональних еліт задекларували свої «істинні наміри» — прозорість бюджету, стабільне законодавство, яке не дозволяє так часто, як сьогодні, міняти правила гри, «розрідження» концентрації повноважень центру.
Щоправда, все те, чого вимагають регіонали, було б логічніше вирішити через парламент, оскільки більшість вказаних проблем знаходиться якраз у віданні Верховної Ради. Більш того — представник національної ради Союзу депутат Володимир Мазуренко переконаний, що «всередині ВР давно зріє ідея двопалатного парламенту». Немає підстав думати, що спікер Ткаченко знехтував би подібними пропозиціями, особливо в період активної співпраці з місцевими радами. Олександр Миколайович також із розумінням ставився до ідеї двопалатного парламенту. Але регіональні лідери підписали декларацію «не з кандидатами в президенти, а з діючим главою держави». Очевидно, балансування «виразників інтересів регіонів» між Ткаченком і Кучмою після поразки спікера в питаннях формування тервиборчкомів і відновлення недоторканності місцевих законодавців, закінчилося на користь Леоніда Даниловича, якого за 30 днів до виборів регіонали без великих зусиль переконали вступити з ними в «паритетний союз».
«Ми сьогодні готові підписати аналогічні декларації і з головою ВР, і з прем'єр-міністром», — заявив харківський губернатор Олег Дьомін, намагаючись демонструвати «непричетність» Союзу до виборчої кампанії. Але навряд чи тепер Олександр Миколайович відгукнеться на цю пропозицію — не звик він бути «другим». В.Пустовойтенко, вочевидь, теж відмовиться від номінального союзу з регіоналами, оскільки головну «індульгенцію» гарант Конституції виділив не «Злагоді», не сформованому з великими труднощами Валерієм Павловичем великому партійному блоку «За Леоніда Кучму», а регіональним елітам. На їхню думку, регіональна перевага не вигідна, передусім, «олігархам у оточенні Президента, які сидять на бюджетних потоках». Враховуючи, що Союз ратує за відновлення цільових позабюджетних фондів і можливість доступу до ринків кредитного й інвестиційного капіталу, не складно зрозуміти, що регіональні лідери претендують не просто на крісла в неіснуючому сенаті, а передусім — на роль нового оточення старого Президента.
Кореспондент «Дня» попросила члена національної ради депутата В.Мазуренка відповісти на низку запитань, які залишилися за рамками прес-конференції:
— Володимире Івановичу, кому більше вигідне підписання декларації — Л.Кучмі чи регіоналам?
— Звісно, регіоналам, хоч і Президент на цьому виграє.
— А в чому, цікаво?
— За тієї моделі регіональної політики, яку ми пропонуємо — у глави держави «знімається з голови» дуже багато проблем. Сьогодні основна претензія до Кучми — неможливість вирішити соціальні проблеми. Так от, всі ці соціально-економічні питання перейдуть у відання місцевої влади. І тоді Президент, як добрий «тато», приїхав у будь-який регіон, спитав: «Ну, що ви тут натворили?» Кого треба — покарав, кого треба — нагородив орденом.
— Ви пропонуєте Президенту роль англійської королеви?
— Зовсім ні. Ви ж розумієте, у Клінтона теж дуже багато проблем, але при цьому соціальні — покладено на штати — нехай сенатори розбираються. А у лідера держави багато інших питань — передусім зовнішня політика.
— Кучма розуміє, що виявляється заручником регіональних еліт?
— Він це чудово розуміє, але пішов на ці кроки свідомо, бо він хоче бути хорошим Президентом. А бути хорошим керівником держави набагато легше за такої ситуації, як пропонує Союз.
— А ви впевнені, що ваші ідеї знайдуть підтримку на рівні ВР?
— Упевнений. Після виборів у парламенті буде сформовано більшість, якої так бракувало на першому етапі.
— Але ж Л.Кучмі парламентська більшість якраз не вигідна, оскільки він втрачає право формувати уряд...
— Ні, Леонід Данилович постійно говорить про необхідність формування парламентської більшості.
— А може Президент не розуміє, що говорить?
— Ні. Розуміє і говорить абсолютно щиро, виходячи з того, що тоді у нього проблем буде набагато менше...