Метанова пропозиція
Як Україні стати енергонезалежною?Зараз, після того, як Україна, здається, вирішила газову суперечку з російським «Газпромом», настав час прискорити розвиток власних газових родовищ країни.
Непоганим початком може стати використання метану вугільних родовищ у Східній Україні. Шахти Донбасу мають високий вміст цього газу і після видобутку його можна безпосередньо подавати до газорозподільної мережі. Вугільний метан добре зарекомендував себе як паливо у Сполучених Штатах, де його частка в загальному газоспоживанні складає 8%, в той час як в Україні цей показник менше одного відсотка, хоча Україна займає десяте місце у світі iз запасiв вугільного метану, які оцінюються в розмірі щонайменше 1,7 млрд. м 3 .
Видобуток та комерційне використання вугільного метану зміцнить енергетичну безпек у України, яка змушена імпортувати до 74% всього споживаного газу, загальний обсяг якого в поточному році очікуватиметься на рівні 76 млрд.м 3 , з яких 53% надійдуть iз Туркменістану і ще 21% з Росії. А запасів вугільного ме тану в Україні вистачить, щоб забезпечити споживання газу в України на сьогоднішньому рівні щонайменше на 22 роки.
Видобуток вугільного метану з шахт до початку розробки дозволить врятувати не одне людське життя. Від 1991 р., з часу незалежності, в Україні загинуло майже 4300 шахтарів і головним чином через вибухи вугільного метану. Це три життя шахтарів на один мільйон видобутого вугілля, що перетворює роботу шахт Донбасу на одну з найнебезпечніших у світі. Всім цим трагедіям можна було б запобігти.
Видобуток вугільного метану на шахтах Донбасу, глибина яких сягає 585 метрів, надзвичайно складне завдання. Геологічні умови утруднюють застосування методів гідравлічного розриву, які створюють промисловий потік метану, що підвищує ризик інвестицій.
Однак інвестори мають на увазі новий фінансовий інтерес — проекти видобутку вугільного метану в Україні можуть розцінюватись як «одиниці скорочення викидів» по Кіотському протоколу в рамках Конвенції ООН по зміні клімату. Проекти, які забезпечують використання газу, котрий в протилежному випадку міг би бути викинутий в атмосферу, можуть розраховувати отримати до 50 дол. США за 1000 м 3 за рахунок виплат за одиниці скорочення викидів, і це на додаток до прибутку, отриманого від можливого продажу газу. Загальні викиди вугільного метану в Україні становлять 2 млрд. м 3 , з яких усього 7% вловлюються і подаються для застосування. Роботи з видобутку метану, які унеможливлюватимуть подібні викиди, можуть створити додаткові прибутки і сприяти охороні довкілля.
Що ж необхідно зробити, аби все це здійснилось? Уряду України належить остаточно визначити правовий механізм, яким керуватимуться спонсори проектів по одиницях викидів згідно з Кіотським протоколом, західним урядам або установам слід взяти на себе зобов’язання із закупівлі одиниць викидів, до того ж необхідно отримати гарантії на 20 млн. інвестицій для розробки і здійснення першого проекту.
Це унікальна можливість об’єднати український та західний досвід у галузі фінансів, технологій та управління з метою підвищення енергетичної безпеки України, збереження людських життів на покращання стану довкілля.
Джеффрі БЕРЛІН — виконавчий директор компанії «ГлобалНет Файненшіал Солушнз» в Україні, інвестиційної банківської компанії, Вашингтон, США. Реймонд ОЛБРАЙТ — колишній головний віце-президент Експортно-iмпортного банку США та виконавчий директор компанії «ГлобалНет Файненшіал Солушнз».