Кияни платять
Але тарифи досі не остаточніМешканці столиці вже сплатили більш як половину нарахованих коштів за комунальні послуги. Не завадили цьому ні заклики до несплати, ні значне невдоволення киян новими цінами, ні заяви про необґрунтованість нових тарифів. У Київраді очікують, що в лютому оплата значно зросте: адже вже в січні населення сплатило на 40 мільйонів гривень більше, ніж у грудні. Про це в середу повідомив перший заступник голови Київської держадміністрації Анатолій Голубченко.
За його словами, попередні повідомлення про те, що Київрада завищує дані про оплату, не є правдивими. З нарахованих у січні 218 млн. гривень кияни сплатили вже 104 мільйони самостійно, ще понад 23 мільйони пройшли до комунальних підприємств у вигляді пільг, субсидій і компенсацій. «Це погано, це, безумовно, мало, — відзначив у доповіді А. Голубченко. — Але в січні проплата ніколи не перевищувала 75 %». Нині ж із усіма бюджетними вливаннями комунальні послуги оплачені майже на 58 %. Анатолій Голубченко спростував закиди щодо того, що кияни платять за старими тарифами. Виявляється, було лише десять випадків, коли кияни власноруч виправляли у квитанціях суми до сплати. Власники квартир без лічильників сплатили за новими тарифами повністю, а от ті, у кого лічильники є, наразі мають можливість вписувати до квитанцій меншу суму. Перевірити ці дані міська влада поки що не може...
Разом iз тим, питання законності тарифів формально досі залишається відкритим. Як уже писав «День», прокуратура Києва внесла до міськради представлення на ім’я міського голови з приводу обґрунтованості нових тарифів на комунальні послуги. Тим не менше, особливої тривоги з цього питання у прокуратурі наразі немає. За словами заступника прокурора Володимира Молодика, на сьогодні неважливо, чи було зареєстроване відповідне рішення в органах юстиції. В. Молодик зазначив, що розрахунки тарифів зараз перевіряються, а КМДА продовжує узгодження кінцевих розцінок. «Якщо з’ясується, що рішення треба було реєструвати, я гадаю, Київрада зможе розв’язати це питання, і сплата тарифів буде унормована іншим чином, — сказав заступник прокурора. — Зараз у нас немає підстав вважати, що у випадку незаконності введення нових тарифів населенню не буде сплачено відшкодування».
«Якщо виявиться, що ми помилилися, ми перерахуємо ціни для кожної людини», — запевнив Анатолій Голубченко. Підтвердив це і мер Леонід Черновецький, що завітав на засідання комісії лише на кілька хвилин. У короткій доповіді він у черговий раз зазначив, що тарифи піднімуться тільки для людей із великим достатком, тоді як для бідних киян тарифи поступово знижуватимуться до попереднього рівня і будуть нижчими, ніж в інших українських містах. Ця метаморфоза відбуватиметься ще протягом трьох-шести місяців. Після цього, за словами мера, невдоволених цінами в Києві не залишиться.
Що ж до перевірки тарифів, то цим нині займаються експерти як у Київраді, так і в прокуратурі. Коли буде оголошено остаточний висновок — невідомо. Тим часом тарифна комісія проголосувала за те, щоб долучити до перерахунків незалежну аудиторську фірму, «яка не буде зацікавлена в тому, аби комусь догодити». Депутати вже знайшли декілька таких фірм і збираються протягом двох тижнів провести серед них відбір. Після цього певний час киянам доведеться чекати на висновки, а до того нові тарифи залишатимуться в силі.
«Іншого виходу немає, — сказав А. Голубченко, звертаючись до членів комісії. — Нові тарифи дозволять забезпечити належне вивезення сміття і реформувати житлово-комунальні послуги». Щоправда, про якість послуг на останньому засіданні комісії не було сказано нi слова.