Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кругова порука дружби з МВФ

Україна збільшить внесок до МВФ на позичені у нього ж гроші
16 березня, 00:00

Задля справедливості треба сказати, що Україна ще минулого року (коли світ заговорив про фінансові труднощі, які є у МВФ) погодилася на збільшення квоти. Залишилося відповісти на два цілком логічних запитання: що це дасть Україні і звідкіля вона, напівголодна, знайде на це кошти? Отримати офіційні коментарі від Міністерства фінансів і Нацбанку виявилося важко, так що наступна інформація з анонімних, але компетентних джерел.

Так ось, згідно з положеннями МВФ, збільшення квоти дозволяє (теоретично) розраховувати на збільшення фінансової допомоги. Цікаво, що серед переліку «фінансових послуг» МВФ є програма додаткових резервів (SRF), «попросити» яку у разі фінансової кризи може країна, що збільшила квоту. Кредити з цієї програми можуть становити 300% від квоти, але умови їхнього повернення досить жорсткі — повернути кредит потрібно через 12—18 місяців. У принципі можна й пізніше, але тоді кредит виділяється під «ринкові відсотки», визначувані під час виділення кредиту. Джерела не виключають, що саме ця програма зацікавила Україну. До речі, минулого року програмою SRF скористалися Росія і Бразилія. Наслідки відомі.

Що стосується запитання про те, звідки, власне, Україна додатково знайде $93 млн. на збільшення МВФ-івської квоти, то воно стає більш пікантним, якщо пригадати, що в прийнятому бюджеті-99 взагалі відсутня стаття таких витрат (а загальна сума внесків до міжнародних фінансових організацій ледве дотягує до 42,3 млн. грн.). У Мінфіні нічого зрозумілого почути не вдалося. Однак джерело стверджує, що якщо Україні найближчим часом вдасться отримати обіцяні транші кредиту EFF до офіційного збільшення внеску, то частина кредиту (велика) повернеться назад до МВФ, але вже у вигляді внеску. Тобто за такого випадку Україна сплатить відсотки за те, що МВФ просто перекладе гроші з лівої кишені до правої, а Нацбанк, що мріє за рахунок цих кредитів поповнити свої валютні резерви, буде вимушений затягнути паска. До речі, Україна й раніше, тобто ще 1992 року, не могла самостійно сплатити навіть первинний внесок до МВФ — фінансами допомогли Нідерланди...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати