Козацьку «чайку» повинен побачити світ
Але поки що вона лежить на дні Дніпра— Спочатку я мав невеликий сумнів, але в процесі обстеження та зондування ми прийшли до висновку, що це і є козацька «чайка», — розповідає Валерій Нефьодов. — За типом судна це так званий козацький човен, будівництвом яких займалася Запорозька верф у першій половині XVIII ст. Про це свідчать креслення галерного майстра тих часів Алатчанинова, що дійшли до нас. Зазвичай «чайка» мала 12 пар весел, 4 фальконети (гармати), могла вмістити 40—50 чоловік. Довжина її була 18-20 м, ширина — 3-3,5 м. Наша знахідка підтвердила припущення, що це козацьке судно.
На 10-метровій глибині зафіксована його 76-метрова кормова частина, а на 11-метровій відстані від неї виявлена носова частина, вкрита мулом. Знахідка зареєстрована офіційно, і тепер її треба піднімати вгору, бо в умовах гідрорежиму сучасного Дніпра вона загине. З цією метою створений проект «Запорiзька «чайка», який необхідно реалізувати як мінімум за три роки. Для цього потрібно $70 тисяч. Але головне — не гроші, а підтримка реліквії державою, яка повинна, пишаючись своїм історичним минулим, забезпечити «життя» знахідки в суспільстві, захистивши її, насамперед, від руйнування.
Проект «Запорiзька «чайка» повинен стати загальнодержавним. Його етапи передбачають створення фонду та національного комітету, а також дослідження, підняття, реконструкцію судна, музейне експонування.
Знахідка має не тільки національне, а й світове значення. «Чайка» буде символізувати розвиток вітчизняного мореплавства так само, як і підняті з водних глибин судна «Ваза» (Швеція), «Вікторі» (Великобританія), «Амстердам» (Голландія), норвезькі кораблі вікінгів...
До речі, завдяки підводним пошукам давніх цінностей протягом останніх тридцяти років вдалося знайти лише деякі суднові деталі, предмети побуту, зброю — пов'язані з існуванням Хортицької Січі, козацькими походами.
Про цю знахідку знають не тільки в нашій країні, а й за її межами. Англійці, члени Підводного спілки, виявили бажання допомогти. Але й нашим людям ця справа не чужа: про готовність підтримати проект заявило запорізьке представництво Всеукраїнського благодійницького фонду «Соціальній захист». Однак у будь-якому випадку роботи з дослідження козацької «чайки», її захисту має курирувати держава.