Експорт страху з Росії зростає
Влада продовжує лякати населення терактами
Те, що російський психологічний терор, заснований на реальному військовому тероризмі, «зрикошетить» по Україні, стало зрозуміло відразу після вибуху на Манежній площі в Москві. Але щоб вітчизняні засоби масової(!) інформації самі нагнітали пристрасті, залякуючи і без того неврівноважених від сьогоднішнього життя українських громадян, — у це вірити не хотілося. Але тепер довелося. Цього тижня газета «Факти» (ну як не пригадати численні прогнози про те, що сьогоднішня влада спробує використати російський терористичний психоз у своїх, суто політичних, передвиборних цілях) поспішила передати читачам сенсаційну інформацію: мовляв, за декілька хвилин до приїзду на Львівщину прем'єра Валерія Пустовойтенка правоохоронці не дали здійснитися страшному терористичному акту.
Тобто винятково завдяки їхнім умілим діям у вестибюлі ресторану «Беркут» не вибухнули два артилерійські 76-міліметрові снаряди і граната Ф-1 із запалом (самі по собі напрошуються аналогії «терористичного акту» з життя іншого — колишнього — прем'єра). Так от, як запевнив кореспондента «Дня» Миколу САВЕЛЬЄВА начальник карного розшуку Львівської області Петро Глушин, «Факти» справді «поспішили». Фахівець стверджує, що граната Ф-1 виявилася учбовою, «бойові» снаряди — лише гільзами від снарядів, а вся ця «терористична акція» — незрозумілою витівкою. До того ж, навіщо в описаній газетою історії (яку багато хто з аналітиків іронічно називає органом російських іміджмейкерів) згадали прем'єра Пустовойтенка, — ні правоохоронці, ні львів'яни зрозуміти не можуть — до ресторану «Беркут» Валерій Павлович заїжджати не збирався. Зрозуміло одне — в Україні є реальні люди, котрі не збираються втрачати унікальну (хвалити Бога, війна в Росії не щодня) можливість поспекулювати на страху пересічних громадян. І, можливо, навіть таким чином «пояснити» їм необхідність запровадження, наприклад, комендантської години чи — що, безумовно, вигідніше — надзвичайного стану.
До речі, на прес-конференції, яка відбулася цього тижня в Москві, головний психотерапевт російської столиці Юрій Бойко, говорячи про наслідки терактів, які шокували світову й особливо російську громадськість, заявив: «Прогримів психологічний вибух». За його словами, з того моменту, коли стався перший вибух на Манежній площі, до державних психотерапевтичних служб звернулося 600 чоловік, повідомляє Lenta.Ru. Фахівець заявив, що терор «приносить психічну поразку, у людей немає впевненості в тому, що це не повториться. Люди бояться за свої життя і життя своїх близьких, а тому готові підносити кожного, хто хоч щось реальне зробить для їхньої «безпеки, навіть якщо ця «безпека» входить у їхні прямі обов'язки й оплачується грошима платників податків.
Тим часом, на київському засіданні керівників міністерств і відомств за участю першого заступника голови СБУ Юрія Землянського говорилося, що політична дестабілізація в Росії швидше за все торкнеться України, адже, за словами Ю.Землянського, кордону між Україною та Росією практично немає. Службою безпеки України зафіксовано випадки «підготовки умов для переселення в Україну груп з числа чеченських бойовиків». «Є факти, коли в Одесу приїжджають посланці і викуповують квартири, орендують їх, готують для переселення груп чеченських бойовиків в Україну», — сказав Ю.Землянський. Однак ситуація контролюється. За словами першого заступника голови СБУ, зусилля особового складу служби «зосереджено на виявленні членів терористичних і релігійних екстремістських організацій серед іноземців, які прибувають чи постійно проживають в Україні». Передусім, підкреслив він, це стосується вихідців з країн Близького Сходу та Кавказького регіону. Окрім того, за словами Ю.Землянського, здійснюється «оперативне опрацювання громадян України, котрі брали участь у бойових діях, у тому числі в гарячих точках, фахівців підривної справи, екстремістськи налаштованих осіб і представників злочинного світу». У зоні уваги СБУ екстремістськи налаштовані лідери й активісти деяких центральних і регіональних громадсько- політичних (? — Ред. ) структур, насамперед, незаконних воєнізованих формувань. Також під особливим контролем перебувають об'єкти й будинки акредитованих в Україні іноземних держав, передусім, Росії. До речі, після засідання, повідомляє Інтерфакс- Україна, міністр МВС Юрій Кравченко заявив, що прикордонники вже затримали майже тисячу осіб з «кримінальним відтінком», які перетинали кордон України з вибухонебезпечними речовинами, зброєю чи вибухівкою. Крім того, стверджує Ю.Кравченко, вже вилучено 714 кг вибухівки, 382 одиниці вогнепальної зброї, зафіксовано 52 злочинні угрупувань «на етнічній основі», 120 чоловік затримано й арештовано за «порушення національного законодавства». Україна робить все, щоб захистити свій народ від терористичних виявів, заявив міністр внутрішніх справ. Власне кажучи, все вище сказане є предметом повсякденної роботи як Служби безпеки, так і Міністерства внутрішніх справ. Однак детально розповідається про це лише останнім часом...
Проте серед населення України (на відміну від силових структур) психологічні наслідки московських і волгодонської трагедій поки не такі значні. Головним чином вони виражаються у відповідного змісту анонімних дзвінках до відповідних органів. Якщо не рахувати історії з ніби замінованим залізничним вокзалом столиці, майже все — витівки школярів (хоча винних знаходять не так вже рідко, і тоді підліткам «мало не здається»). Однак тема можливої небезпеки подібного психологічного «налаштування» суспільства досить серйозна. Це підтверджують і фахівці. Як заявив кореспонденту «Дня» Олександру МІХЕЛЬСОНУ доктор психологічних наук, завідувач кафедрою соціальної психології Нацiонального університету ім. Т.Шевченка Микола Корнєв, психічний терор, точніше, вплив терору на масову свідомість, можна назвати одним із найстрашніших видів зброї. М.Корнєв вважає складним прогнозування всіх наслідків застосування психічного терору в Росії для української громадськості, оскільки «в нас багато різних груп населення з різним рівнем розвитку мислення й уміння оцінити ситуацію». Оскільки подібні варварські акції розраховані не на розум, а на почуття, головне, що прості громадяни можуть протипоставити психологічному ефекту терору — це спокій і тверезу оцінку того, що відбувається, несхильність до тих чи інших крайнощів, стверджує фахівець. Тим часом у переповнених тролейбусах українських міст, де колись найнахабніші пасажири «завойовували життєвий простір» вигуками типу: «Обережно, у мене відро фарби!» скоро, схоже, почнуть лякати бомбою в дипломаті. Але одна річ — відносно невинні витівки громадян, а інша — дії держвлади, яка замість того, щоб «гасити» масові побоювання та зосередитись на забезпеченні особистої безпеки громадян, навпаки — провокує «терористичну істерію».