Екс-канцлер працевлаштувався...
Колишній канцлер ФРН Герхард Шредер офіційно обраний головою комітету акціонерів компанії — оператора Північноєвропейського газопроводу. Таке рішення прийняв комітет акціонерів.
Північноєвропейський газопровід — проект нового маршруту транспортування російського газу до Європи. Газопровід дозволить прямо зв’язати газотранспортні мережі Росії та країн Балтійського регіону з загальноєвропейською газовою мережею, за відсутності на його шляху транзитних держав. Раніше країни Балтії та Польща висловилися доволі негативно щодо таких намірів. Вони вважають, що Москва використовуватиме новий газопровід для політичного шантажу.
Сам Герхард Шредер спростував будь-які «політичні» підозри. Він вважає недоречним навіть дискусію про те, що будівництво газопроводу ущемляє інтереси України та Польщі. «Ви знаєте, що не тільки в Німеччині, але й в усій Західній Європі зростає попит на газ і тому так важливо побудувати цей газопровід», — сказав він, виступаючи на прес- конференції в «Газпромі». «Він повинен забезпечити надійність газопостачання до Європи, а те, що при цьому зачіпаються якісь інтереси України й Польщі — це неправильна дискусія», — вважає екс- канцлер Німеччини.
Нове працевлаштування викликало масу критики у світових ЗМI ще в минулому році, коли тільки стало відомо про подібні плани екс-канцлера. Нова хвиля критичних зауважень виникла у зв’язку з іще однією ініціативою Герхарда Шредера. Під час нинішнього візиту до Москви він висловив ідею створення німецько- російського експертного інституту — своєрідного мозкового центру в Німеччині, який би, за словами екс-канцлера, дозволяв поліпшити стратегічне партнерство між Німеччиною та Росією. На батьківщині пропозиція Шредера, схоже, не знайшла підтримки. «Колишньому канцлеру слід би представляти інтереси Німеччини в Москві, а не російські інтереси в Німеччині. Щодо інших пан Шредер назвав би це «непатріотичним», — говорить лідер німецької Вільної демократичної партії Гідо Вестервелле. Голова партії «Зелених» Клаудіа Рот сказала: «Лобістський центр Росії повинен був би стати центром лобіювання демократизації Росії, закінчення війни в Чечні, припинення підтримки диктаторів типу Лукашенка й вільних виборів у Білорусі».
КОМЕНТАР
Герхард ГНАУК, німецька газета «Ді Вельт» (кореспондент у Польщі й Україні):
— Німецька громадськість за всі роки перебування Герхарда Шредера на посаді канцлера йому багато що й не одноразово прощала. Тому, не приховуватиму, мене обрадувала гостра, критична реакція на його входження після відходу з посади глави уряду в проект Балтійського газопроводу. Причина такого відношення до рішення Шредера полягає, швидше, в німецькому розумінні розділення політики та бізнесу. Мало кого при цьому цікавлять виправдання й аргументація, які висловлюються з приводу доцільності його участі в проекті. Багато запитань викликає також ідея створення експертного інституту, який повинен слугувати поглибленню взаєморозуміння між Німеччиною та Росією. Хотілося б вірити, що Герхард Шредер, коли говорив про Росію, мав на увазі регіон Східної Європи загалом. Якщо це так, то я був би дуже радий створенню такого центру.