Держава продає «останні штани»
Кабмін пропонує купити держпакети акцій 304 хлібоприймальних підприємствДержава готова продати свою частину акцій в 304 ВАТ, створених на базі хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств, перелік яких уже затверджений Кабміном. Офіційна аргументація просто вражає: «Забезпечення додаткових надходжень грошових коштів від приватизації до держбюджету».
У країнах, що посилено рухаються до ринкової економіки, нагадаємо, приватизація служила не інтересам бюджету, а формуванню приватної власності. Але ми — країна не така, тому наша держава, не вирішивши питання власності на землю (а отже, викресливши зі списку переважну більшість іноземних інвесторів), продає хлібні елеватори (чим, між іншим, позбавляє себе реального важеля експропріації зерна). І заради чого?
Вчора джерело з уряду, яке побажало залишитися невідомим, розмірковувало на тему випадкового(?!) збігу інтересів двох лобі. З одного боку, МВФ притримує черговий, цього разу $180-мільйонний транш кредиту ЕFF (рада директорів МВФ знову розгляне це питання майбутнього вівторка), вимагаючи від України ринкових перетворень у сфері комунальних тарифів та АПК (в останньому МВФ-вівці не сприймають радянських методів держрегулювання), а з іншого боку, стверджує джерело, одноразовий вихід на ринок приватизаційного продажу понад трьохсот хлібних (в прямому і переносному значенні) об'єктів свідчить про наявність покупця, зацікавленого в сильній конкуренції мiж пакетами акцiй, а вiдтак — у зниженні цін на держпакети.
Голова контрольної комісії ВР iз питань приватизації Олександр Рябченко в розмові з кореспондентом «Дня» передбачив, що в сьогоднішніх умовах український елеватор, побудований ще при «розвинутому соціалізмі», потягне в середньому на $100—200 тис. Він же стверджує, що є таки пара-трійка українських громадян, якi мають бажання і можливості в передвиборній ситуації (тобто при практичній відсутності на сьогоднішньому українському ринку розсудливих іноземних інвесторів) прикупити собі низку хлібозаготівельних підприємств. Тим більше, коли держава, за образним висловом О.Рябченка, продає їх, як «останні штани».
Учора ж «Дню» у Фонді держмайна повідомили, що щойно отриманий з Кабміну перелік хлiбозаготівельних і хлібоприймальних підприємств підлягає уточненню. Очевидно, в Фонді буде створена спецкомісія, яка для кожного «конкретного елеватора визначить найбільш ефективні способи продажу акцій», тобто рекомендує, як саме їх продавати — на комерційних або некомерційних (що цікавіше) конкурсах. Спеціальний департамент ФДМ за відповідною методикою оцінить держпакети акцій кожного такого підприємства. А це означає, що торг за «хлібні штани» тільки розпочався.
ДО РЕЧI
Як офіційно нагадали вчора «Дню» у Фонді держмайна, Президент використав право вето на прийнятий ВР (9.07.1999 р.) Закон України «Про внесення змін до ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного майна». Цей закон забороняв приватизацію хлібоприймальних та хлібозаготівельних підприємств, майно яких внесено до статутного фонду Державної акціонерної компанії «Хліб України».
Чинний сьогодні президентський указ від 15.06.1993 р. «Про корпоратизацію підприємств» (у якому передбачається механізм перетворення державних підприємств у ВАТ) не поширюється на ДАК «Хліб України».