Блочно-етичний варіант
Учорашня «партія влади» втрачає владу над кадрамиПолітвиконком Народно-демократичної партії задовольнив прохання народного депутата, екс-віце-прем'єра Анатолія Кінаха про вихід з цієї партії у зв'язку з участю у створенні іншої — Партії промисловців і підприємців України.
Лідер НДП, екс-прем'єр Валерій Пустовойтенко охарактеризував вчинок А. Кінаха як «дії, несумісні з принципами внутрішньопартійної етики», повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу НДП. Адже НДП «завжди відстоює інтереси середнього та малого підприємництва, і надалі активно залучатиме представників промислових та підприємницьких кіл до своїх лав». Однак, згідно з версією компетентного джерела, Валерій Павлович був незадоволений не стільки створенням нової партії, яка обіцяє захищати інтереси насамперед директорського корпусу (!) промислових підприємств, скільки «кидком» НДП у непростий для цієї партії час, та ще й з перспективою «повитягувати» з учорашньої партії влади наявних там підприємців (з усіма морально-фінансовими наслідками, що випливають з цього), представників нинішнього уряду (що потенційно може викликати перерозподіл владної милості) і надалі зблокуватися з давніми конкурентами самого екс-прем'єра.
Водночас сам екс-віце-прем'єр, народний депутат Анатолій Кінах , котрий дав учора «Дню» ексклюзивний коментар, заявив, що не хотів би вступати з Валерієм Павловичем у дискусії щодо етики.
— Ми робимо все прозоро, а не шляхом кулуарних змов. Створення нової політичної партії з робочою назвою Партія промисловців і підприємців України не одноосібне бажання Анатолія Кінаха, а рішення засідання правлiння Української спілки промисловців і підприємців та Конфедерації роботодавців, у зв'язку з ускладненням соціально-економічної, полiтичної ситуації в країні. Загострення відносин у парламенті, неприйнятий бюджет, проблема зовнiшнього боргу — все це не укрiплює стабільності і підриває довіру до влади як усередині країни, так і поза її межами. Аналізуючи все це, ми передбачаємо, що можливі дострокові вибори у парламент можуть привести до посилення лівих сил, тому необхiдно консолiдувати зусилля всiх, хто намагається закрiпити незворотнiсть демократичних, ринкових реформ.
— Анатолію Кириловичу, останні акції УСПП, що активізують увагу на негативних тенденціях в економіці, свідчать не тільки про деяке розходження із нинішнім урядовим курсом, а й, напевно, про деякий антагонізм між нинішнім прем'єром Віктором Ющенком та УСПП?
— Зовсім ні. Ми розділяємо ідеологію уряду щодо реформування, але нас не задовольняє те, що формування бюджету, податкова і соціальна політика не створюються на основі національного інтелекту, який спирається на професіоналізм підприємців, промисловцiв, зворотний зв'язок з регiонами, а робиться шляхом копіювання вимог МВФ без оптимізації зворотного зв'язку з внутрішнім потенціалом країни. Ми вважаємо, що таким шляхом неможливо сформувати адекватну державну політику у соціально- економічних сферах. Проте ми готові до співпраці з кабінетом Ющенка, пропонуючи все конструктивне, прогресивне і професійне від українських промисловців і підприємців.
— На думку деяких експертів, нова партія не зможе спиратися тільки на директорський корпус підприємств і розширюватиметься за рахунок дрібних підприємців і людей, що просто підтримують ідею. Таким чином, згодом ви виявитеся в одній ніші з уже розкрученими партіями на зразок СДПУ(о), «Демократичного союзу», «Батьківщини». До чого ви прагнете (готуєтеся): до конкуренції чи ж до створення єдиного блоку?
— Ми не прагнемо створити корпоративну партію. Наділені здоровим глуздом розуміють, що від ефективної роботи промисловості та підприємництва залежать і пенсії, і якість освіти, і соціальні гарантії. В умовах, коли, наприклад, безробіття перестає бути чисто економічною і навіть політичною проблемою, а загрожує вже й національній безпеці, люди повинні об'єднуватися незалежно від політичних поглядів. Щоб із максимальним ефектом вирішити нинішні гострі питання, ми розглядаємо і блоковий варіант. Саме блок політичних сил може дати потрібний країні результат. На методи проб і помилок вже немає ні сил, ні часу.
— А як вирішилося питання з членством у партії віце-прем'єра Юрія Єханурова і голови Держкомітету з питань підприємництва Олександри Кужель? Чи готові вони об'єднатися з вами?
— Коли готувалися основоположні документи, Юрій Іванович був включений як керівник Спілки малих та середніх підприємств. Однак він же ще й віце-прем'єр, член партії НДП, тому до його подальших коментарів ми поставилися з розумінням. Я думаю, що після легалізації партії (9 січня) кожен вирішить питання свого членства у нашій партії. Те ж можу сказати і про участь Олександри Володимирівни.