Біль серед нас
Цей хлопчик — пацієнт онкологічної лікарні. У середньому в Україні щодня реєструють три випадки захворювання на рак у дітей, а протягом останніх п'яти років кількість маленьких хворих збільшилася майже у 2,5 разу. У світі з десяти дітей вилікувати рак можна у восьми. В Україні з десяти вмирають шестеро дітей. Серед різних причин смерті у дітей до чотирьох років злоякісні пухлини займають п'яте місце, а в старших вікових категоріях поступаються лише смертності від нещасних випадків. Не остання частина провини в цій страшній статистиці лежить на Чорнобильській атомній станції, що вибухнула 20 років і один день тому.
Насправді лікарі-онкологи заперечують пряму залежність кількості захворювань на рак від рівня радіації, відповідно й від аварії на ЧАЕС. Проте, як це заведено, до річниці, тим паче «круглої», трагедії різноманітні міжнародні організації представляють результати своїх досліджень і своїх цифр, найчастіше вельми і вельми невтішних. Скажімо так, не для тих, в кого слабкі нерви.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) зазначає, що в Україні, Росії та Білорусі діагностовано понад 5 тис. випадків раку щитовидної залози у людей, які були під час чорнобильської аварії дітьми й підлітками. Найближчими роками в цих країнах від раку помруть ще приблизно 9 тисяч людей, зазначається в доповіді цієї організації. У свою чергу, британський вчений Іан Ферлі оцінює цифру жертв чорнобильської трагедії в 30—60 тис., повідомляє Інтерфакс-Україна. Екологи Greenpeace прогнозують нам ще більш «світле майбутнє» — вони не погоджуються з оцінками МАГАТЕ і ООН і заявляють про смерть 100 тис. людей у всьому світі лише від онкологічних захворювань, викликаних у всьому світі Чорнобилем. Вважається, що... більша частина жертв Чорнобиля померла або помре від раку.
Громадянам України, які проживають на забруднених територіях, радимо не брати цю статистику надто близько до серця — нам з нею, вибачте, ще жити. Це по-перше. По- друге, науці, як відомо, властиво помилятися. По-третє, складені європейцями або американцями прогнози типу «більшість з них помре» взагалі виглядають дещо глумливо. Адже вони знають, що ці люди — яким обіцяють невідворотну смерть, також ознайомляться з результатами досліджень. Ця так звана «правда про Чорнобиль» дуже дорого обходиться нашому суспільству — соціальною депресією й, відповідно, реальним збільшенням кількості смертей.
Але... Чорнобиль може трапитися у будь-якій країні. Людство не встигає за власними технологіями, не завжди може впоратися з ними. Тому найбільш актуальним має бути питання «що робити?», а не «скільки українців помре через Чорнобиль?».