Біль інвестора
Чому заведено обманювати тих, хто вкладає гроші?Сьогодні в Києві продовжиться судовий розгляд у справі про покупку Національною резервною корпорацією (Росія) 50% акцій у ЗАТ «Готель «Україна». Напередодні депутат Державної думи РФ, президент Національної інвестиційної ради Олександр Лебедєв назвав ситуацію навколо київського готелю «Україна» спробою переділу власності та погрозив узагалі припинити інвестиції в Україну.
Схоже, «готельний» скандал значною мірою спростовує не лише заяви голови Фонду держмайна Валентини Семенюк про те, що «в Україні немає реприватизації», а й обіцянки Президента країни Віктора Ющенка. Цитуємо одне з традиційних суботніх радіозвернень глави держави та гаранта конституційних прав до громадян: «Як Президент України, я гарантую — реприватизації не буде». Зі сказаного Ющенком далі можна зробити висновок, що нова влада підтверджує курс на визнання результатів приватизації й з повагою ставиться до прав власності. «Моя команда докладає всіх зусиль для поновлення діалогу між владою та підприємцями, ускладненого непродуманими заявами попереднього уряду про реприватизацію», — сказав Президент.
Але що ж тоді відбувається з покупкою, зробленою в Україні НРК?
Значний російський інвестор висловив також обурення у зв’язку з арештом на українсько-російському кордоні наприкінці березня його помічника та консультанта Національної інвестиційної ради, громадянина Росії Володимира Ткача. Він, за словами Лебедєва, консультував НРК у її майновій суперечці про 50% акцій у ЗАТ «Готель «Україна». Думець назвав усі обвинувачення на адресу Ткача (йому приписують махінації з продажем туристичних путівок) «смішними». При цьому Лебедєв назвав арешт свого помічника новим поворотом у розвитку конфлікту та спробою певних сил в Україні «займатися переділом власності неправовими методами», для чого «задіяні неправові механізми, а Володимир Ткач узятий як своєрідний заручник».
Російський інвестор повідомив, що звернувся до лідерів партій, які перемогли на парламентських виборах, — Віктора Януковича (Партія регіонів), Юлії Тимошенко (БЮТ), Олександра Мороза (Соцпартія), Петра Симоненка (Компартія), до секретаря РНБО Анатолія Кінаха як координатора комісії президентів РФ і України, а також до омбудсмана Ніни Карпачової з проханням сприяти в урегулюванні ситуації навколо готелю «Україна». За словами О. Лебедєва, понад рік «усі практично державні відомства судяться з НРК щодо готелю «Україна». Відбулося 13 засідань судів першої інстанції. «Із правового погляду, в нас залізобетонна позиція», — зазначив Лебедєв. Але, мабуть, він не дуже впевнений, що вона точно так само виглядає з позиції сумнозвісного в усьому світі українського судочинства. Тому, як сказав Лебедєв, найближчим часом НРК збирається залучити для участі в судових процесах американських адвокатів. Відомий своїм позитивним висловлюванням на адресу Майдану та підозрюваний навіть у матеріальній допомозі учасникам помаранчевої революції, інвестор, мабуть, доведений мало не до відчаю. Відповідаючи на запитання Інтерфакс- Україна про те, кого він обвинувачує в затягненні майнового спору, Лебедєв сказав: «Крім як на президента, ні на кого відповідальності не покладеш». Схоже, далі йти нікуди.
Лебедєв також висловив обурення діями української влади стосовно власності НРК і тих проектів, де НРК є інвестором. Зокрема, це пансіонат «Море» в Алушті (автор не може втриматися, щоб не засвідчити: там створено щось казкове), реконструкція Театру Чехова в Ялті. «Ми згорнемо все це зовсім, — сказав він і додав: — Ми згорнемо реконструкцію Театру Чехова, оскільки це взагалі добродійний проект на 10 мільйонів євро. А храм (в селищі Малореченському в Криму) добудуємо. На цьому припинимо будь-яку діяльність на території України». Колишній банкір при цьому наголосив, що за сім років присутності на українському ринку діяльність НРК із комерційного погляду була нерентабельною. Загальна сума інвестицій становить приблизно $300 мільйонів.
На думку О. Лебедєва, в Україні «не дуже... раді» приходу російського бізнесу. Зокрема, це стосується і затягнення переговорів з Ощадбанком Росії з приводу продажу банку «НРБ Україна». «Це також можна розглядати в контексті згортання деяких наших проектів», — наголосив Лебедєв. Щоправда, Нацбанк України офіційно стверджує, що не отримував клопотання від російського Ощадбанку на купівлю цього банку. Але джерело в НБУ процитувало «Дню» слова голови НБУ Володимира Стельмаха, сказані у вузькому колі: «Закон не дозволяє не дати їм (НРК і Ощадбанку. — Авт. ) дозволу». Тож, схоже, Лебедєв влучив у точку, коли стверджував, що «питання про присутність тут великого російського державного банку є для деяких місцевих політиків питанням політичним...». Із такою оцінкою погоджується і голова наглядової ради банку «НРБ Україна» В’ячеслав Юткін. В інтерв’ю «Дню» він зазначив, що «справа стосовно готелю «Україна» вже рік знаходиться в суді першої інстанції. У результаті понад рік заморожені інвестиційні кошти корпорації в розмірі $20 мільйонів. Готель не реконструюють. І вся ця справа не має ні інвестиційної, ні судової перспективи. І, мабуть, головне, що всі заяви про те, що процес реприватизації закінчився і настали якісь нові часи, не мають під собою жодних підстав». На думку Юткіна, в основі всієї цієї колізії лежить прагнення якоїсь близької до влади структури заполучити готель у свої руки. «Нам про це відомо, і саме тому Лебедєв виступив із такою заявою», — пояснив банкір і додав: «Ми направляли листи і в Кабмін, і ФДМУ, і в РНБОУ з проханням знайти рішення, провести якісь переговори, зрозуміти, що хотіла б адміністрація зробити з цим об’єктом, але все залишається без відповіді». Що стосується продажу банку, то Юткін наголосив: «Будь-яка інша країна, яка потребує дешевих довгих ресурсів, лише вітала б прихід такого банку, як Ощадбанк Росії».