Вільним людям — вільну музику!
«День» продовжує огляд найцікавіших фестивалів на найближчі місяціХоч я народилася і навчалася в Західній Україні, та, вочевидь, мої музичні смаки формувалися на фестивалях. Із друзями побували на перших «Червоних рутах», «Тарасах Бульбах», «Оберегах»... До речі, дехто з них навіть заснував у рідному Тернополі рок-забаву «Нівроку». Власне, «Червона рута-89» неофіційно поділила нашу музику на радянську і нову українську. Остання, можна сказати, була передвісником незалежності України. Вона вивільняла із «совка», надавала життєствердних сенсів... За ці роки лави фестивального руху не порідшали. Навпаки. Їх поповнило ще більше прихильників. Адже якісна українська музика, що звучить на найрізноманітніших дійствах, являє собою противагу чужомовній «махровій» попсі. «Зовсім не дивно, що окремі події в «Польових дослідженнях...» Оксани Забужко та, якщо не помиляюся, «Рекреаціях» Юрія Андруховича відбуваються на фестивалях «Оберіг» і «Вивих»,— зазначає режисер, співорганізатор «Мазепи-фесту» Сергій АРХИПЧУК. — Така паралельність підтверджує глибоку тенденцію, яку зауважив в українській культурі Іван Дзюба — феномен з'єднаних судин. Те, що колись поет-початківець Сергій Жадан зі свого Харкова приїжджав у маленьке волинське містечко Дубно на «Тараса Бульбу», аби перейнятися духом новітньої молодіжної культури, є свідченням, що мисляча людина, яка хоче найгостріше і найточніше бачити й відчувати, долучається до фестивального руху. Для мене фестивальний рух є також рухом незалежної України. Якщо подивитися на «одержавлені» дійства, то на них збиралися «вершки» заради «вершків» — часто-густо на поталу аж надто масовим смакам. Натомість фестивальний рух свідчить про велику повагу до тих виконавців, жанрів, напрямків, які здебільшого залишаються поза увагою комерційних телеканалів і ЗМІ загалом. Це аж ніяк не означає, що рок-музиканти не виступають на великих майданчиках чи недосягають фінансового успіху. На цьогорічному «Мазепі-фест» я відчув ту публіку, яку не потрібно агітувати за Україну. Вона є проукраїнською тасконсолідованою. І це є великим ужинком українського фестивального руху!»
«СЛАВСЬКЕ-РОК»
30 липня — 1 серпня
с. Славське Сколівського р-ну Львівської обл.
Барвисті повітряні змії літатимуть над фестом «Славське-рок». Як у дитячих мріях чи снах! Їх запускатиме в небо клуб «Hi-fly». Декілька привезе «готових», а решта — «виготовлятиме» разом із вами — на майстер-класах.
Для тих, хто активний, любителів пригод і ризику організатори влаштовують «Славське Рок Трофі». Це — змагання на позашляховиках і квадромотоциклах. Траса, яку потрібно здолати, становить близько 50 км і пролягає серед гір, що на практиці означає: стрімкі підйоми, спуски, хребтові дороги... Одним словом, починайте організовувати клуб уболівальників. Очікування переможця (переможців?) на фініші спричинить вибух адреналіну не менше, ніж у самих учасників.
За програмою керамічного симпозіуму «Біле дерево» спорудять садово-паркову скульптуру «Дерево життя». Це буде колективною роботою художників-керамістів. Такий символ обрали невипадково. Він уособлює зв'язок поколінь, минулого з майбутнім, часу та простору і повсюдно присутній у нашій прадавній культурі. А про музичну частину «День» уже писав, тож читайте попередні матеріали.
Схоже, кажуть правду, що «Славське-рок» — один із найбагатших на враження фестивалів.
«КОРДОН 835»
21 — 22 серпня
Кречів — Крилів — Нововолинськ
На руслі річки Буг неподалік села Кречів, м. Нововолинськ (Волинська область) та острова Крилів (Люблінське воєводство) відбудуться Європейські дні добросусідства. Спеціально до цієї події на прикордонних територіях України та Польщі буде споруджено міст над Бугом. У програмі заходів: форум транскордонної співпраці, екуменічна молитва за участю ієрархів та духовенства із двох країн, транскордонний ярмарок, футбольний матч за Кубок добросусідства, Міжнародний театральний фестиваль «Без кордонів» (імпрези вуличних театрів, вогняне шоу, лицарський та козацький турніри...), а ще парад повітряних куль, виступи українських і польських фольклорних ансамблів... «Родзинкою» будуть ленд-арт та інсталяція з птахами по обидва береги річки. Кульмінацією ж стане музичне дійство «Кордон 835», де український гурт «Мет Хетс» та польська команда «Сідней Поляк» зіграють спільний концерт.
Подія має на меті поглиблення польсько-української співпраці, популяризацію української культури за кордоном, зміцнення мостів між народами, які творять європейську спільноту. Як лапідарно зауважують організатори (окремо хочеться згадати греко-католицького священика-подвижника Стефана Батруха та Фундацію духовної культури прикордоння (Люблін), МГО «Академію української молоді» (Львів) при співпраці з ВОМГО, «Асоціацією молодих реформаторів») — у неба та музики немає кордонів.
«КАЛИНОВЕ ЛІТО НА ДНІПРІ»
20 — 25 серпня
м. Комсомольськ Полтавської обл.
Цьогоріч фест проходитиме вдесяте і збере фольклорні ансамблі з Північного Кіпру, Туреччини, Індії, Ірану, Словенії, Вірменії, Білорусі, Росії, Литви та, звісно, України. Адже мета дійства — зокрема популяризація давньої української культури вдома і за кордоном. До речі, фест проводиться по лінії Міжнародної організації ЮНЕСКО, яку в нашій державі представляє українська секція СІОFF, очолювана Юрієм Войнаровським із Луцька. Тож забавлятися можна буде під співи й танці російської «Вечерки», кіпрського «Ізкелю...», словенської «Тіне Розанк», вірменського «Салмасту», литовської «Свези», білоруської «Медуніци»... Строкате розмаїття культур буде представлено на сцені, спорудженій на мальовничій Дніпровій набережній. За словами директора дійства Ірини Зеленської, п'ятдесятитисячний Комсомольськ впевнено втілює свої амбітні плани — стати фестивальним і туристичним містом.
«МАЗЕПА-ФЕСТ У ПОХОДІ»
4 — 5 вересня
м. Харків
Фестиваль, що вже вісім років поспіль збирає в Полтаві найцікавіші та найвідоміші гурти з усіх регіонів країни, завітає до свого слобожанського брата Харкова. Мазепинське «баРОКо» знову стане символом українського Відродження на Лівобережжі. Саме зі Слобожанщиною багато в чому пов'язана доля великого патріота — обрання його Коломацькою радою, розбудова багатьох храмів, шкіл.
Місто великого філософа Сковороди, розстріляної інтелігенції та кобзарів — його доля невід'ємна від долі України. Ця земля пам'ятає і шанує своїх героїв. І саме тому у світлі харківських подій останнього часу (підписання харківських угод у квітні цього року, зелені страйки проти вирубування паркової зони, антитабачникова кампанія) надзвичайно важливо, що перший похід «Мазепа-фесту»— саме до Харкова.
Цей фестиваль зможе протиставити сваволі чиновників та політиканів здоровий український дух у відстоюванні правди, справедливості й вільного громадського волевиявлення.
Фестиваль збере колективи з усіх куточків країни та відомі харківські гурти, аби ще раз підтримати українську культуру, запобігти новій культурній руїні в державі. Мазепа-фест у поході! Вільним людям — вільну музику!