Стрічка «Хайтарма» здобула «Ніку»
Картина «Хайтарма» з бюджетом більше півтора мільйона доларів знімалася 2012 року в Криму, повідомляє ukrinform.ua. Трагічна сторінка в історії кримських татар показана через призму сприйняття славетного льотчика, двічі героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана.
В інтерв’ю «Дню» (№107, 2013 р.) режисер сказав: «Я мріяв зняти його з тієї миті, як почав працювати в кіно. Драматургічний задум склався в мене давно. У дитинстві Крим мені бачився як рай на землі завдяки розповідям батьків про землю, про людей, що там жили, про героїв. Дуже часто звучало ім’я Ахмет-Хана Султана як людини, яка завжди прагнула довести, що вона є частина цього народу, який любить життя і цінує дружбу та добросусідство. Певним чином зйомки «Хайтарми» — мій синівський обов’язок, обов’язок перед родом».
Фільм зняли на кошти бізнесмена Ленура Іслямова на першому кримськотатарському телеканалі АТР. Режисер картини і виконавець головної ролі — відомий київський актор Ахтем Сеїтаблаєв. У кінострічці знялися: Олексій Горбунов, Юрій Цурило, Андрій Самінін, Олексій Тритенко, Дмитро Суржиков.
Зйомки проходили в Алупці, Бахчисарайському районі й Судаку. У масових сценах можна побачити півтори тисячі кримчан з усього півострова, зокрема, це літні люди, які самі пережили депортацію 1944 року.
Нагадаємо, співробітники НКВС провели депортацію з 18 до 20 травня 1944 р. за рішенням Державного комітету оборони, підписаному Сталіним. За різними даними, було депортовано від 183 до 188 тисяч кримських татар (зараз в Криму живе близько 300 тис. кримських татар).
Під час загострення політичної ситуації між РФ і Україною, коли відбулась анексія Криму і Севастополя росіянами — чи варто було приймати участь у «Ніці», — запитав «День» голову НСКУ Сергія Тримбача:
— Місяць тому до мене звернулися представники спілок кінематографістів Литви і Латвії — чи треба продовжувати співпрацю і перебувати у конфедерації? Я однозначно відповів, що варто, і молоді кінематографісти з Прибалтики зі мною погодилися. І як бачите «Кращим фільмом країн СНД та Прибалтики» став український фільм «Хайтарма» режисера Ахтема Сеїтаблаєва. І це перемога здорових сил! На щастя, що у Росії є люди, які розуміють, що нам не треба конфронтації ні за яких обставин. Ми, кінематографісти, люди культури, і повинні робити все, аби мистецтво з’єднувало, а не працювало на розбрат. Я дуже радий, що журі відмітило стрічку про дуже страшну сторінку історії — депортацію кримських татар з Криму 1944 р. І що москвичі віддали цій картині приз — говорить само за себе... Хочу привітати режисера Ахтема Сеїтаблаєва з творчою перемогою!
Випуск газети №:
№60, (2014)Рубрика
Культура