Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Захист для засобів захисту

20 грудня, 00:00

Сільське господарство України потерпає сьогодні не лише від нестачі засобів захисту рослин та високих цін на цю продукцію, а й від того, що на ринку з’являються фальсифіковані продукти. У Верховній Раді пройшов реєстрацію і готується до сесійного розгляду законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання підробки засобів захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів». Як зазначає його автор, голова парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Томич, запропоновані зміни стосуються найбільш гострих проблем, які заважають правовому та економічному розвитку ринку засобів захисту рослин (ЗЗР) в Україні. Зокрема, вперше дається визначення фальсифікованих пестицидів і агрохімікатів, передбачається введення обов’язкового державного контролю за наявністю в харчових продуктах залишків пестицидів та агрохімікатів, збільшуються розміри адміністративних штрафів за порушення законодавства про захист рослин. Учасники сільськогосподарського ринку сподіваються, що прийняття законопроекту принесе відчутні зміни вже наступного, 2006 року.

Даний законопроект став результатом роботи над удосконаленням законодавчої бази по регулюванню ринку ЗЗР, яка велася в рамках однорічного проекту «Протидія виробництву та вживанню підробних засобів захисту рослин» (за підтримки Європейського Союзу). Проект мав на меті боротьбу із фальсифікацією ЗЗР на українському аграрному ринку, що для нашої країни дуже актуально: за свідченням керівника проекту Дитріха Трайса, 20% продукції тут фальсифіковано. Враховуючи, що загальний обсяг вітчизняного ринку ЗЗР, за словами голови агрохімічного комітету Європейської бізнес-асоціації Олени Фоміної, складає $160 млн., неважко зрозуміти масштаби цього лиха. Та головна небезпека полягає в тому, що купуючи препарати у випадкових продавців, сільгоспвиробник заощаджує лише кілька гривень, однак ризикує власним здоров’ям і здоров’ям споживачів. Адже фальсифіковані ЗЗР не проходять державної перевірки і реєстрації. Тому цілком вірогідно, що у цих препаратів закінчився строк придатності, низький вміст активних речовин або, що гірше, вони містять шкідливі речовини, небезпечні для людини. Не варто забувати й про міжнародний імідж країни: на думку Д.Трайса, українське зерно може експортуватися до Євросоюзу за більшою ціною, якщо будуть усунуті нинішні ризики щодо його обробки.

Єдиний спосіб уберегтися від фальсифікантів, за словами О.Фоміної, — купувати ЗЗР лише у авторизованих дистриб’юторів. В іншому разі треба вимагати від продавця сертифікат якості: номер партії, вказаний у ньому, повинен збігатися з номером партії на упаковці. Організації, які продають препарати, повинні мати ліцензію на право торгівлі ними, а індивідуальні продавці — відповідне свідоцтво.

Важливим компонентом проекту була широка інформаційна кампанія: на круглих столах виробникам і споживачам сільськогосподарської продукції розповідалося про небезпеку вживання фальсифікатів. До неї активно залучалися також засоби масової інформації. Звичайно, статистичних даних, які б засвідчували позитивний ефект від проведення цієї акції, немає, однак певні тенденції простежуються. За даними начальника управління департаменту державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України Юрія Шафрая, якщо у 2003 році було порушено лише одну кримінальну справу за фактом незаконного використання товарних знаків при виробництві та розповсюдженні фальсифікованих ЗЗР, то торік таких справ було чотири, а цього року вже 21. Як повідомила менеджер проектів Представництва Європейської комісії в Україні Наталя Корчакова, цей проект не буде продовжено, однак увага до застосування нелегальних ЗЗР не послабне: Єврокомісія започатковує великий проект із захисту прав інтелектуальної власності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати